TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 627 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 278,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy Karlovy VaryChaty a chalupy  Mapa Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město, které se rozkládá u soutoku řek Ohře a Teplé.  Město leží pod vrcholky Krušných hor, Doupovských hor a Slavkovského lesa. Každoročně  se zde pořádá Mezinárodní filmový festival. Za návštěvu stojí výletní areál Diana s rozhlednou i Motýlí dům v Karlových Varech.

 Trasy Karlovy Vary (42)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Navštívení Panny Marie – Skoky („panenko skákavá“)

Turistické cíle Kostel

Fotografie (34)  • Foto: Bubinga
Foto: Bubinga

Každý z nás určitě někdy zaslechl slovní spojení „panenko skákavá“. Dnes toto úsloví většinou patří do slovníku babiček a k vyjádření údivu se používají novější výrazy, z nichž některé jsou publikovatelné až po „dvaadvacáté hodině“.
Tak velkolepě výstavný, přitom těžko dostupný a pro veřejnost ukrytý kostel v Čechách se jen tak nenajde. A když se k tomu přidá zmíněné úsloví „panenko skákavá“, tak si myslím, že by o návštěvě tohoto zajímavého místa měl uvažovat každý, kdo tam ještě nebyl.
Šest kilometrů severozápadně od Žlutic a sedm kilometrů na jihovýchod od Bochova se pod Vraním vrchem vysoko nad údolím Střely vypíná monumentální barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie. Okolo něj stávala kdysi obec Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývaná Stock či Maria Stock. V minulosti se jednalo o jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou, která je zde takříkajíc doma. O výše zmíněném rčení se totiž přesně ví, kde vzniklo.
Vesnice Skoky vznikla možná již ve středověku, ale první písemná zmínka se dochovala až z 28.12.1513, kdy Egidius ze Štampachu daroval ves Skoky a tři selské dvory v Teleči s příslušenstvím své manželce Uršule, roz. z Reitenbachu. V letech následujících měnila obec včetně okolních panství majitele. V roce 1945 měly Skoky 134 obyvatel, 28 domů, dva hostince, faru, školu a obchod. Hospodařilo zde 22 sedláků, řemeslo provozovali jeden kovář, tesař i kolář a samozřejmě určitě další šikovní lidé. Rovněž zde působil spolek dobrovolných hasičů a Svaz venkovské mládeže.
Počátky poutního místa spadají do vrcholného baroka, do období vrcholícího mariánského kultu. Velké dějiny této malé vsi se začaly psát vlastně o kousek dál, ve Žluticích, jelikož ke zdejší faře Skoky patřily. Mnoho lidí ale do kostela nechodilo, jelikož cesta byla dlouhá a především za špatného počasí nepohodlná. P. Johann Rick, tamní farář a tepelský premonstrát se proto rozhodl roku 1717 vystavět přímo v obci kapli, která byla vysvěcena 29. září téhož roku. Zděná, klenutá stavba se dvěma okny měla obdélný půdorys o přibližných rozměrech 7 x 3,5 m. Střecha byla kryta šindelem a měla věžičku se zvonem. V kapli byl umístěn obraz Panny Marie Pomocné, kopie známého a zázračného obrazu z německého Pasova. Autorem obrazu byl malíř Johann Wolfgang Richter.
Zázračný obraz zafungoval, i přesto, že se jednalo o kopii. Zda v tomto případě šlo o pověstné rčení „věř a víra tvá tě uzdraví“, o náhody nebo se děly zázraky, to již asi nikdo nezjistí. Každopádně se uvádí, že modlitby a prosby k Panně Marii ve skocké kapli byly účinné. Četná zázračná uzdravení měla za následek příliv dalších stovek a posléze i tisíců poutníků ze širokého okolí, kteří namísto poutě do vzdáleného Pasova, putovali do Skoků. Na podzim 1732 přijela do Žlutic vyšetřovací komise a 11 dnů zpovídala poutníky. Byla zaznamenána různá vyslyšení modliteb a zázraky, zejména zázračná uzdravení poutníků z okolí. Na základě tohoto šetření byl arcibiskupskou konzistoří skocký obraz Panny Marie Pomocné prohlášen dekretem z 28. listopadu 1733 za dobrý a dobročinný, nikoliv za zázračný a milostivý. To ale příliv dalších poutníků nijak neomezilo. Dekretem z 3. dubna 1734 proto arcibiskupská konzistoř povolila zřídit v kapli oltář a konat mše svaté. První se uskutečnila již 16. dubna. Současně byla tepelským opatem zřízena mariánská kongregace, která pečovala o rozvoj poutního provozu. O dva roky později povolila pražská konzistoř konání procesí do Skoků. První se konalo 16. června 1736 a počet poutníků, kteří přicházeli i ze vzdálených míst českého vnitrozemí, dosáhl čísla 29 350. Skokům se také říkalo „české Lurdy“.
Věhlas poutního místa a zdejšího obrazu Panny Marie Pomocné se šířil po okolí. Příliv poutníků a obětních peněz podnítil skockou vrchnost, markraběte Ludvíka Jiřího z Baden-Badenu, k rozhodnutí nahradit kapli větším kostelem. Návrh stavby byl zadán staviteli Johannu Schmiedovi (uvádí se též Schmidovi), měšťanu z Útviny. 23. října 1736 položil tepelský opat Raimund Schimanowsky základní kámen a již 29. března 1738 byl kostel zasvěcený Navštívení Panny Marie slavnostně vysvěcen za účasti tepelského opata Hieronyma Francisca Ambrose i dalších 20 prelátů a jiných duchovních. Poutníků se zde sešlo na 8 000. Během stavby došlo ke změně původního plánu, namísto průčelí s jednou věží bylo vybudováno dnešní monumentální průčelí dvouvěžové.
V roce 1748 přesáhl počet poutníků již 40.350 věřících. Po zákazu procesí Nařízením o pořádku služeb božích, vydaný Josefem II. v dubnu 1784, poutí a poutníků do Skoků výrazně ubylo. Kostel začal chátrat, patronátní údrčský velkostatek omezil údržbu stavby a malá farnost nestačila vše sama financovat. Již v roce 1838 jsou zaznamenány závažné škody, zejména na střeše kostela, až nakonec musela být kostelní loď pro bohoslužby zcela uzavřena. Změnu k lepšímu přineslo až převedení patronátu z údrčského velkostatku na tepelský klášter 27. prosince 1902. Jeho opat Gilbert Johann Baptist Helmer nechal kostel v letech 1903-1904 opravit a současně dal vystavět novou velkou faru - superiorát. V rámci této obnovy se plánovalo rozšíření terasy o nové dvouramenné schodiště se sochařskou výzdobou. Po letech stagnace se péčí tepelského kláštera začala obnovovat mariánská poutní tradice. S výjimkou válečných let přicházejí do Skoků opět tisíce českých i německých poutníků z blízkého i vzdáleného okolí.
Do poutního provozu, do života kostela, vesnice i regionu negativně zasáhly události po druhé světové válce. Úpadek obce i poutního místa započal v roce 1945, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Netrvalo dlouho a přišlo další vysídlení, protože noví obyvatelé nechtěli podlehnout v padesátých letech tlaku komunistické kolektivizace. Třetí a poslední vysídlení následovalo v letech šedesátých, když starou a jedinou silnici od Žlutic přeťala údolní přehrada na řece Střele. Jako jediný přístup ke kostelu zůstala rozblácená polní cesta z náhorní plošiny od osady Polom. Obyvatelé byli, až na jednu ženu obývající bývalý Schopfův hostinec č.p. 21, vystěhováni do okolních obcí. Většinu domů i s farou armáda srovnala se zemí. Z celé vsi zůstal stát pouze bývalý poutní hostinec, jedna stodola, hřbitov, terasy ve svahu, kaplička a krásný kostel. Bez elektřiny a s vodou ze studny tady zůstala jediná obyvatelka pomalu pustnoucí obce, paní Marie Holešová. Poté, co v roce 1982 tragicky zahynula pádem do studny, byl smutný osud Skoků zpečetěn. Její opuštěný dům začal chátrat stejně jako kostel a ostatní budovy. Čas od času se zde sice konala pouť, ale to nemohlo zabránit tomu, aby vše pomalu začala pohlcovat okolní příroda.
K určitému oživení došlo koncem 60. let 20. století, kdy se v důsledku uvolnění poměrů začínají poutí ve větší míře zúčastňovat němečtí vysídlenci. Kostel se v roce 1958 stal státem chráněnou kulturní památkou a byl částečně udržován a opravován. V 70. letech byla například vyměněna střešní krytina a osazeny ochranné sítě do oken. Po obnovení řeholní komunity premonstrátů v Teplé v roce 1990 se kostel vrátil zpět do majetku obnovené kanonie.
V roce 2006 kostel přepadli lupiči měděného plechu, kteří báně věží rozřezali a hvězdy na věžích kostela shodili na zem. Na zem se přitom zřítil také jeden z nich a díky tomu byli dopadeni. Tehdy se zde stal patrně další ze zázraků, mladý zloděj ten smrtelný pád přežil. Dnes probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad jednou hvězdy na vrcholky věží zase vrátí a s nimi i nový život do tohoto krásného místa.
Na kdysi velmi živou poutní tradici navazují v posledních desetiletích dvě pravidelné církevní poutní slavnosti, které hojně navštěvují také němečtí rodáci. O obnovu Skoků jako poutního místa se na přelomu tisíciletí pokoušelo město Žlutice s německými rodáky. Jejich společný projekt poutního centra však zůstal nerealizován. Další aktivity na záchranu Skoků se objevily až v roce 2006, kdy se k výše uvedeným organizacím připojilo občanské sdružení „Pod střechou“ z Toužimi, které se snaží ve spolupráci s Klášterem premonstrátů v Teplé a dalšími organizacemi i jednotlivci o záchranu a oživení Skoků v rámci svého projektového záměru pod názvem Skokovská stezka. Dnes si může návštěvník kostela prohlédnout kopii slavného obrazu, originál je v klášteře premonstrátů v Teplé, kde stále uchovávají také knihu zázraků, která vypovídá, komu všemu toto kdysi slavné místo pomohlo.
Nějak jsem se rozepsal a skoro bych zapomněl se zmínit, jak rčení „panenko skákavá“ vzniklo.  Verze jsou údajně hned dvě a vlastně se ani vzájemně nevylučují, spíše doplňují. Podle té první se jedná o důsledek zlidovění názvu obrazu Panny Marie ze Skoků, tedy panenky skákavé. Druhá verze, kterou jsem slyšel také v kostele, praví, že obraz Panny Marie byl ve zdejším kostele zavěšen velice zvláštním způsobem. Pomocí speciálních dřevěných kolejniček se spouštěl blíž k poutníkům. Občas se při tom zasekl a poskočil.
Pokud se za ním chcete vypravit, je potřeba odbočit z karlovarské silnice I/6 (Karlovy Vary – Praha) kousek za Bochovem na vedlejší silnici podle ukazatele „Údrč“. Za obcí Polom se asfaltová komunikace po chvíli promění v polní cestu, která se zužuje, až to vypadá, že brzo skončí. Proto si myslím, že je jistější auto nechat na konci asfaltové silnice. Lze sice dojet až ke kostelu, ale v případě deštivého počasí nebo v zimě to může být složitější. Pěšky může jít člověk podle značek nebo rovnou za nosem. V obou případech se mu asi po dvou kilometrech otevře nádherný pohled na úžasný kostel a okolní krajinu, která je obrovská a tichá.
Interiér svatostánku je přístupný pouze příležitostně, především během letní hlavní poutní sezóny (červenec a srpen), mimo poutní sezónu pak ve dnech poutních mší a občas také o některých víkendech nebo po předchozí domluvě. Volně přístupná je předsíň, kostelní loď a kněžiště s poutním obrazem. K prohlídce lze použít tištěného průvodce v českém, německém a anglickém jazyce. Podrobnější informace o možných návštěvách kostela nebo o pořádání kulturních akcí se lze dočíst na internetu:http://www.skoky.eu/.

V okolí jsme navštívili také tato zajímavá místa:

- akvadukt a Rohrerův mlýn:https://www.turistika.cz/cestopisy/akvadukt-rohreruv-mlyn-karlovarsko

- kaple sv. Jana Nepomuckého nad Žluticemi:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-jana-nepomuckeho-nad-mestem-zlutice

- viklan Dominik:https://www.turistika.cz/mista/viklan-jmenem-dominik

- památník obětem nad Bochovem:https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-obetem-nad-mestem-bochov

Foto: Bubinga

- kostel Nanebevzetí Panny Marie v obci Kozlov:https://www.turistika.cz/mista/kostel-nanebevzeti-panny-marie-ve-vesnici-kozlov 

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Nadmořská výška:
609 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.097, 13.097)
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 5.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Bubinga
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žlutice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,1km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Navštívení Panny Marie – Skoky („panenko skákavá“)

Poutní kostel Skoky
Poutní kostel Skoky
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel Navštívení P. Marie ve Skocích je kouzelné místo. Osada SKOKY vznikla snad již ve středověku, první písemné zmínky o ní jsou z roku 1513. V době největšího rozkvětu se pořádaly poutě…
0.3km
více »
Opuštěné Skoky - kostel Navštívení Panny Marie
Opuštěné Skoky - kostel Navštívení Panny Marie
Tipy na výlet
Obec Skoky, která v současné době patří pod blízké Žlutice, je zvláštní a v podstatě opuštěné místo ... Původně převážně německými obyvateli obývaná vesnička, v níž na konci II. světové války stálo 28 domů, žilo 31 domácností, byly zde 2 hospody, fara, škola a obchod, silně utrpěla poválečným odsunem Němců. Sice…
0.4km
více »
Skoky - kostel Navštívení Panny Marie
Skoky - kostel Navštívení Panny Marie
Kostel
hodnoceni 9/10
Do "obce" Skoky se dostanete ze silnice E48 - pokud jedete od Karlových Varů, tak za Bochovem je odbočka směr Polom a je tam i hnědá směrovka Skoky. Zabloudit nemůžete, jen se nesmíte nechat odradit. Silnice, pozd…
0.5km
více »
Skoky
Skoky
Poutní místo
hodnoceni 9/10
Bývalá obec Skoky se nachází v lesích nad Žlutickou vodní nádrží. Do současné doby se zní dochovaly zříceniny několika opuštěných domků a mohutný barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie. I tento kostel je v dosti dezolátním stavu, přesto je možno si ho prohlédnou jak z venku, tak i zevnitř, včetně věží, půdy a s průvodcem. Jediná přístupová cesta vede od karlovarské…
0.5km
více »
Vodní nádrž Žlutice
Vodní nádrž Žlutice
Přehrada
hodnoceni 6/10
Významným místem Karlovarské kraje je vodní nádrž Žlutice, která byla vybudovaná na malebné říčce Střele. Je využívaná k chovu ryb, takže sportovní rybolov je zde zakázán. Lesnaté ok…
1.5km
více »
Akvadukt - Rohrerův mlýn (Karlovarsko)
Akvadukt - Rohrerův mlýn (Karlovarsko)
Cestopisy
Na jedné mapě na internetu jsem nedaleko od Žlutic na Karlovarsku zahlédl nápis Akvadukt. Sice na klasické turistické mapě nic vyznačeno nebylo, ale to mne neodradilo.   Jel jsem autem po…
1.7km
více »
Sušice - Svatobor
Sušice - Svatobor
Tipy na výlet
hodnoceni 6/10
Cílem výletu  je rozhledna Svatobor  s restaurací,  kterou najdeme 3,5 km od Sušiče. Výšlap na Svatobor nabízí nádherné výhledy na zdejší okolí prakticky už od prvních pár metrů,  které se vydáte za město.  Na vrcholu budete odměněni výhledem na celou Sušici a daleké okolí. Najíst se…
2km
více »
Ze Žlutic ke Vladaři
Ze Žlutic ke Vladaři
Cestopisy
Ze Žlutic ke Vladaři   Je sobota 6.července a já ráno jdu  na rakovnické nádraží na první rozumný vlak na Žlutice. Chci si projít trasu ze Žlutic přes kopec Vladař na Chyše a dál na Tis u Blatna a dál k Jesenici, někam na zpáteční trať k Rakovníku, kde mám ubytování v tamní sokolovně. Ve Žluticích vystupuju asi ve čtvrt na devět a jdu směrem k náměstí. Zatím je dost pod mrakem a já bych rád udělal pár fotek. No, uvidíme, možná se to…
3.9km
více »
Kaple sv. Jana Nepomuckého nad městem Žlutice
Kaple sv. Jana Nepomuckého nad městem Žlutice
Kaple
hodnoceni 10/10
Při cestě po silnici č. 193 od Štědré k městu Žlutice jsme necelý jeden kilometr před žlutickým vlakovým nádražím spatřili na levém svahu pseudorománskou rotundu. Jedná se o překrásnou, slohem výstavby na zdejší k…
3.9km
více »
Ze Žlutic do Bochova přes Skoky a Údrč
Ze Žlutic do Bochova přes Skoky a Údrč
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na výlet nejen do přírody, ale hlavně po kostelech.Začínáme ve Žluticích na vlakovém nádraží . Odtud jdeme po žluté značce do centra města a cestou potkáme první kostel na trase, zasvěcený sv. Petru a sv. Pavlu. Žlutá značka nás dovede na náměstí, kde se u kašny napojíme na červenou značku, která nám bude průvodcem po…
4.4km
více »
Žlutice
Žlutice
Město
hodnoceni 10/10
V jihovýchodní části okresu Karlovy Vary, asi 30 km od tohoto lázeňského města, se rozkládá v romantické krajině nad údolím řeky Střely a pod majestátním vrchem Vladař město Žlutice. Jedná se o  město s bohatou historií a zajímavými kulturními památkami, které je poprvé písemně doloženo roku 1186. Žlutice vznikly patrně během slovanské kolonizace jako obchodní stanice na cestě…
4.5km
více »
Zámek Žlutice
Zámek Žlutice
Zámek
hodnoceni 4/10
Žlutice se pyšní neobvykle starobylou historií. V roce 1973 se zde konaly oslavy tisíciletí. První zmínka o této obci se totiž uvádí již v údajné zakládací listině českého biskupství z roku 973. Církevním majetk…
4.5km
více »
Procházka  městem Žlutice
Procházka městem Žlutice
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou procházku městem Žlutice. Začínáme na nádraží Žlutice, odkud po žluté značce dojdeme na náměstí. Cestou potkáme Kostel Sv. Petra a Pavla, vedle kteého je z jedné strany Památník padlých v i. světové válce a z druhé strany kašna s hlavou koně a ještě dál fara se slunečními hodinami.Od kostela pokračujeme po…
4.6km
více »
Žlutice
Žlutice
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Jedeme do Žlutic. Je to poměrně malé městečko v Karlovarském kraji (zhruba 20 km od Toužimi), které se rozkládá ve svahu na řekou Střela. Přesto doporučuji každému, kdo v jeho blízkosti projíždí a má trochu času, se zde aspoň na chvíli zastavit. Každý, kdo přijde na náměstí, si musí uvědomit, že tohle nyní malé tiché městečko má určitě bohatou historii. A proto…
4.6km
více »
Sloup Nejsvětější Trojice
Sloup Nejsvětější Trojice
Památník
hodnoceni 10/10
Černá smrt, jak se v období středověku obrazně říkalo epidemiím moru, byla vždy nejkrutější ranou pro obyvatelstvo i hospodářství země. Mor naše území zasáhl několikrát. Pokud se některému taková epidemie vyhnul…
4.6km
více »
Žulová kašna
Žulová kašna
Kašna
hodnoceni 4/10
Žulová kašna, která roku 1863 nahradila původní dřevěnou kašnu je spolu s Morovým sloupem Nejsvětější Trojice výraznou dominantou Velkého náměstí ve Žluticích. Stojí v jeho spodním, jižním konci. Těleso nádrže s…
4.6km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve vesnici Kozlov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve vesnici Kozlov
Kostel
hodnoceni 10/10
Na poloviční cestě mezi městy Bochov a Toužim leží vesnice Kozlov. Patrně bych zde ani nezastavil, kdybych neuviděl jednu zajímavou stavbu. Vesnice kdysi bývala přirozeným centrem celého…
5.4km
více »
Z Bochova na zříceninu hradu Hartenštejn
Z Bochova na zříceninu hradu Hartenštejn
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou procházku na krásnou zříceninu hradu Hartenštejn, která se nachází nedaleko Bochova. Do Bochova se dostanete autobusem, například z Karlových Varů…
5.8km
více »
Památník obětem nad městem Bochov
Památník obětem nad městem Bochov
Památník
hodnoceni 9/10
Při silnici č. 198 z Bochova do Toužimi, lze asi jeden kilometr za prvním jmenovaným městem napravo u komunikace zaparkovat. Je zde informační cedule a ukazatel. Zajímavé pohledy na tento…
6.2km
více »
Zřícenina hradu Hartenštejn
Zřícenina hradu Hartenštejn
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Hrad postavili páni z Plavna a poprvé je o něm zmínka v r. 1473. Z hradu zbyly Zbytky věží, příkopy s valem, sklepy a zbytky dalších staveb. Hartenštejn leží jihovýchodně od Karlových Varů, na kopci u Bochova.Známěstí po červené asi 1,5km, okolo farního kostela se dostaneme k nízkému vrchu kde je dřevěný kříž a mohyla, dále pokračujeme po červené přes louku.
6.4km
více »
Bochov - zřícenina hradu Hartenštejn
Bochov - zřícenina hradu Hartenštejn
Tipy na výlet
Jeden zářijový víkend jsme se rozhodli navštívit dva kláštery na severozápad od Plzně. Při zpáteční cestě jsme se zastavili samozřejmě i i na zřícenině tohoto hradu, odkud je hezký výhled. Město Bochov se nachází …
6.5km
více »
Bochov
Bochov
Vesnice
hodnoceni 7/10
Bochov leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od Karlových Varů. Kolem města prochází silniční tah spojující Prahu a Karlovy Vary. Bochov se rozkládá v údolí mezi z jihu Tepelskou…
6.8km
více »
Hartenštejn
Hartenštejn
Zámek
hodnoceni 9/10
Zříceniny gotického hradu Hartenštejn stojí na Zámeckém vrchu nedaleko Bochova na Karlovarsku. Hrad měl téměř čtvercový půdorys. Pozoruhodný byl velmi promyšlený hradní obranný systém s bateriovými věžem…
6.8km
více »
Toužim
Toužim
Městečko
hodnoceni 5/10
Toužim leží v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá v západní části Tepelské vrchoviny a na pravém břehu říčky Střely. Město je obklopeno velkým množstvím …
9.3km
více »
Chyše - zámek
Chyše - zámek
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek je významnou památkou obce Chyše na Karlovarsku. Zámek je mohutná čtyřkřídlá budova se dvěma polygonálními věžemi. Ve východním zámeckém křídle jsou arkády. V přízemí se zachovala m…
10.6km
více »
Zámek Chýše
Zámek Chýše
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Zámek Chýši nalezneme ve stejnojmenné obci na západě České republiky. Zámek je v soukromém vlastnictví manželů Ing. Vladimíra a Marcely Lážaňských z Děčína, kteří zámek zakoupili koncem roku 2005. Hned v následují…
10.7km
více »
Andělská Hora
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Andělská Hora
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Z daleka viditelná zřícenina hradu Andělská hora stojí na strmé skále vysoko nad stejnojmenným městečkem na Karlovarsku. Hrad měl dvojdílnou dispozici. Zachovaly se dvě vstupní brány, dvě…
14.9km
více »
Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
Městečko
hodnoceni 9/10
Rabštejn nad Střelou leží v Západních Čechách, severním směrem od města Plzeň. Městečko se rozkládá mezi Tepelskou vrchovinou a Rakovnickou pahorkatinou. Městečko je postaveno na pravém b…
15.2km
více »
Bečov nad Teplou
Bečov nad Teplou
Zámek
hodnoceni 9/10
Bečovský zámek se nachází v zalesněném údolí říčky Teplé, v Karlovarském kraji. Zámek lze navštívit v bř…
18.9km
více »