Sloup Nejsvětější Trojice na brněnském Zelném trhu
Tato kulturní památka ČR zdobí horní konec rynku poblíž Malého Špalíčku od roku 1729. Tvůrcem vrcholně barokního díla se stal sochař Antonín Schweigl. Pokud vám to jméno někoho slavného připomíná, nemýlíte se – Antonín byl tatíkem architekta Ondřeje Schweigla.
Sloup se sousoším je umístěn ve svahu, tudíž musela být spodní strana podesty opatřena nízkými schůdky a nahoře do roviny vydlážděna pískovcovými dlaždicemi. Z této plochy vystupují tři čtyřhranné pilíře. Na prostředním nejvyšším se tyčí vlastní sousoší Nejsvětější Trojice tvořené Bohem Otcem, synem božím – Kristem a Svatým Duchem v obligátní podobě holubice. Po stranách je sousoší doplněno skulpturami Madony ve formě Immaculaty a sv.Jana Nepomuckého, výsledný efekt doplňují ještě dva andílci.
Po levé a pravé straně hlavního soklu jsou umístěny další dva, už nižší pilířovité podstavce, nesoucí plastiky sv.Konstantina a sv.Primitiva. Spodní podestu se všemi těmito sochařskými díly obklopuje nizounké čtvercové kovové zábradlí.
V minulosti prošel sloup se sousoším mnoha opravami a často byl i o chybějící prvky doplňován. Poslední větší restaurátorský zákrok se odehrál roku 1997. Při něm byla socha sv.Jana Nepomuckého nahrazena kopií a originál umístěn do kapucínského kláštera.