Svatá Hora u Příbrami - jedno z nejslavnějších poutních míst u nás i v Evropě
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Nejvýznamnější pozoruhodností Příbrami je určitě národní kulturní památka Svatá Hora. Celý barokní areál a poutní místo na vrchu v nadmořské výšce 586 metrů tvoří komplex ambitů o rozměru 80 x 72 metrů se čtyřmi kaplemi v rozích. Uprostřed půdorysu stojí na vysoké kamenné terase kostel Panny Marie. Velký a patrně rozhodující význam pro areál měl rok 1647, kdy jej získali jezuité, kteří nechali podle plánů Carla Luraga a P. Benjamina Schleyera původní gotický kostel přestavět na honosný chrám. Postupně tak začalo vznikat jedno z nejslavnějších poutních míst u nás i v Evropě.
Další významné datum je určitě rok 2015. Letos nebo začátkem příštího roku by měla být dokončena rozsáhlá rekonstrukce celého areálu i jeho okolí. Dále se nebudu rozepisovat, jelikož jsem místo navštívil právě v této době. Na jednu stranu možná škoda, na druhou se těším, až bude hotovo. Bude se určitě na co koukat.
Prošel jsem se tedy po okolí a prohlédl si Svatováclavský dub, který patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice. Údajně by měl být potomkem prastarého Svatohorského dubu, který na tomto místě rostl od 13. století do roku 1643 (1640), kdy ho zasáhl blesk a ten shořel. Nachází se pod příjezdovou cestou k areálu.
O kousek dál a nad touto cestou jsem se zastavil u sousoší Kalvárie. Sochařskou práci na něm provedl Matěj Hueber roku 1692 na náklady Ferdinanda Maxmiliána Hrzána z Harasova, jehož erb je vysekán na sousoší.
Na opačné straně areálu, jižně od Březnické brány se nachází Mariánská studánka z roku 1634, která v průběhu věků doznala četných změn. Původně to byla mělká studánka, kterou vykopal poustevník Jan Procházka z Nymburka. V letech následujících se kopalo ještě hlouběji až na konečných 78 metrů. To jsem ale při své návštěvě nemohl posoudit, jelikož nad studánkou se nachází od roku 1673 kaplička, která nahradila starý dřevěný příkrov. Později byla tato stavba ještě několikrát upravována a dnes je především zamčena.
Na informace o probíhající rekonstrukci a možnosti návštěvy je dobré se podívat na internet:http://svata-hora.cz.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Hornické muzeum Příbram:https://www.turistika.cz/mista/hornicke-muzeum-pribram-zdar-buh
- památník Antonína Dvořáka:https://www.turistika.cz/mista/zamek-vysoka-u-pribrame-a-pamatnik-a-dvoraka
- kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/pribram-kostel-sv-jakuba
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/pribram-socha-sv-jana-nepomuckeho-pred-kostelem-sv-jakuba
- vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna:https://www.turistika.cz/mista/vrch-tremosna-s-kazatelnou
- poutní místo Svatá hora:https://www.turistika.cz/mista/svata-hora-u-pribrami-jedno-z-nejslavnejsich-poutnich-mist-u-nas-i-v-evrope
- rozhlednička Orlov:https://www.turistika.cz/mista/rozhlednicka-orlov-nad-mestem-pribram
- dub sv.Václava na svat= hoře:https://www.turistika.cz/mista/pribram-dub-svateho-vaclava-na-svate-hore
- město Příbram: https://www.turistika.cz/mista/pribram-okresni-mesto-na-ricce-litavce-a-pribramskem-potoku
- studánka „U Kloboučku“:https://www.turistika.cz/mista/studanka-u-kloboucku-na-okraji-pohori-brdy-nedaleko-mesta-pribram
- Příbram a úžasná káva:https://www.turistika.cz/rady/oda-na-kavu-a-jedna-uzasna-kaferna
- Příbram a Šalanda: https://www.turistika.cz/rady/pribram-restaurace-salanda
- Příbram a Namaskar:https://www.turistika.cz/rady/pribram-indicka-restaurace-namaskar
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/