Stezka v oblacích – Zůstala v oblacích
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Návštěvníci oblasti pod Králickým Sněžníkem si už od jara mohli všimnout, že u horní stanice lanovky pod horu Slamník, tedy tam, kde začínají hlavní velké sjezdovky ve středisku Dolní Morava probíhá čilý stavební ruch. Brzy se začalo u chaty Slaměnka tyčit několik vzrůstajících podpěrných sloupů spolu se velkým stavebním jeřábem. Vznikající dílo dostalo vcelku vše říkající název Stezka v oblacích. Zkušení turisté vcelku brzy odhadli, že to co vzniká vad prudkým svahem černé sjezdovky nápadně připomíná stezky v korunách stromů, které jsou známé ze Šumavy (německá Železná Ruda, Lipno). Ovšem tyto stavby, resp. Jejich název nakonec i poslání jsou chráněné autorským právem, je nad Dolní Moravou stezka poněkud s jiným názvem.
Návrh stezky je dílem architekta Zdeňka Fránka, tč. děkana Technické univerzity v Liberci.
Na rozdíl od zmíněných stromových stezek, kdy je věžová stavba víceméně pravidelného tvaru, je výškový stavba u Slaměnky tvořena víceméně nepravidelnou šroubovicí postupně stoupající do vrcholové plošiny ve výšce 55 metrů- Když k tomu připočteme nějakých 1070 m nadmořské výšky (jak udává informační tabule), máme už vrchol ve výšce kolem 1116 m. Dřevěná stezka je dlouhá cca 700 m, stoupání není nijak obtížné, neměl by být problém na vrchol dojet i s invalidním vozíkem.
Na stavbě návštěvník projde (po vstupním objektu) mj. dřevěným tunelem – hnízdem. V horní části narazí na zkratku – rukáv mezi patry, na vrcholové plošině odvážlivci vyzkouší co snese lanová síť.
Pro urychlený návrat je k dispozici (za poplatek) krytý tobogán v délce 92 m.
Stavba logicky slouží i jako vyhlídkový objekt (bohužel při otevření zůstala věrná svému názvu, tedy často zahalená v oblacích).
Pokud tedy návštěvník bude mít „štěstí“ na zamračenou oblohu, musí mu postačit panely s vyobrazením výhledových směrů. Mimo to celou stezku provází panely NS, takže si neznalý návštěvník doplní i znalosti z přírody a historie Králického Sněžníku.
Musím se přiznat, že původně mě stavba uváděla do rozpaků. Okolí stezky je totiž porostlé jen nízkým mladým lesem, tudíž je z okolí Dolní Moravy vidět až přespříliš. V podstatě je to ohromná pěst na oko. Ovšem při prohlídce stavby zvítězil obdiv nad řešením technického díla. Jde o promyšlenou pavučinu nosných prvků (modřínové lepené trámy), ocelových spojovacích a ztužovacích prvků. Takové dílo zaslouží i obdiv konzervativních návštěvníků.
Investoři měli původně v plánu stavbu otevřít již v létě, stavbu poněkud zdržela letní větrná smršť, ale více spíš údajná dodávka ne zcela kvalitních desek, tvořící procházkovou trasu.
Stezka má být otevřena celoročně. Základní vstupné pro dospělého činí 190,-Kč, kdo sem dorazí lanovkou, dá o stovku víc. V nabídce jsou i různé rodinné vstupenky, skupinové apod.
V zimě asi nebude problém na stezku vylézt pro běžkaře, sjezdařům bych asi doporučil vzít sebou obuv k přezutí...
Výhledy pro tentokrát tedy nic moc, ale myslím, že atrakce přiláká spoustu dalších, takže se brzy dočkáme i těch panoramat.
Na panoramata z května 2016 se může zájemce podívat např. zde: https://www.turistika.cz/cestopisy/do-oblak