Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Ve Studénce jsou dva zámky starý a nový, které společně se zámeckým parkem a panským dvorem tvoří zámecký komplex. Zámecký areál byl r. 1999 vyhlášen kulturní památkou. Renesanční budova Starého zámku se nachází přímo na hlavní silnici 2. kvěna. Byl vybudován r. 1567 pány z Fulštejna na místě původní gotické tvrze. Dnes v jedné, již opravené části, sídlí správa CHKO Poodří, zapojena do evropského programu Natura 2000. Bližší informace najdete na webových stránkách (setkala jsem se s tímto programem např. v Turecku). Starý zámek je dvoupatrová budova obdélníkového tvaru s mansardovou střechou a vížkou a dvěma přistavěnými budovami po obou stranách. Objekt starého zámku je značně zdevastován, jeho oprava je financována Ministerstvem kultury v rámci Havarijního programu (viz cedulka na dveřích). Starý zámek byl z velké využíván k hospodářským účelům a již nevyhovoval, proto byl postaven Nový zámek.
K budově Nového zámku můžete přejít parkem nebo z hlavní silnice zabočíte do ulice Panské, kde v mírném kopečku je hlavní brána do zámeckého areálu. Před vchodem do budovy zámku jsou pomníky padlým za I. a II. svět. války. Nový barokní zámek nechal postavit r. 1749-50 Josef Kryštof Ondřej Řeplínský z Berečka. Také nový zámek byl několikrát přistavován (1860-63 Gebhardem III. Leberechtem Blücherem) - věž se schodištěm, hranolovitá věž s válcovitou schodištní vížkou (zde se nachází Vagonářské muzeum), balkon z blanenské litiny, tři strmé čelní štíty nebo vnitřní mramorové schodiště s litinovým zábradlím z r. 1860-63 dle architekta Adolfa Korompaye. Zámek byl po I. svět.válce pronajat obci, která zde provozovala školy (např. legionářská obchodní) a využívala jako byty. Roku 1936 obec oba zámky odkoupila, za II. války poškozen, opravován a nyní slouží pro různé kulturní účely (knihovna, ZUŠ, obřadní síň, muzeum a klub ochránců přírody). Uprostřed oken nad vchodem je erb rodu Blücherů a litinový balkon s francouzskými okny. Menší budova na zadní straně zámku je zahradní pavilon.
Erby šlechtických rodů, které se zde vystřídaly, jsou k vidění na chodbě při vstupu do zámku. Oba zámky spojuje park v anglickém stylu, o rozloze 3 ha s mnoha botanickými cennými cizokrajnými dřevinami. Po prohlídce expozice vagonářského muzea se jdu po parku projít a vidím zděnou bránu z r. 1866 s dřevěným patrem a železnými vraty. Sedím na lavičce a za zpěvu ptáků přemýšlím o tom, kolik majitelů se zde vystřídalo a jak zde žili.
Mezi chráněné kulturní památky ve městě Studénce patří budovy Starého a Nového zámku. V letech 1860 až 1863 byla provedena celková přestavba Nového zámku a v jeho okolí byl zřízen botanicky poměrně hodnotný park s mnoha druhy cizokrajných dřevin. V současnosti je budova Nového zámku využívána ke kulturním a komerčním účelům. Nachází se zde např. stylová obřadní síň, Vagonářské muzeum, knihovna, klubovna a provozovna Českého svazu ochránců přírody.
Barokní zámek Studénka se nachází při okraji města ve směru na Bravantice. Již v roce 1478 zde stávala tvrz, kterou dal tehdejší majitel Karel Herbort z Fulštejna v roce 1567 přestavět na renesanční zámek.
V letech 1569 se stali majiteli panství pánové z Vrbna. Hrabě Václav z Vrbna nechal v roce 1637 zámek rozšířit a přestavět. Vznikla tak budova, kterou dnes nazýváme Starý zámek. Tento byl roku 1762 přestavěn na pivovar. Je to třípatrová budovou čtvercového půdorysu s hladkou fasádou v rozích zdobenou bosáží.
Barokní jednopatrová budova Nového zámku byla vystavěna v roce 1750 tehdejšími majiteli panství pánům z Berečka. Posledními majiteli zámku byli Blücherové z Wahlstattu. V letech 1860 – 1863 nechali u Nového zámku postavit zahradní pavilon a romanticky pozměnili vnější podobu zámku, do níž se instalovalo mramorové schodiště s litinovým zábradlím. K zámku se také přistavěla věž a vížka s točitým schodištěm. U zámku byl zřízen park s mnoha zajímavými cizokrajnými dřevinami.
V roce 1936 odkoupila od knížete Blüchera zámek včetně parku obec Studénka a dnes je zámek majetkem města Studénky. Zámek je dnes využíván ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy,klubovna a provozovna Českého svazu ochránců přírody.
Út – Ne a svátky (1.5., 8.5., 5.7.,6.7.,28.9.) | 10.00 – 16.00 |
Po | Zavřeno |
Pro hromadné návštěvy lze sjednat i jiný termín
Děti do 6 let (v doprovodu osoby starší10 let), ZTP | Zdarma |
Mládež do 15 let, důchodci | 20,- Kč |
Dospělí | 35,- Kč |
Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 a více dětí) | 90,- Kč |