Štola Vildenava na stezce z Lokte do Karlových Varů
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Jedna z oblíbených stezek pro pěší či cyklisty v Karlovarském kraji vede z města Loket přes Svatošské skály do Karlových Varů. V první části sleduje levý tok řeky Ohře a člověk jedoucí na kole či toulající se po svých se může kromě rozhlížení po krásné přírodě seznámit i s některými zajímavostmi.
Jedním z takových míst, které se nachází vlevo od cesty, je středověká průzkumná štola Vildenava. Od kraje města Loket (od Továrního mostu) jsou to sem 2 km, z druhé strany, od Svatošských skal je potřeba ujít 4,5 km. Název Vildenava je podle samoty, která nad šachtou stávala.
Ložiska rud s obsahem cínu jsou doložena v Evropě již v období pozdního starověku. V Čechách se tato epocha, tzv. únětická kultura projevila v polovině 2. tisíciletí před naším letopočtem. Pro výrobu bronzu byla měď dovážena ze Slovenska či alpských zemí, cín pocházel z Krušných hor a Slavkovského lesa.
Větší aktivita v loketském kraji je však zaznamenána až ve 14. století. Dělo se tak například z iniciativy premonstrátského kláštera v Teplé. Okolo řeky Ohře bylo prozkoumáváno mnoho rudných nalezišť. Nejprve se hledali cenné kovy i další nerosty v říčních náplavech, po vyčerpání zásob se začaly razit do strmých břehů průzkumné štoly.
Na zdejším místě se cínová ruda těžila sice až do počátku 17. století, ale význam šachty asi nebyl nikdy tak velký jako rozsáhlá hornická činnost na bohatých rudných nalezištích jinde ve Slavkovském lese nebo Krušných horách.
Při pohledu do okolí lze snadno v kopcích odhalit pozůstatky další báňské činnosti. Asi 20 metrů nad touto štolou je další, přibližně 80 metrů dlouhá štola. I do ní je vstup zakázán, jelikož je zčásti zatopená a tudíž nebezpečná.
Kdo by chtěl opustit vědu historickou a vydat se do světa legend a pověstí, není nic jednoduššího, než vzít do ruky knihu „Strašidla a krásné panny“ od karlovarského spisovatele Zdeňka Šmída. Dozví se, že štoly „patřili“ skřítkům a tajemnému Benátčanu, který tak získával nesmírné bohatství z nitra země.
Kde byli skřítkové, tam byl také většinou poklad. Zpočátku si s nimi obyvatelé z okolí rozuměli, ale když začali být lidé moc chamtiví, tak se skřítkové rozhodli odejít. Říká se, že zamířili ke Krušným horám a údajně je již nikdo nikde nespatřil. Já jsem nahlédl do štoly Vildenava několikrát, ale nikdy jsem skřítky neviděl. Ani nikde jinde ve Slavkovském lese či v Krušných horách. Ale třeba někdy při mých dalších cestách se na mne štěstí a skřítkové usmějí.
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Svatošské skály: https://www.turistika.cz/mista/svatosske-skaly-u-karlovych-varu
- štola Benátčanů:https://www.turistika.cz/mista/stola-benatcanu-u-karlovych-varu
- archeologická rezervace:https://www.turistika.cz/mista/archeologicka-rezervace-tasovice-u-karlovych-varu
- přehrada Březová:https://www.turistika.cz/mista/prehrada-brezova-v-karlovych-varech
- zajímavá expozice knižní vazby:https://www.turistika.cz/mista/expozice-knizni-vazby-v-knihovne-ve-meste-loket
- kostel sv. Kunhuty v Královském Poříčí:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-kunhuty-v-obci-kralovske-porici
- studánka Hořčička:https://www.turistika.cz/mista/pramen-studanka-horcicka-na-stezce-z-lokte-do-karlovych-varu
- štola u Starého Sedla:https://www.turistika.cz/mista/dedicna-stola-jana-krtitele-a-lavka-pres-reku-ohre-u-stareho-sedla
- altán ve městě Loket:https://www.turistika.cz/mista/altan-na-severnim-svahu-hradu-ve-meste-loket
- památné břečťany:https://www.turistika.cz/mista/pamatne-brectany-ve-meste-loket
- vyhlídka Pískovec:https://www.turistika.cz/mista/vyhlidka-piskovec-u-povrchoveho-dolu-druzba
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/