Slatinice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednoznačnou dominantou hanácké lázeňské obce Slatinice, ve které žije přibližně patnáct set obyvatel,je pozdně barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl postaven – na místě starší sakrální stavby a oválném půdorysu - v letech 1769 až 1772. Definitivně dokončen však byl zřejmě až roku 1775 a v témže roce byl také vysvěcen. Jeho stavitelem byl Jan Freiwald z Prostějova a jednalo se o kostel hřbitovní. Hřbitov kostel obklopoval až do roku 1878 a dodnes ho připomíná ohradní zídka se čtrnácti zastaveními křížové cesty, pocházejícími ze stejného období jako současný svatostánek. Škoda, že je v takovém stavu, v jakém je … a i samotný kostel působí dojmem, že by mu rekonstrukce rozhodně neuškodila.. Při severní straně kostela najdeme obdélníkovou kapli Panny Marie pocházející z počátku 19. století, která původně sloužila jako márnice.
V interiéru slatinického kostela asi nejvíce upoutají varhany olomouckého varhanáře Jana Haase z roku 1773 a cenné nástropní fresky, jejichž autorem je Jan Pillz. Hodiny na věži, ve které se nachází tři Zvony, pocházejí z roku 1797. Smutné je, že kostel je téměř trvale nepřístupný a do jeho interiéru se nepodíváte ani „přes mříž“. Vedle kostela s růžovou fasádou, který je kulturní památkou již od roku 1958, se nachází budova fary z roku 1772.
Původně zde stával kostel již ve 14. století, některé informační prameny hovoří dokonce o století 12. Zprávy o něm jsou však velmi skoupé a nějaké zmínky se snad dají nalézt jen v dokumentech z let 1340, 1351, 1607 a 1720. S jistotou ovšem víme, že současný kostel byl postaven převážně z finančního odkazu místního faráře Václava Hlávky a nechal jej postavit jeho nástupce Jan Vybíral.
Kromě kaple a ohradní křížové cesty si zde můžete prohlédnout i několik zajímavých soch včele se soluňskými věrozvěsty. Před západním průčelím se západní věží na vás při vstupu totiž opravdu shlížejí Cyril s Metudkem.