Starý Berštejn
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina hradu Starý Berštejn stojí na vrchu nad vsí Vrchovany na Českolipsku v Libereckém kraji. Dodnes se zachovala hradní věž a v jejím přízemí sklenutě valené zdivo a zbytek portálu, dále nevelké předhradí se zbytky bašt.
Historie
Hrad nechal v 1. polovině 15. století pod názvem Berkenstein postavit Jindřich Hlaváč z Dubé. Pak se stal majetkem pánů z Vartemberka a v 16. století byl hrad opět majetkem pánů z Dubé. Před rokem 1576 dal Adam Berka z Dubé postavit nedaleko odtud zámek Nový Berštejn a poté byl hrad definitivně opuštěn a ponechán svému osudu.
Starý Bernštejn je zřícenina hradu z 15. století. Nachází se mezi Dubou a Doksy na čedičovém kopci nad obcí zvanou Vrchovany.
Doprava
Z Housky se vydejte do Doks a odtud po žluté turistické značce kolem Máchova Jezera. Poté na nejbližší křižovatce doleva a pokračujte po zelené. Projeďte obcemi Nová a Stará Skalka a držte se silnice č. 270, po které dojedete až na zříceninu Starý Bernštejn.
Trocha historie
O hradu jako takovém se toho mnoho neví. Založen byl zřejmě počátkem 15. století Berky z Dubé (odtud pochází i jeho název). První písemná zmínka pochází z roku 1437. Poté měnil majitele, až se v 16. století opět navrátil do vlastnictví zakladatelů a to Alešovi Berkovi z Dubé a Lipé. Ten ovšem hrad nevyužíval a nechal jej zpustnout. Pro své pobyty ve zdejším kraji si nechal v letech 1558 – 67 postavit mnohem pohodlnější sídlo a to renesanční zámek, který nazval jak jinak než Nový Bernštejn.
Co je zde k vidění?
Hrad stojí na skále, která je součástí jeho zdí. Bernštejn, tedy můžeme zařadit mezi takzvané Skalní hrady. Pokud se budete dobře dívat, můžete zde nalézt zbytky zdí hospodářské budovy a cisterny, vytesané do skály. Na východní straně se dochovala část půlválcové obranné bašty. Hradby zde nenajdete, jelikož obrannou funkci zabezpečují kolmé skály končící hluboko v údolí. Ještě se zde nachází malé nádvoří a jedna místnost ve věži. Věž slouží zároveň jako rozhledna, vylézt se na ni dá po žebříku, je z ní nádherný výhled do okolí. Za jasného počasí můžete spatřit Českou Lípu, Dubou a Bezděz.
Turistické informace
Hrad (tedy spíše zřícenina) je od roku 1972 v soukromém vlastnictví pana Nováka z Prahy. Ten Bernštejn využívá jako chatu a je tedy jen na něm, zda vás do hradu pustí či ne. Můžete se pokusit mu zavolat a předem se s ním domluvit.
Pověst
Na hradě prý straší duchové zavražděných mnichů. Takže si dejte při prohlídce pozor, třeba na nějakého narazíte.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Výšlap do kopce s nejistým koncem, tak nějak by se dal charakterizovat výlet na zříceninu Starý Bernštejn. Tato zřícenina je totiž od roku 1972 (to není překlep) v soukromých rukou. Pronajal si jí pan Novák na 99 let a opečovává ji i okolí. Proto záleží na panu majiteli, jestli vás vezme domů za padací most. Je nutné se s ním nejprve telefonicky domluvit a nedělá to moc rád. Jedině pokud by vás byla skupina, udělá vám prohlídku i s výkladem. Používá hrad jako chalupu, má rád samotu a také prý nemá s některými návštěvníky dobré zkušenosti. Zřejmě zapracovala náhoda, naše kouzlo a šarm, byli jsme vpuštěni na nádvoří, bylo nám hezky vyprávěno a dokonce jsme nakonec byli pozváni i do komnaty, kterou jsme si z důvodu zachování majitelova soukromí ani nevyfotili.
Jako první byla postavena hranolová obytná věž a původní nádvoří se nacházelo severně pod skalním blokem. Vzhledem k tomu, že věž je od nádvoří pěkně vysoko na čedičovém bloku, zřejmě byl vstup do ní po dřevěném schodišti, či můstku. Protože hrad stojí na skále, která je také součástí jeho zdí, je řazen mezi Skalní hrady. Později byl přestavěn a obytná věž se stala součástí palácového komplexu. Dnešní Předhradí možná vzniklo také při této stavební úpravě a možná i později. Bedliví pozorovatelé mohou najít zbytky zdiva hospodářské budovy a cisterny vysekané ve skále. Nový vchod do hradu (brána) byl zřejmě na východní straně, kde se zachovala část půlválcové bašty, která byla obranná a stála na místě nejmírnějšího svahu. Na ostatních stranách tuto funkci zabezpečovala sama příroda, protože stěny skály jsou tu skoro kolmé a končí hluboko v údolí. Pan Novák tedy vlastní malé nádvoří a jednu místnost v hranolové věži. Pokud vám to dovolí, budete moct vylézt po žebříku nahoru na střechu jeho příbytku, tedy vlastně na strop, odkud je nádherný výhled na Českou Lípu, Dubou a také na Bezděz.
Starý Bernštejn stál a vlastně stále stojí na čedičovém kopci 480 m.n.m. nad obcí Vrchovany. Byl postaven počátkem 15. století, první písemná zmínka o něm je roku 1423 a psal se podle něj Zikmund z Bernštejna, z rodu Vartenberků. Ovšem původně prý patřil a byl postaven Berky z Dubé, podle čeho má i název. Na počátku 16. století se znovu navrátil do vlastnictví Berků a to Alešovi Berkovi z Dubé a Lipé, jak se dozvídáme ze Zemských knih z roku 1524. Ovšem tím jeho historie pomalu končí, protože Aleš Berka si nedaleko odtud v letech 1558 – 67 nechal postavit renesanční zámek, který nazval Nový Bernštejn a hrad opustil. Co bylo potom, zatím nikdo ve starých knihách spolehlivě nevypátral.
V roce 1972 si značně zchátralý hrad pronajal pan Novák, protože se mu jak sám říká "nechtělo dívat jak vypadá a čekat až spadne". Jenom díky tomu dnes můžeme obdivovat alespoň jeho část, kterou sám na vlastní náklady opravil. Také nám vyzradil, že chystá překvapení – knihu o historii Bernštejna a třeba se potom dozvíme víc o dobách, ve kterých dnes máme černou díru. Jestli tedy budete mít štěstí a budete vpuštěni, dáte mi určitě za pravdu, že je to hezká a hlavně zajímavá zřícenina. Ještě že byla opravena, kdo ví, jak by dnes vypadala. Chtěla bych ještě upozornit, že každý nezvaný host by si měl dát pozor, protože podle slov hradního pána tu straší. Kdysi tu prý žili mniši, kteří byli zavražděni a jejich duch tu stále bloudí. S majitelem tu nechtěl být v noci ani jeden pes a mně při sezení uvnitř místnosti brněla chodidla, takže bacha! A pokud se vám návštěva nepovede, budiž vám útěchou, že cesta k hradu na kopec je hezká procházka a výlety děláme pro radost, nikoliv jako splněný úkol.
Mapa 15 C3
Berkovský vrch (480 m.n.m)
První zmínka o objektu 1402
Jiný název objektu Berkenstein
Vlastní hrad byl založen na čedičovém kopci (480 m.n.m.) v roce 1402 Berky z Dubé. Později je zdejší hrad i se vsí připsán Vartenberkům po kterých následují Šebířové ze Šebířova (?) a ještě ve stejném století se hrad vrací do rukou Berků z Dubé. Po vystavění Nového Berštejna (viz. samostatné heslo) je starý hrad zanechán svému osudu a jako chátrající zaniká již koncem 16. století. Z původního hradu se do dnešních dob zachovalo několik náznaků místností a částečně zdivo z původní hradby. Prohlídku lze uskutečnit po dohodě s p. Novákem, který má hrad ve správě. Zřícenina hradu se nachází nad obcí Vrchovany. V obci se nachází zajímavá kaplička a nedaleko jižním směrem se táhne pás lehkého vojenského opevnění z roku 1937. Obcí až k hradu se táhne žlutá TZN z Dubé do Starých Splavů.