Pozdně gotická tvrz z doby Jiřího z Poděbrad. Do dnešních dní se dochovala věžovitá vstupní brána s reprezentativními prostory. Krásné klenby v interiérech, Kamenné sedýlie, původní točité schodiště a funkční prevét. Jedinečná ukázka tvrze, hradu, castelu, přechodného typu. Drobné památky v těsné blízkosti, gotický špejchar, vstup do chodby, kamenná cisterna a zbytky opevnění. Na bráně je patrná jedinečná kamenická práce starých mistrů. Tvrz je přístupná příležitostně v době konání kulturních akcí.
Obec Tuchoráz s tvrzí se nachází 3 km jižně od Českého Brodu v okrese Kolín. Nejstarší zmínka o Tuchorázi je z r. 1295, kdy se uvádí Lutoš z Tuchoráze a jeho tři synové. Ve staroměstské soudní knize v r. 1362 je uveden rytíř Roštěk z Tuchoraze. V r. 1388 byl v Tuchorazi nový vlastník Petr z Klučova pravděpodobně na místě starší tvrze postavil na počátku 15.stol. kamennou tvrz, o které je zpráva v knihách pražského arcibiskupství v r. 1409. Tvrz několikrát změnila majitele až v r. 1463 ji získal od manželky Mikuláš Svitáček z Landštejna, purkrabí na Hluboké, maršálek královny Johanky a nejvyšší písař zemských desek, v r. 1468 zahájil přestavbu malé tvrze, která nevyhovovala jeho společenskému postavení. Vystavěl honosné šlechtické sídlo s palácem a věží vystavěnou mistrem Květoněm v r. 1474, na niž dal umístit pamětní desku. Při vkladu do zemských desek v r. 1542 i později byla tvrz uváděna jako zámek. Od konce sedmdesátých let 16. stol. byla tvrz sídlem panských úředníků. V r. 1639 tvrz odolala švédskému obléhání, ale potom tvrz postupně chátrala a po r. 1770 byla postupně až na věž rozebrána na zpevnění okolních jezů a hráze. V r. 1837 navštívili věž tvrze dva muži a za pomoci zedníka odjeli pravděpodobně s částí rodového pokladu bývalých majitelů z rodu Smiřických. Tvrz se stala majetkem zemědělského družstva a nyní je v soukromých rukou a nepřístupná.
Pozdněstředověká tvrz z doby krále Jiřího z Poděbrad. Vystavil Svitáček z Landštejna. Dochovala se pozoruhodná vstupní věž s erbem majitele v průčelí. V přízemí velká montážní jáma na mechanismus spouštění padacího mostu a Křížová klenby. Do pater vede původní kamenné točité schodiště. V prvním patře hladké klenutí, ve druhém reprezentativní místnost s unikátní dvojitou hvězdicovitou klenbou. Na stěnách zapuštěné sloupy a u každého okna kamenné sedýlie. V tomto patře je i jeden z posledních funkčních prevétů v Čechách. V okolí tvrze zřícenina špejcharu, vstup do tajné chodby, funkční středověká kamenná cisterna a suky původních hradeb. Tvrz je přístupná příležitostně při konání kulturních akcí. Např. 21.-22.8.2010 se zde budou konat historické slavnosti Mračení, již 8. ročník. Přijďte, jste srdečně zváni. Podrobnosti o programu najdete na http://www.mracti.cz