Máchovo jezero - Doksy a Muzeum K.H.Máchy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Tentokrát vyrážíme do Máchova kraje. Konkrétně chceme strávit víkend u Máchova Jezera. Meteorologové straší, že bude ošklivo, tak bereme hry. Co kdyby se jim to náhodou povedlo.
Za čím jedeme?
Jedeme z Prahy autem přes Mladou Boleslav do Doks. V Doksech na náměstí necháváme zaparkované auto a jdeme do Íčka. Zjistit co a jak. Na internetu jsem se informovala ve dvou kempech. Do jednoho nesmí psi. Do druhého sice ano, ale nesmějí tam do vody. V Íčku nám snad poradí. V Doksech na náměstí potkáváme kromě svatby také nějaký retro závod, takže to je hned báječná podívaná na vyleštěné veterány. V Informacích dostávám informace o možnostech ubytování. Vybíráme si autokemp Klůček, kam můžeme jak s pejskem, tak se stanem. Dál jsme zjistili, kde je muzeum K.H. Máchy, koupili jsme turistické vizitky, pohledy, známky. Dostali jsme razítko a průvodce krajem K.H. Máchy. Snažila jsem se v Praze nějakého takového průvodce sehnat v knihkupectví, ale nic takového neexistuje, takže jsme měli radost, že v informacích měli a to zdarma ! Na náměstí v cukrárně jsme si dali kávu a zákusek a promysleli, kam půjdeme. Muzeum čtyřlístku jsme tentokrát vynechali a šli do roubenky , bývalého špitálku, nyní muzea K.H. Máchy. Bylo před obědem, ale paní nás dovnitř ještě pustila. Muzeum je rozděleno do dvou částí. V jedné, věnované K. H. Máchovi, se dočítáme o životě básníka, pročítáme úryvky z jeho dopisů a představujeme, jak asi žil. Expozice je velmi přehledná. Na závěr si prohlížíme pár desítek knih Máje, v několika jazycích a vydáních. Od velkých formátů až po ty nejmenší. Druhá část expozice je věnována rybářství a rybníkářství na Českolipsku. Můžete si tu prohlédnout vypreparované exponáty – podle nich jsem nepoznala ani kapra, nebo v katalogu určovat podle fotek, to už bylo o něco lepší . Po prohlídce muzea jsme vyrazili do autokempu. Cestou jsme trochu bloudili, ale nakonec jsme ho našli. Autokemp je v borovém lese. Můžete se zde ubytovat i v chatičkách, obytných vozech, nebo ve stanu. Ten jsme si vezli s sebou. Na recepci jsme zaplatili za ubytování a dostali informaci o tom, jak, odkud a v kolik jezdí vyhlídkové lodě a šli si do lesa postavit stan. Na centrální ulici jsme objevili kiosek s potravinami, kde nají otevřeno od 7:00 hodin, takže i čerstvé pečivo si ráno pořídíme. Jinak kiosků – hospod je tu celkem dost, takže ani o večerní zábavu asi nebude nouze. K dispozici jsou také celkem slušné sprchy a sociální zařízení – má něco za sebou, ale bylo čisté. Najdete tu také kuchyňky s přípojkami, nebo prádelnu se sušárnou. Byli jsme mile překvapeni, jaký je tu klid.
K přístavišti je to asi 10 minut po rovince. Načasovali jsme si to jen tak tak. Přeběhli jsme přes most a za chvilku byli v přístavu. Podél cesty nás vyděsily stánky vietnamských obchodníků (pokud si zapomenete s sebou plavky, klobouk, ručník, nebo nějakou zbraň pro vaše dítko, tak budete nadšeni). Na lodi nás přivítal kapitán, zaplatili jsme vstup – za psa se neplatí a vyrazili na plavbu. Počasí bylo krásné, takže jsme seděli na horní palubě (dá se i v podpalubí) a pozorovali jsme surfaře, kteří se proháněli sem a tam. Plavba trvá asi půl hodiny. Loď Vás proveze okolo jezera. Je odtud krásně vidět hrad Bezděz. Projedete kolem ostrůvku a než se rozkoukáte, jste zase zpět v přístavu. http://www.autokemp-klucek.cz/okoli/lodni-doprava. Dá se zde půjčit surf, šlapadlo, nebo lodičky. Můžete si zahrát paintball. Na pláži, která patří k autokempu Klůček si zase můžete zahrát obří šachy, využít skluzavku do vody, nebo si půjčit šlapadla. K dispozici je i nohejbalové a streetballové hříště. Dostanete se sem pouze po svých, nebo na kole. Na centrální pláž jsme se dostali bez problémů bylo 15 hodin. Jinak se tam chodí přes turnikety. Kolik se platí vstupné jsme nezjišťovali.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v místních občerstveních – klasický fast food, ale je možné že jinde vaří i hotovky. Zase tak dlouho jsme tu nebyli. Ráno jsme si koupili čerstvé pečivo, mléko i koláčky. Pokud tu budete déle, je možnost nakoupit v Doksech, kde jsou i větší obchody otevřené i o víkendu. Je to kousíček. Tady jsme také v neděli obědvali - restaurace se zahrádkou naproti muzeu K.H.Máchy a jídlo bylo dobré a cenově slušné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám tu moc. Jak ubytování v kempu, které nás mile překvapilo, tak muzeum v Doksech. Plavby na lodi byla také moc fajn. Informace v Dokcech jsou vybavené, takže dostanete mapky a informací co se do Vás vejde. Co se nám nelíbilo, byly stánky s hadry podél cesty k přístavišti, ale s tím asi nic nenaděláme. Jsou prostě všude.
Ostatní informace
Ceník ubytování v odkazu výše. Do muzea jsme platili 30Kč – dospělý. Na loď 90Kč – což se mi zdá dost, ale možná mám jen zkreslenou představu o vodní Dopravě. Všude mají razítka a turistické vizitky. Turistické známky jsem také viděla téměř všude. Takže když vyrazíte na výlet k Mácháči, tak se tu rozhodně nudit nebudete. Je to hezký kraj.