Loading...
Turistické cíle • Příroda • Studánka
Studánka Marie v Zelené dolině se nachází v Českém koutku poblíž česko-polské hranice. Přijdete k ní po modré turistické značce za jednu hodinu z lázní Kudowa Zdrój nebo za půl hodiny z obce Brzozowie.
O studánce se traduje legenda, podle které v roce 1830 lesník Ignacy Siegel z nedalekého Náchoda našel při své každodenní obchůzce pod vzrostlou jedlí obraz Panny Marie Sedmibolestné. Obraz umístil na strom. Protože byl hluboce věřící, přicházel se k obrazu často modlit. Jednoho dne našel pod jedlí vyvěrat vodu.
V roce 1832 vypukla v nedaleké obci Słone cholera, která si vyžádala čtyřicet obětí. V té době přicházeli k pramenu lidé, modlili se a pili vodu. Modlitby byly vyslyšené a cholera ustoupila. Přeživší věřící děkovali Panně Marii Sedmibolestné a prohlásili vodu za zázračnou. Od té doby voda z pramene potvrdila svoji zázračnost ještě několikrát, když vyléčila především zrakově nemocné.
Studánka se stala věhlasnou nejen v širokém okolí, ale i v celém Polsku. Věřící k ní přicházeli, z vděčnosti přinášeli a na okolní stromy věšeli obrázky Panny Marie Sedmibolestné. Oblibu si také získala každoročně konaná pouť v den svátku Nejsvětější Trojice.
V roce 1873 bylo rozhodnuté les, který obklopoval studánku, vykácet. Starosta obce Słone Alojs Elsner, mimo jiné zeť lesníka Ignacye Siegela, uprosil úřad v Náchodě, aby stromy s obrázky Panny Marie Sedmibolestné zůstaly zachovány.
Po nějakém čase Benedikt Seidel z obce Zakrze nechal u Studánky postavit malou dřevěnou kapli, do které byly všechny obrázky z okolních stromů umístěné. Chatrná dřevěná kaple však brzy vzala za své.
Dnešní zděná kaple u studánky je v pořadí již třetí. Byla postavená v roce 1887 podle projektu Józefa Elsnera ze Słone. Malá kaple stojí na obdélníkovém půdorysu. Ze sedlové střechy vyčnívá čtverhranná věžička se stříškou mající tvar čtyřbokého jehlanu. Vchod do kaple je krytý sedlovou markýzou s křížkem. Vchodové dveře jsou opatřené kovanou mříží s probodnutým srdcem Páně.
Interiér kaple je poměrně jednoduchý. Dřevěný oltář doplňují prosté lavice podél stěn. Prostor osvětluje pětiramenný lustr. Zdi zdobí kříž a svaté obrázky. Podlaha z barevných dlaždic je před oltářem pokrytá červeným kobercem. Dvakrát do roka se v kapli koná mše, na svátek Panny Marie Sedmibolestné a při slavení Nejsvětější Trojice.
Před kaplí jsou v mírném svahu jednoduché lavice z fošen. Vpravo od kaple stojí dřevěný kříž s Ježíšem. Od studánky vede ke kapli přímé schodiště s levostranným zábradlím. Studánku obklopují sošky Panny Marie Sedmibolestné a Ježíše. Doplňuje je miniaturní dřevěná kaplička. Sošky i kaplička jsou v obležení květin, v zimě umělých. Nechybí hořící svíčky.
Ač je Studánka a kaple vzdálená hodinu pěšky z lázeňského města Kudowa Zdrój, domácí i lázeňští hosté si sem najdou cestu i při teplotách pod bodem mrazu a při sněhové nadílce. Spíše než modré turistické značení nás k tomuto poutnímu místu v nadmořské výšce 421 metr přivedly stopy ve sněhu.
Všechny uvedené obce v textu, Słone, Zakrze i Brzozowie, jsou dnes součástí gminy Kudowa Zdrój.
Fotografie jsem pořídil koncem března roku 2013. Vládla ještě paní zima.