Na okraji obce Zabrušany směrem na Všechlapy, nedaleko města Teplice (v Čechách) se kdysi nacházelo třídílné, ranně středověké Hradiště, které bylo jedním z největších a nejvýznamnějších v oblasti mezi Českým středohořím a Krušnými horami.
Areál slovanského hradiště byl osídlen již v pozdní době kamenné obyvatelstvem kultury s nálevkovitými poháry. Archeologicky bylo zjištěno i pozdější osídlení z doby halštatské. Hradiště s výše popsaným opevněním zde však vzniklo patrně až v 9. století a bývá také dle určitých historických zpráv spojováno se sídlem knížete Vistracha. Jako významné centrum státní správy ve zdejší oblasti fungovalo ještě po polovině 10. století. Poté začal jeho význam upadat vzhledem k nově budovanému přemyslovskému správnímu centru v nedaleké Bílině. Přesto život na hradišti přetrvával dále. Některé stavební úpravy vnější hradby jsou totiž datovány až do přelomu 11. a 12. století.
Severozápadní část areálu hradiště, které mělo rozlohu pět hektarů, vymezuje Vodní nádrž Všechlapy. Jihovýchodní plocha je ohraničena silnicí spojující Zabrušany a Všechlapy. Ostroh, na němž se hradiště nachází, výrazně vystupuje z okolní ploché
KRAJINY. Právě jeho prudké boční svahy skýtaly hradišti ochranu. V minulosti byly tyto svahy vymodelovány dvěma potoky, které ostroh s hradištěm obtékaly. Kromě těchto bočních svahů, na jejichž okraji byla dle předpokladu archeologů vybudována opevnění palisádové konstrukce, chránily hradiště ještě tři příčné valy s příkopy. Těmi byla zároveň rozdělena jeho plocha na tři samostatné části.
Vnitřní, dnes již málo patrný val byl původně sedm metrů širokou hradbou, která byla vybudována v kombinaci dřeva a hlíny s čelní stranou tvořenou z nasucho kladených kamenů. Před ní se nacházel příkop třináct metrů široký a čtyři metry hluboký. Velmi podobně bylo řešeno provedení prostředního, osm metrů širokého valu s příkopem na vnější straně. Nejmohutnější však bylo vnější opevnění. Deset metrů široká hradba byla na rozdíl od předešlých dvou vybavena i na své vnitřní straně zdí z nasucho kladených kamenů. Také před touto hradbou se nacházel mohutný příkop. Dnes v těchto místech prochází silnice ze Zabrušan do Všechlap.
Zaparkovat lze například na místní komunikaci v Zabrušanech před Kostelem svatých Šimona a Judy. Na náhorní plochu hradiště je vhodné vystoupat bočním svahem po polní cestě (ze směru od Obecního úřadu), na jejímž začátku je informační tabule.
*
Nedaleko odsud jsem navštívil jeden velice zajímavý kopeček:https://www.turistika.cz/mista/boren-draci-hora-u-biliny
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Poslední aktualizace: 7.3.2023
Nadmořská výška:
222 metrů nad mořem
Slovanské hradiště Zabrušany na mapě
Kvalita příspěvku:
6
turistů zde bylo a hodnotilo
4,17
Diskuse a komentáře k Slovanské hradiště Zabrušany
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!