Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Městys Stonařov leží na řece Jihlávce jižně od Jihlavy. V 1. polovině 13. století zde vznikla slovanská osada Nejstarší písemná zmínka je z r. 1347, již o 20 let později se stává městysem. Název Stonařov je podle komorníka na bítovském panství.
Význam Stonařova zesílil v r. 1750 postavením císařské silnice z Prahy do Vídně. Byla sem převedena pravidelná poštovní Doprava a zde byla zřízena poštovní stanice.
Kdy se o Stonařovu hodně psalo, byl r. 1808, kdy se sem snesl meteoritický déšť - odhaduje se, že to bylo 200 - 300 částeček. U příležitosti 200. výročí byl ve Stonařově odhalen památník a dokonce jedna z nově objevených vesmírných planetek byla pojmenována Stonařov.
Od roku 2006 je Stonařov opět městysem, je zde restaurace, pošta, prodejny potravin i průmyslového zboží, zdravotnické středisko, základní i mateřská škola. V r. 2008 až 2009 byly obnoveny soustavy 3 rybníků a 2 průtočných tůní.
Mezi historicky nejzajímavější stavby patří hřbitovní kaple svaté Trojice. Stojí uprostřed městyse na protáhlé vyvýšenině, která je ze tří stran obklopena údolím potoka Jihlávky. Stavba připomínající kruhovou rotundu je v historických zápisech uváděna jako hřbitovní kaple, která byla r. 1662 zasvěcena sv. Trojici. V podzemním prostoru je kostnice, kam byly ukládány kosti, které byly vykopány na hřbitově, horní prostor sloužil jako kaple, kde se konaly bohoslužby za zemřelé. Takové stavby byly nejvíce rozšířené v Dolním Rakousku, Štýrsku, Korutanech, přecházejí i do Bavorska. Objevují se v Maďarsku, na Slovensku a na jižní Moravě, kde jejich rozložení ukazuje na vliv rakouského Podunají. Během restaurování památky v letech 1959 až 1962 byla odhalena původní románská okna, vedle dnes používaného vchodu je v omítce vidět i původní románský vchod. Nejstarší románská figurální malba je nejvíce znatelná ve střední části lodě. Z památkového hlediska patří kaple mezi zcela výjimečnou architekturu tohoto regionu.
V těsném sousedství kaple stojí kostel sv. Václava, byl postaven na místě bývalého hřbitova z lomového kamene. Dříve zde stál dřevěný kostelík. K celkové úpravě kostela došlo v r. 1804, kdy byl kostel barokizován.
Abych řekla pravdu, o Stonařovu jsme vůbec nic nevěděli, jen při průjezdu městem nás zaujala rotunda. Proto jsme se zde zastavili. Pravděpodobně tam snad tehdy nebylo ani žádné povídání a tak jsme si ostatní přečetli až doma. I to, že zde má být renesanční fara a barokní kaple Kalvárie.