Slatinice – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Jeden ze smírčích křížů, nacházejících se na území olomouckého okresu, najdeme také ve známé lázeňské obci Slatinice. Poměrně velká vesnice je poprvé písemně zmiňována roku 1247 a dnes zde žije více než patnáct stovek obyvatel. Zdejší smírčí kříž je naopak poměrně malý - navíc ještě neúplný - ale rozhodně ne nezajímavý. Nachází se v okrajové části obce (poslední ulice vpravo od silnice č. 449 ve směru na Drahanovice), v těsné blízkosti božích muk a nedaleko tzv. Lichtenštejnského dvora.
Jedná se o klínový pískovcový kříž s uraženým pravým ramenem. Na přední straně je dobře viditelný reliéf meče, který doplňuje o něco menší reliéf kříže. Na zadní straně najdeme letopočet 1?59, přičemž druhá číslice je nečitelná. Některé informační prameny se v tomto případě přiklánějí k názoru, že se jedná o letopočet, určující vztyčení kříže – tedy 15. až 17. století; jiné toto číslo považují za letopočet 1859 a znamená rok, kdy byl hrubě opracovaný kříž přemístěn na své současné stanoviště. Já osobně tam sice vidím zřetelných 1359, ale můj zrak již dávno nepatří k nejbystřejším ...
Kříž je údajně zapuštěn hluboko do země, ale – jak již bylo uvedeno výše – patří svou nadzemní částí k těm menším. Není vysoký ani 60 centimetrů (cca 58 cm), jeho šířka je necelých 55 cm a tloušťka asi 20 cm. Kříž je zajímavý tvarem i reliéfní výzdobou, ale žádná pověst, vázající se k jeho vztyčení, známa není. Můžeme se tedy pouze sami dohadovat, kdo a kdy padl mrtev pod ranou mečem …