Vinec – kostel sv. Mikuláše, románská perla středních Čech
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Středočeská obec Vinec se nachází v okrese Mladá Boleslav a poprvé je písemně zmiňována roku 1352. V obci žije necelých 300 obyvatel, což je přibližně polovina oproti roku 1932, kdy byly v obci například i dva hostince, tři obchody se smíšeným zbožím, dvě trafiky a výrobna kyslíku.
V obci se nachází jedna velmi cenná historická památka, a to románský tribunový Kostel Svatého Mikuláše. Tento kostel patří ke skutečným skvostům českého románského stavitelství. Podle všeho byl postaven jako panský, tzn. že byl součástí panského sídla. Kdy byl Kostel sv. Mikuláše postaven, není přesně známo. Sochařská výzdoba pochází z období kolem roku 1240, ale stavba sama je zřejmě o něco starší. Kostel sv. Mikuláše upoutá nejen výraznou – ale pozdější – stanovou střechou s dřevěnou věžičkou, ale především nezvyklým tvarem a čistotou dochované románské architektury.
Plochostropá čtvercová loď kostela je přístupná severním, bohatě zdobeným, románským ústupkovým portálem. Dominantou vstupního portálu je tympanon s motivem Ježíše Krista na kříži, u jehož nohou klečí – nebo spíše leží - dvě postavy, velmi pravděpodobně donátoři. I na portálu můžeme vidět bohatou románskou výzdobu, obloučkovým vlysem se zubořezem počínaje a palmetami, zvířecími maskami, ornamenty z geometrických a rostlinných motivů nebo hlavicemi s reliéfy orlů konče. Portál vede pod mohutnou emporu, která je od zbytku kostela oddělena metr širokou zdí. Ta je prolomena dvojicí sdružených románských oken a malým portálem. Empora, která je přístupná úzkým schodištěm v síle jižní a západní zdi, je nesena dvěma oblouky, sklenutými na mohutný středový pilíř. Podle masivnost zdiva empory můžeme usuzovat, že nad ní původně stála - nebo měla stát – chrámová věž v západním průčelí. Schodiště na emporu osvětluje malé okénko, nad římsou nad vstupem je čtyřlístkové okno, které osvětluje tribunu
Pětiboký presbytář je od prostoru lodi oddělen vítězným obloukem. Výzdobu celkem jednoduchého presbytáře tvoří románské polosloupy s hlavicemi, profilovaná římsa a ostění tří oken. Na klenbě můžeme vidět novodobou freskovou výzdobu..
Kostel byl během své existence několikrát rekonstruován, naposledy – puristicky - v roce 1886. Navzdory veškerým úpravám si kostel zachoval svou původní a neobyčejnou slohovou čistotu i mnohé zdobné detaily. V interiéru například románské profilované římsy, ostění, sloupy s hlavicemi a sdružená okna, na venkovní fasádě zejména – již zmíněný – ústupkový portál s tympanonem a výrazný obloučkový vlys.
Kostel sv. Mikuláše, patrona – mimo jiné – zajatců, námořníků a Ruska, stojí na místě starší sakrální stavby a předpokládá se, že na jeho podobě se patrně podílela huť působící při kostelu sv.Mikuláše v Chebu. Celková délka kostela dosahuje 14 metrů a šířka 9 metrů. Zdejší chrám je považován za jeden z nejpozoruhodnějších pozdně románských venkovských kostelů v celé České republice.
Obec Vinec je přístupná autem nebo sporadicky i autobusem. Z vlakového nádraží v Mladé Boleslavi jsou to pěšky přibližně dva kilometry. Interiér kostela je přístupný v době bohoslužeb nebo je možno domluvit se ns prohlídce v místě.