Starý Stránov
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Starý Stránov, který je znám i pod názvy Hrádek nad Zámostím, Hrádek nad Jizerou či Myškův Hrádek, stojí v dominantní poloze nad levým břehem řeky Jizery jižně od Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Nejvýznamnější budovou hradu byl velký obdélný palác, plnící obytnou i obrannou funkci, z něhož dosud stojí 3 obvodové stěny až do výšky 1. patra, ke zdivu byly z vnitřní strany přistavěny novodobé domky s dvorky. Stopy žádných dalších hradních objektů se na hradišti nedochovaly.
Historie
První zmínka o hradu je z roku 1297, kdy jej vlastnil Mikuláš z Hrádku. Později hrad užívala místní drobná šlechta. Od konce 14. století do roku 1469 patřil hrad vladyckému rodu Myšků z Hrádku. Poté, co si páni ze Svojovic vybudovali nedaleko odtud mnohem výstavnější hrad Stránov, začal být tento hrad označován jako Starý Stránov, jeho existence však postupně ztrácela význam, a proto byl ponechán svému osudu. Později byly do hradních zřícenin vestavěny vesnické domky.
Fotogalerie
Středočeská vesnice Zámostí leží v okrese Mladá Boleslav. Má asi 130 obyvatel a dnes je částí obce Písková Lhota (600 obyvatel), poprvé písemně zmiňované roku 1398.
Nad Zámostím, na skalním ostrohu při levém břehu Jizery, se nachází nevelká zřícenina gotického hradu, založeného ve 13. století. Prvá zmínka o hradu pochází již z roku 1297, kdy zde „vládl“ Mikuláš, řečený z Hrádku. Hrad byl v té době pravděpodobně jen dřevěný a vznikl - nedlouho předtím - jako jeden z mnoha opěrných bodů, chránících stezku vedoucí na Mladou Boleslav a Českou Lípu. Býval vždy sídlem drobné šlechty, mezi níž koncem 14. a v 15. století registrujeme také Myšky z Hrádku, kteří mu dali jedno z jeho jmen a kteří ho drželi až do roku 1469. Myškové se zasloužili v I. polovině 15. století o přestavbu a rozšíření hradu i o zdokonalení jeho opevnění. Poté se zde opět střídali různí majitelé, až na konci 15. století byl Hrádek, nazývaný s doplňkem nad Zámostím nebo nad Jizerou, Stránovskými ze Sovojevic připojen k sousednímu Stránovu, Zde vznikl rodový zámek a Hrádek tak přestal být obýván a záhy zpustl. Jako pustý je uváděn od roku 1545.
Přístup k hradu jednodílné dispozice byl veden od jihu a před příkopem byl chráněn zemní baštou vejčitého půdorysu. Vlastní hradní areál byl na straně k Jizeře dostatečně chráněn přírodou, což platí i o severní straně, kde ochranu zajišťovala strmá rokle. Zbylé dvě strany zabezpečil mohutný příkop. Vnitřní část hradu je dnes zastavěna dvěma parazitními domky místních chalupářů. Ty byly přistavěny do vnitřního prostoru rozsáhlé, nejméně patrové palácové budovy vyplňující podstatnou část plochy hradu.
Z vlastního hradu se zachovaly pouze zříceniny palácových a hradebních zdí a zbytky příkopů. Stavební materiál byl z větší části použit na stavbu obytných budov, z nichž některé dosud stojí jak ve vlastním hradním areálu, tak i v bývalých příkopech. Ve zdech bývalého hradního paláce jsou dodnes patrny otvory pro trámy v podlahách a stopy po několika oknech.
Toto malé šlechtické sídlo patřilo s nejvyšší pravděpodobností mezi tzv. bezvěžové hrady.
Přístup do vnitřních prostor hradu není možný, ale celý hradní komplex lze bez problémů obejít. U hradu můžeme navštívit i malý Starý židovský hřbitov. V nejbližším okolí si však na své přijdou zejména milovníci hradních zřícenin. Nacházejí se zde zříceniny Zvířetnice, Michalovice a Dražice. Na dohled od Hrádku stojí také Zámek Nový Stránov.
Mapa 17 C2
První zmínka o objektu 1297
Jiný název objektu Myškův hrádek, Hrádek nad Zámostím
Prvním majitelem Hrádku je udáván Mikuláš z Hrádku o němž není známo zda byl on stavitelem dřevěného hradu, nebo se jednalo o předešlý královský hrad vystavěný za účelem obrany obchodní stezky k Lužici. Nicméně je v této době zde zmiňován i most přes Jizeru přes který tato cesta vedla. V dalších letech se zde vystřídalo několik držitelů z řad menší šlechty a později se zde zapisovali i Myškové z Hrádku po nichž byl také hrad nazýván Myškův Hrádek. Tento rod nechal přestavět počátkem svého držení původní dřevěný hrádek do podoby kamenného hradu, který byl dobrým obranným postem. Myškové se zde drželi do roku 1492, kdy byli vystřídáni Stránovskými ze Sovojovic a hrádku se začalo říkat Starý Stránov. Stránovští však na hrádku nesídlili a proto se zdejší stavba zvolna měnila v sutiny. Do dnešní doby se zachovaly zdi původního paláce a též zbytky dalších drobných staveb hospodářského využití. Některé části byly zakomponovány do novověkých staveb. Zachováno je několik gotických architektonických prvků ve zřícenině hradu. Lokalita se zříceninou hradu se nachází nad obcí Zámostí severně od Pískové Lhoty. Přístup k lokalitě je značen červenou TZN přicházející od Horek nad Jizerou a pokračující dále kolem Krnska k Mladé Boleslavi.