Štola sv. Antonína Paduánského
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Štola se nachází v údolí Kocour necelé 2km od železniční stanice Jílové u Prahy a přímo naproti štole sv. Josefa. Je součástí komplexu několika desítek až stovek důlních prací v Jílovském zlatonosném revíru. Místní skály jsou doslova provrtané skrz naskrz a údajně by se zde mělo nacházet až tisíc štol. Zpřístupněné jsou zatím tři.
Zlato v okolí Jílového těžili již keltové, kteří kromě rýžování dobývali zlato i z křemenných žil. Se stěhováním národů došlo k útlumu a oživení těžby přišlo až se slovanským osídlením. Největšího rozmachu těžba dosáhla za Karla IV., kdy se v okolí jílového nacházel pravděpodobně nejvýnosnější zlatonosný revír v Českém království. S husitskými nepokoji přišel další útlum a mnoho důlních děl bylo opuštěno.
Štola sv. Jana Paduánského je pravděpodobně předhustitským dílem, na které bylo navázáno v 18. století. Pracovalo se zde v letech 1753 a 1754, kdy zde působili těžaři knížete Josefa Viléma Fürstenberka. Dílo však brzy opustili, protože nenarazili na nadějnou žílovinu.
Veřejnosti se štola otevřela v roce 2008 a spadá pod správu Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Prohlídka je vyjímečná tím, že probíhá ve dvou úrovních důlního díla, mezi kterými se prolézá po žebříku v úzkém komíně. Trasa navíc není osvětlena, takže každý návštěvník projde důl s vlasní svítilnou a může tak přičichnout k obtížnosti dobývání zlata v dávné minulosti.