Slaný - Masarykovo náměstí (Martinický dvůr, Městská radnice, Ungelt, Velvarská brána..)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Velvarská brána – poslední brána Slaného a jeden z několika málo zbytků opevnění vůbec. Dostavěna byla ve 2. polovině 15. století. Je vysoká 38 m a zakončena makovicí a korouhvičkou ve tvaru kohouta, jako symbol bdělosti a ostražitosti. Plastické zdobení brány znázorňuje městský znak, šest cechovních znaků a zemské znaky Čech a Moravy. Dnes je v prostorách Velvarské brány expozice Vlastivědného muzea zaměřena na fortifikaci města.
Piaristická kolej čp. 159 - Hrabě Bernard Ignác Bořita z Martinic založil v roce 1658 piaristickou kolej a dostavěna byla v roce 1665. Kolej piaristů sloužila studentům do roku 1939. Poté se gymnázium přestěhovalo do nové budovy na Smetanově náměstí. Součástí budovy je bývalá kolejní kaple Zasnoubení Panny Marie. V roce 1997 probíhala celková rekonstrukce objektu. Dnes v budově sídlí vlastivědné muzeum, Infocentrum Slaný, Knihovna Václava Štecha a městské kino.
Slánská radnice čp. 3 - Na Masarykově náměstí, v historickém centru města, stojí na místě původního domu, který v roce 1378 daroval městu císař a král Karel IV. Několikrát vyhořela a do dnešní podoby byla vystavěna v letech 1895-96. Úpravy provedl v renesančním slohu slánský architekt Rudolf Štech. Věž je vysoká 43 m zakončená makovicí a hvězdou.
Dům čp. 1 - Dům na Masarykově náměstí nese také název Panský dům. V roce 1619 v něm např. přespal „zimní král“ Fridrich Falcký, když jel do Prahy na svou korunovaci českým králem. Začátkem 17. století ho získal smečenský pán Jaroslav Bořita hrabě z Martinic. Průčelí domu bylo novobarokně obnoveno koncem 19. století. Tato nemovitost představuje jedinečný doklad raně barokní architektury s klenutým průjezdem, z něhož je vstup raně barokními portály do jednotlivých místností. Dnes dům prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Dům. čp. 9 -Dům je vystavěn v renesančním slohu s dochovaným arkýřem ze konce 16. století a upravený koncem 18. století. Zdoben je barokními prvky – voluty pod okny a štukovou plastikou. Nad vchodovým portálem je v kartuši právovárečný znak.
Kašna - V roce 1873 upravil původní kašnu na Masarykově náměstí sochař Wurzel. Větší rekonstrukce proběhla v roce 2006 při příležitosti návštěvy čtyř presidentů V4.