Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Město Slavkov u Brna jsme si částečně prohlédli během výletu na Vyškovsku, kdy jsme sem přijeli hlavně kvůli exkurzi v zámku. Když jsme si tuto hlavní památku města kompletně prohlédli, vyšli jsme se zámku a zamířili k další zajímavé památce města. Naším cílem byl římskokatolický farní kostel Vzkříšení Páně uzavírající severní stranu slavkovského náměstí, který patří mezi jedinečné památky klasicistní architektury v České republice. Když jsme k němu přicházeli, tak nás nejvíce upoutal portál kostela ve starořeckém slohu, pro který stavitel chrámu našel inspiraci dle kostela sv. Máří Magdaleny v Paříži. Jednalo se o do náměstí otevřenou předsíň se 6 sloupy s korintskými hlavicemi, které nesou trojúhelníkový tympanon s reliéfem „Rozeslání apoštolů“ od sochaře Františka Zacherleho.
Vysoko nad vchodem jsme spatřili pěkné hodiny. Na hlavním průčelí jsme si ještě nad sloupy přečetli nápis WENCESL - ANT - PR. A. KAVNITZ - RIETBERG. FECIT. MDCCLXXXIX a pak jsme chtěli jít dovnitř. Bohužel kostel byl zavřený, takže nám unikl interiér kostela, jehož raritou jsou tři Kazatelny, jelikož původně měl chrám sloužit několika církvím. Jak jsme se dozvěděli, právě tomuto účelu se podřídila i výzdoba interiérů, omezená na symboliku, která neodporuje jiným křesťanským vyznáním. V kostele se nacházejí ostatky Svaté Marie Gorettiové, které jsme samozřejmě také neviděli.
Nemohli si prohlédnout ani reliéfy od sochaře Františka Zacherleho, a to Vzkříšení Páně a archu úmluvy nad hlavním oltářem či reliéf Křest Páně a Poslední Večeři Páně nad bočními oltáři. Naše oči nespatřily ani další dva reliéfy – Dvanáctiletý Ježíš v chrámě a Vzkříšení Lazara, které vytvořila brněnská firma Hansman a Stürmer, nebo reliéfy Narození a Ukřižování Páně, jenž pak byly zhotoveny pražským sochařem Čeňkem Vosmíkem.
Jednolodní kostel Vzkříšení Páně jsme si alespoň obešli kolem dokola. Všimli jsme si pozdně barokní architektury s odklonem ke klasicismu ve stylu empíru. Prohlédli jsme si klasicistní sálový chrám s mělkým pravoúhlým presbytářem a zajímavou věž. Zjistili jsme, že se uvnitř nacházejí čtyři zvony. Nejstarší sv. Jan z roku 1762, nejtěžší 287 kg Maria z roku 1776, sv. Václav a sv. Jakub - umíráček.
Z historie jsme se dozvěděli, že svatostánek byl postaven na objednávku Václava Antonína Kounice podle plánů vídeňského dvorního architekta Ferdinanda Hetzendorfa z Hohenbergu v letech 1786 - 1789. Zaujalo nás, že kostel měl mít podle původního projektu rovněž dvě věže, ale kvůli bažinatému podloží dosahují pouze po chrámovou střechu a také to, že kostel byl postaven na základech původního gotického kostela, který se v roce 1757 se z části sesunul a byl proto uzavřen a následně zbořen.
Nepřekvapilo nás, že za ta dlouhá léta, co zde kostel stojí, došlo k několika nutným opravám. V roce 1927 a 1958 byl interiér svatostánku vymalován, dále jsme se dočetli, že v 80. letech 20. století byly pořízeny nové varhany, opraven oltář a položena mramorová dlažba. V roce 1995 byla opravena střecha, krovy a okapy, v letech1999-2004 byla provedena konzervace dřevěné klenby, odvlhčení zdiva, sanační omítky, oprava a nátěr fasád. Také došlo k restaurování soklu a kamenného schodiště, nutné bylo také vybudování opatření proti holubům, elektroinstalace, osvětlení interiéru a vyčištění věže. Roku 2005 proběhla další výmalba chrámu a restaurování reliéfů, o rok později pak došlo k 2006 dokončení oprav elektroinstalace a sanační omítky v interiér a opravy oratoří a střechy.
Když jsme si kostel Vzkříšení Páně celý zvenku prohlédli, vrátili jsme se k autu, které jsme měli zaparkované na náměstí a následně jsme popojeli ke golfovému hřišti. Naším cílem byla totiž malá rozhledna, která se zde nachází. O ní se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.concentus-moraviae.cz/StageDetail.aspx?0stageId=bbppddnjpddheialjgfddkbjkapapffl