Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
„První karlovarská spořitelna“ byla založena roku 1862 a na počátku 20. století se její představenstvo rozhodlo, vystavět si na dnešním Divadelním náměstí novou reprezentativní budovu. Stavba secesního objektu městské spořitelny podle návrhu architekta Otto Steinla probíhala v letech 1904-1906 pod vedením karlovarského stavitele Josefa Walderta.
Nejprve byl zbourán na tomto místě stojící dům Ananas a poté, 3. října 1904, byla zahájena vlastní stavba objektu. V té době se stavělo nejenom kvalitně, ale také rychle a tak se slavnostní otevření nového bankovního domu karlovarské městské spořitelny konalo již 26. dubna 1906. Kromě bankovního domu, bylo v budově také pět bytů.
Roku 1924 byl objekt po demolici sousedního domu Franconia rozšířen o přístavbu bočního křídla do přibližně dnešní podoby. Takto byl také v roce 1958 zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. V průběhu minulého století se objekt několikrát opravoval, ale jeho vnější podoba nedoznala výrazných změn. Kdy přesně došlo ke zmrzačení přízemní části tohoto krásného secesního objektu, přesně nevím.
Po revoluci (1993) si nechala Česká spořitelna postavit nový objekt na třídě T. G. Masaryka a stávající sídlo prodala soukromému majiteli z Itálie. Od té doby byl objekt prázdný a chátral. Výjimkou byly prostory v parteru, kde fungují prodejní prostory nepřetržitě.
Na první pohled určitě každého zaujme zastřešení objektu, které je tvořeno systémem břidlicových a plechových pultových střech s historickými zdobenými vikýři na straně do náměstí. Dominantou této zajímavě výtvarně pojaté části fasády je středový rizalit, završený mohutnou, secesně zdobenou oplechovanou kupolí s lucernou na vrcholu. U paty kupole jsou umístěna velká sousoší andělů. Vstupní část průčelí je provedena v kombinaci omítky a kamenného žulového soklu, k nimž se moc nehodí „moderně“ upravené výlohy v přízemí.
Objekt si lze prohlédnout i z dvorní strany, odkud býval dříve přístupný spojovací lávkou z jedné z pěšin (pod Libušinou a Tylovou ulicí).
V současnosti se tato třípatrová nárožní secesní budova opravuje a podle údajů zde vyvěšených by měla být rekonstrukce hotova v příštím roce, v březnu 2016. Jak uvádí reklama v českém a anglickém jazyce (kupodivu ne v ruštině), mělo by zde vzniknout „Nové obchodní centrum“. Nápis „SPARKASSE“ v horní části fasády tak bude jedinou upomínkou na původní účel budovy.
V blízkosti lze navštívit například následující zajímá místa a objekty:
- kostel sv. Maří Magdalény:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svate-mari-magdaleny-v-karlovych-varech
- Vřídelní kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/vridelni-kolonada-vridlo-a-socha-bohyne-hygie
- Dům U tří mouřenínů:https://www.turistika.cz/mista/dum-u-tri-moureninu-v-karlovych-varech
- Morový sloup:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-sloup-se-sousosim-nejsvetejsi-trojice-morovy-sloup
- Tržní kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/trzni-kolonada-trzni-pramen-pramen-karla-iv-dolni-zamecky-pramen
- Zámecká kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-zamecka-kolonada-a-pramen-zamecky-horni
- Skalníkovy sady:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-skalnikovy-sady-svaty-bernard-z-clairvaux-sloup-vevodu-cambridgeskych
- Mlýnská kolonáda:https://www.turistika.cz/mista/mlynska-kolonada-pramen-mlynsky-rusalcin-knizete-vaclava-libusin-a-skalni
- podzemí Karlových Varů nepatří sice mezi klasické výstavní prostory, ale také tady lze spatřit zajímavé věci:https://www.turistika.cz/mista/podzemi-kostela-sv-mari-magdaleny-a-podzemi-vridelni-kolonady-v-karlovych-varech
- sluneční hodiny:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-slunecni-hodiny
- zvonkohra:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-zvonkohra
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/