Sokolov a původní Kapucínský klášter s kostelem sv. Antonína Paduánského
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Toto místo se sice nachází na nejzápadnějším okraji města Sokolova, ale i přesto je to historické centrum města. Kousek odtud začíná Staré náměstí s raně barokním kostelem sv. Jakuba Většího, sousoším sv. Jana Nepomuckého s anděly, Mariánským sloupem, kamennou kašnou s plastikou sokolníka či Jubilejní kašnou.
Řád menších bratří kapucínů přišel do Čech okolo roku 1610, a stal se jedním z důležitých článků rekatolizace v protireformačním období. Také tento Kapucínský klášter s Klášterním kostelem sv. Antonína Paduánského byl založen v 17. století, v období masového zakládání kapucínských klášterů v Čechách. V severozápadní oblasti Čech to měla obzvlášť velký význam, jelikož sousední Sasko představovalo možnost šíření protestantismu.
Klášter nechal vybudovat v letech 1663 – 1667 tehdejší majitel sokolovského panství, kancléř Českého království, Jan Hartvik Nistic. K vysvěcení došlo v říjnu 1667 biskupem Maxmiliánem Rudolfem ze Šlejnic.
Klášter přežil rušení klášterů za Josefa II. na konci 18. století, ale stejné štěstí již neměl v roce 1950, kdy byl zlikvidován Státní bezpečností v rámci Akce K. Následně zde sídlila Československá armáda a od roku 1961 vyžíval objekt Městský podnik bytového hospodářství. Dnes objekt kláštera slouží některým firmám.
Naštěstí kostel dopadl lépe. V roce 1999 byla provedena jeho rekonstrukce na koncertní a výstavní síň. Ve stejném roce byla také zahájena Městem Sokolov celková rekonstrukce značně zdevastované hrobky Nosticů pod klášterním kostelem. Vše bylo uvedeno do původního stavu, rakve opraveny, kosterní pozůstatky pohřbených pietně uloženy a hrobka znovu slavnostně vysvěcena 20. 12. 1999 světícím biskupem Jiřím Paďourem.
Svatý Antonín z Padovy (Antonín Paduánský) se narodil 15. srpna 1195 v Lisabonu do zbožné šlechtické rodiny. Byl to františkánský mnich, teolog a kazatel. Zemřel 13. června 1231 v Padově a o rok později byl prohlášen svatým. Je to jeden z nejznámějších svatých, který je uctívaný takřka po celém světě.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/