Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Do "obce" Skoky se dostanete ze silnice E48 - pokud jedete od Karlových Varů, tak za Bochovem je odbočka směr Polom a je tam i hnědá směrovka Skoky. Zabloudit nemůžete, jen se nesmíte nechat odradit. Silnice, později jakž takž zpevněná polní cesta, je dlouhá cca 6 km. Zpočátku lehce, později prudčeji klesá. Až vás konečně dovede k mohutnému baroknímu kostelu. Svou mohutností skutečnost předčila očekávání. Dá se říct, že na konci světa vidíte zázrak. Obrovský kostel, sice zchátralý, ale zase ne až tolik, kolik jsem očekávala. Na naprosto opuštěném místě.
První zmínka o obci Skoky je z r. 1518, kdy zde stál statek Voršily Štampachové. V r. 1736 byl založen kostel a začaly k němu pouti. Při kostele byla založena r. 1746 lokálie (což je něco jako předchůdce fary) a r. 1857 fara. Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.
Jenže v obci Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývané Stock či Maria Stock žili převážně němečtí obyvatelé, kteří museli po válce obec opustit. A ti, kteří v obci zůstali, ji opustili v 60. letech 20. století, když jedinou příjezdovou komunikaci od Žlutic přeťala údolní přehrada na Střele. Do obce zbyl příjezd jen po rozblácené polní cestě z druhé strany - z náhorní plošiny od osady Polom, kterou samozřejmě nikdo neudržoval. A to je v současné době také jediná příjezdová cesta, i když je vidět, že zde probíhají změny a cesta je mírně zpevněná. Přesto v době dešťů je stále trochu problém se dostat zpátky nahoru. To mám z vlastní zkušenosti.
Takže obyvatelé se vystěhovali a domy začali chátrat. V současné době jsou zde vidět ruiny bývalého hostince ještě s čitelným německým nápisem Gasthaus a několik dalších budov, hřbitov a mohutný barokní dříve poutní kostel Navštívení Panny Marie. Samozřejmě i na něm je vidět zub čas, ale i ruce vandalů a o jeho záchranu se nyní usiluje. Proto nyní probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad zase vrátí nový život do tohoto krásného místa. Stačí si vyjít kousek na kopec a otevřou se vám nádherné výhledy do okolí.
V současné době je kostel majetkem Kanonie premonstrátů v Teplé. Dobrovolné aktivity na záchranu a oživení Skoků zastřešuje občanské sdružení Pod střechou z Toužimi. Na rekonstrukci kostela přispívá také Ministerstvo kultury ČR, Karlovarský kraj a řada organizací i jednotlivců. V kostele s nádhernou akustikou se pořádají benefiční koncerty. Jeden z nich jsem měla nyní možnost slyšet a musím říct, že je to naprosto nezapomenutelný zážitek.
A ještě jsem se dočetla o jedné akci, o kterou se občanské sdružení Pod střechou zasloužilo. Součástí obnovy tohoto poutního místa je i obnova mariánské poutní cesty do Skoků, tzv Skocké stezky. Práce byly zahájeny r. 2008 s finanční podporou Karlovarského kraje a příznivců Skoků.