Skanzen Krňovice
Turistické cíle • Památky a muzea • Skanzen
Podorlický Skanzen Krňovice vzniká od roku 2002.
Hlavním posláním je záchrana lidové architektury
venkovského i městského typu z okolního regionu.
K vidění jsou zde původní - přenesené stavby
i rekonstrukce nedochovaných objektů.
Snahou je ukázat co nejvíce exponátů v provozu.
V rámci prohlídky lze vidět nejen stavby zvenčí,
ale i dobově zařízené interiéry, například:
funkční žentour
funkční stabilní motory
auto a motoveteráni
zemědělská technika (mlátičky, šrotovníky, sečky)
expozice praní
expozice pěstování lnu
sušení ovoce
staré a krajové odrůdy ovocných dřevin
hospodářská zvířata
kovářská, tesařská a truhlářská expozice
lze prohlédnout i staveniště vodního mlýna
a další.....
Ve skanzenu se pořádají i různé akce...
Podorlický skanzen Krňovice
Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, Podhůří Orlických hor a Podkrkonoší.
Objekty jsou přenášené z původních lokalit, kde jim hrozil zánik, ale vznikají i rekonstrukce nedochovaných staveb (dle původní dokumentace, historického zaměření či fotodokumentace apod.). Návštěvníkům se tak nabízí srovnání historických staveb po staletích užívání a staveb tak, jak vypadaly v době svého vzniku. Používané stavební materiály jsou typické pro regionální stavitelství - dřevo, opuka a cihly v nejrůznějších kombinacích. Dřevo se používalo nejen pro výstavbu roubených domů, ale bylo i základním stavebním materiálem pro konstrukci stodol, krovů i celých technologických zařízení (například mlýny, pily apod.). Opuka byla po staletí typickým regionálním stavebním materiálem pro zdění. Je v okolí hojně rozšířená – opukové stavby, ploty a zídky lze vidět v okolí dodnes.
Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací. Příkladem může být funkční žentour, stabilní benzínové a elektrické motory a mnoho dalších zemědělských strojů. V areálu jsou kolem vznikajících staveb vysazovány sady a zahrady z původních odrůd ovocných dřevin - zejména jabloní, hrušní, švestek a dalších druhů.
Realizace je dílem nadšenců a fandů, kteří do projektu investují svůj volný čas a elán. První záměry vzniku skanzenu pocházejí z roku 1998, ale až v roce 2002 bylo vydáno stavební povolení a mohla začít výstavba, která je od počátku veřejná a zájemci si mohli prohlédnout již rozestavěné stavby i vznikající expozice.
Stavby ve skanzenu
* 2002 - zvonička z Orlických hor
* 2002 - roubená stodola z Ledců (depozitář)
* 2002 - demontáž mlýna z Bělče nad Orlicí č.p. 30
* 2003 - polabský statek (správní objekt skanzenu)
* 2003 - 2004 - transfer špýcharu ze Semechnic (expozice)
* 2004 - stodola z Klášterce nad Orlicí (restaurátorská dílna a zázemí skanzenu)
* 2005 - 2006 - kočárovna (expozice)
* 2006 - 2008 - hospoda "Na špici" - rekonstrukce stavby (ekocentrum ČSOP)
* 2006 - 2010 - transfer školy ze Všestar (expozice)
* 2007 - rekonstrukce sušárny ze Semechnic (expozice)
* 2007 - transfer špýcharu z Prasku (expozice)
* 2008 - rekonstrukce kapličky z Humburk
* 2009 - 2010 - rekonstrukce Kovárny (expozice)
* 2009 - dodnes - výstavba roubeného vodního mlýna Běleč n. Orlicí č.p. 30
* 2010 - dřevěná stodola z Orlických Hor
CO SE BUDE DÍT VE SKANZENU V ROCE 2011
A) Roubený vodní mlýn Běleč nad Orlicí č.p. 30
V roce 2009 se podařilo získat stavební povolení na obnovu památkově chráněného roubeného vodního mlýna z Bělče nad Orlicí č.p. 30 v areálu skanzenu. Torzo mlýna na původním místě bylo rozebráno v roce 2003.
V roce 2011 začne výstavba vlastní roubené stavby - do konce roku bude mlýn pod střechou. Z finančních důvodů nebudou zhotoveny expozice a některé dokončovací práce v interiéru.
Krajský úřad Královéhradeckého kraje podpořil v grantovém řízení zhotovení zděných částí. Z programu MAS Nad Orlicí bude zhotovena roubená část.
V rámci prohlídky je tedy již dnes možné zhlédnout počáteční fázi obnovy stavby.
B) Začíná obnova (revitalizace) vodoteče v blízkém okolí včetně vzniku tůně (mj. budoucí zdroj vody pro vodní kolo mlýna).
Expozice ve skanzenu
V rámci prohlídkové trasy lze vidět nejen stavby samotné, ale i jejich interiér vybavený dobovými exponáty. Maximální důraz je kladen na funkčnost všech exponátů a mnohé z nich je možné si v rámci prohlídky vyzkoušet.
Expozice
* stavby jako takové
* funkční žentour
* stabilní motory (elektrické i benzínové různých typů)
* autoveteráni a traktory
* zemědělská technika
* historické nářadí a nástroje
* expozice domácího mletí obilí
* expozice zpracování mléka
* expozice praní
* expozice zpracování lnu
* sušení ovoce
* staré a krajové odrůdy ovocných dřevin
STAVBY VE SKANZENU
A) Polabský statek
Volná kopie stavby patrového pavlačového polabského statku - nejedná se o historický objekt. Stavba slouží jako zázemí pro pracovníky skanzenu a jako byt správce. Není součástí expozice!
Dispozičně je navržen dle potřeb správy skanzenu. Rovněž slouží jako ukázková stavba současných roubených staveb realizovaných Dřevozpracujícím družstvem.
B) Stodola z Ledců
Rekonstrukce (tj. stavba zhotovená na základě zaměření původní stavby, původní technologií, z nového materiálu) ještě existující stavby. Předloha zatím stojí v obci Ledce (nedaleko Třebechovic p. Orebem).
Stavba není součástí expozice a slouží jako depozitář exponátů před jejich restaurováním.
C) Stodola z Klášterce nad Orlicí
Rekonstrukce stodoly, která se nedochovala. Původní stodola se zřítila a použitelné byly pouze pískovcové sloupy. Ostatní části jsou zrekonstruované na základě zaměření původních prvků.
Stodola slouží jako restaurátorská dílna pro opravu exponátů a ruční dílna. Není součástí prohlídkové trasy.
F) Ekocentrum - rekonstrukce hospody "Na špici"
Rekonstrukce hospody "Na špici", která stávala cca do roku 1926 na dnešním náměstí 28. října v centru Hradce Králové.
Opět jde o novostavbu, nikoli historický objekt. Je navržena pro současné potřeby skanzenu a jako centrum ekologické výchovy Českého svazu ochránců přírody, ZO Orlice. Použité technologie jsou moderní - objekt je celoročně užíván. Je vstupním objektem do skanzenu, je zde prodejna vstupenek, přednáškový sál, výstavní plochy v podkroví apod.
Dispozice však respektuje původní stavbu - tj. umístění koloniálu, sál hospody.
G) Kočárovna
Kočárovna byla součástí technického zázemí nejen hospody Na špici. Sloužila jako prostor pro ukládání povozů a dalších strojů. Stavba je opět dřevěná se zděnou částí, kde jsou situována WC pro návštěvníky.
V objektu jsou umístěny expozice motorů, veteránů a zemědělské techniky.
J) Špýchar ze Semechnic
Původní roubená sýpka z obce Semechnice (nedaleko Opočna). První přenesená stavba, která byla realizována v areálu skanzenu. Vše je původní, kromě střešní krytiny.
Stavba slouží jako expozice a je součástí prohlídkového okruhu.
L) Zvonice
První stavba, kterou byla zahájena výstavba skanzenu. Jde o zvoničku z Orlických hor. Pokud vše dopadne tak, jak má, tak dostane v roce 2010 i svůj zvon.
M) Mlýn z Bělče nad Orlicí
Roubený vodní mlýn z obce Běleč nad Orlicí č.p. 30. Stavba v tomto provedení pochází z roku 1809. Mlýn je zapsán v ústředním seznamu kulturních památek.
Naneštěstí však nebyla prováděna systematická údržba, a tak se stavba zřítila a do skanzenu se podařilo získat pouze torzo. To bylo rozebráno, vše bylo zaměřeno a spolu se zaměřením Národního památkového ústavu ze 70. let 20. stol. se tyto podklady staly základem pro projekt stavby. Obnova ve skanzenu je povolena a rychlost obnovy závisí pouze na finančních prostředcích.
Ve skanzenu bude stavba sloužit jako expozice, jejímž cílem je dosáhnou plné funkčnosti s možností ukázek mletí obilí.
N) Škola ze Všestar
Původní historická stavba cca z roku 1750, která byla původně obecní pastouškou a po zavedení povinné školní docházky se stala první školou. Do dnešních dnů se dochovala jako jediná v regionu. Stavba není památkově chráněná a na původním místě jí hrozil zánik.
Stavba byla rozebrána, popsána, převezena a znovu postavena v areálu skanzenu, kde se stala již 3. původní stavbou.
Stavba je součástí prohlídkové trasy a bude vybavena expozicí zaměřenou na školství.
O) Špýchar z Prasku
Fyzicky druhá přenesená stavba ve skanzenu. Opět byla zdokumentována a rozebrána na původním místě, převezena a znovu postavena v areálu skanzenu. Jde o roubenou stavbu, ale na rozdíl od všech ostatních je postavená z tvrdého (listnatého) dřeva - dubu. To je typickým stavebním materiálem Novobydžovska.
V areálu jsou ve špýcharu umístěny expozice a jsou součástí prohlídky.
P) Sušárna ovoce ze Semechnic
Na břehu potoka v Semechnicích dodnes stojí torzo původní sušárny ovoce s roubenou sušící komorou. Tu se však nepodařilo od jejích majitelů získat, a tak byla po zaměření sušárna zrekonstruována ve skanzenu. Dnes je tedy provozuschopnou ukázkou sušení ovoce v minulosti.
Roubená sušící komora je obestavěná prkennou kolnou, která zároveň slouží jako přípravna ovoce. Stavba je součástí expozice.
Q) Kovárna
Kovárna se v okolí nedochovala. Z tohoto důvodu je postavena jako rekonstrukce typické kovárny Třebechovicka tak, jak stávala např. v obci Běleč nad Orlicí či Nepasice. Stavba je částečně zděná z cihel - Kovárna, ale obytný prostor kováře je roubený z polštářů.
V interiéru kovárny bude umístěna expozice, která by měla poskytovat prostor pro Kovářské ukázky.
R) Kaplička
Kaplička je rekonstrukcí kapličky z Humburk (u Nového Bydžova) a původně byla zasvěcena Sv. Salvátorovi.
Návštěvní doba
Měsíc |
pondělí |
úterý - pátek |
sobota - neděle |
květen - červen |
zavřeno |
zavřeno |
10 - 16 |
červenec - srpen |
zavřeno |
10 - 16 |
10 - 17 |
září - říjen |
zavřeno |
zavřeno |
10 - 16 |
Mimo návštěvní dobu lze areál navštívit pouze po předchozí dohodě termínu !
tel. +420 495 591 633 nebo +420 603 510 169
e-mail : info@krnovice.cz
Prohlídky se konají v každou celou hodinu, jsou s průvodcem a minimální počet je 5 návštěvníků. V případě, že se skupina nesejde a okolnosti provozu to umožní, je možná samostatná prohlídka s tištěným průvodcem.
Tištěný průvodce je k dispozici i v angličtině a němčině.
Prohlídková trasa prochází celým areálem a expozicemi uvnitř staveb. Doba trvání prohlídky je cca 1 hodina. Pokud je ve skupině více dětí a je zájem, lze jít s dětmi ke zvířatům - podívat se na ovce a koně.
Podorlický skanzen Krňovice, jak zní oficiální název, se nachází v Krňovicích v sousedství Přírodního parku Orlice východně od Hradce Králové, na úrovni Třebechovic pod Orebem. Stále se rozrůzrastající skanzen vzniká díky nadšencům od r. 2002.
Aktuální info o novinkách, akcích, vstupném, otevírací době, atd. je zde: http://www.krnovice.cz/
Podorlický skanzen vzniká od roku 2002, kdy začala realizace prvních staveb. V areálu postupně rostou stavby z královéhradeckého regionu. Objekty jsou přenášeny z různých lokalit, kdy by jim hrozil zánik, ale také jsou stavěny objekty nové. Vedle staveb s jednotlivými expozicemi ( exp.zemědělských strojů,exp. zpracování obilí, exp. praní, exp. zpracování lnu, exp. Kovárny, funkční sušárna ovoce. Dále např. exp.staré autodílny s několika automobily a motocykly aj.) je v areálu ohrada s hospodářskými zvířaty.
Ve skanzenu nechybějí živé ukázky dobových řemesel, strojů a pracovního nářadí potřebných k životu předešlých generací. Naší snahou je, aby návštěvník nepřišel do statické expozice, ale viděl mnohé funkční a v chodu. Příkladem může být jeden z mála funkčních žentourů, stabilní motory, ale i Kovárna.
A protože jedním ze zřizovatelů skanzenu je ZO ČSOP Orlice, vzniklo v areálu skanzenu Ekocentrum. Naší snahou je proto snoubit ekovýchovu s tradičním prostředím našich předků. Děti v průběhu školního výletu mají možnost nahlédnout do životního stylu našich předků a některé činnosti si v rámci výuky vyzkoušet.