Příbram - Kostel sv. Jakuba
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na náměstí T. G. Masyryka se nachází dominanta města Příbram. Kostel sv. Jakuba (někdy se uvádí sv. Jakuba Většího, jindy sv. Jakuba Staršího) je patrně nejstarší městskou architektonickou památkou. Kostel je svědkem dlouhé historie města Příbram a určitě si zasluhuje mimořádnou pozornost.
Původně to byla gotická stavba, která pochází patrně z první poloviny 13. století. Avšak její vzhled z té doby se nedochoval, jelikož byla několikrát přestavována. Ve věži kostela, která byla poškozena v roce 1761 zásahem blesku, jsou dodnes částečně zazděné střílny z 15. - 16. století. V 18. století byl kostel barokně přestavěn včetně interiéru. Například plochý strop v lodi byl nahrazen valenou klenbou s výsečemi.
Současná podoba kostela pochází z roku 1869, kdy získala věž čtyři postranní novogotické věžičky a původní šindelová krytina byla nahrazena břidlicí. Hodiny na věži jsou doloženy již roku 1842, kdy je opravoval pražský hodinář Balke. Když se na ně člověk pozorně zadívá, všimne si jedné zajímavosti. Hodinová ručička je ta velká a minuty ukazuje ručička malá.
Kostel stavební úpravy byly prováděny v letech 1923, 1971 a 1997. Poslední úpravy jsou z roku 2012, kdy se rekonstruovalo náměstí. Při těchto pracích se našly zbytky ohradní zdi hřbitova, který byl zrušen v roce 1784. Zeď zbořili v roce 1835.
Zajímavé údaje nejenom o tomto kostelu se lze dozvědět v infocentru Městského úřadu Příbram nebo na internetu: http://pribram.eu/.
Sv. Jakub zvaný též Větší nebo také Starší byl jeden ze 12 apoštolů a společníků Ježíše Krista. Zemřel mučednickou smrtí jako první z apoštolů. Byl popraven setětím roku 44 v Palestině.
Ostatky sv. Jakuba velkého jsou uloženy ve španělském městě Santiago de Compastello. Po Svaté zemi to bylo nejproslulejší poutní místo ve středověku. Svatý Jakub se pro Španěly stal něčím takovým jako pro nás svatý Václav. Poutě ke hrobu sv. Jakuba byly ve 12. století velmi rozšířené a zasvěcení tohoto kostel tudíž může dokazovat naše styky s kulturními centry na jihu a západě Evropy. Jedná se o sv. Jakuba většího. V druhém případě, to jest zasvěcení kostela Jakubovi menšímu, se jedná o kostely Filipo-jakubské. Sv. Jakub Větší je zobrazován především s mečem, kterým byl popraven, ale také častěji v plášti a klobouku s poutnickou holí, brašnou, lahví, nebo mušlí. Mušle hřebenatka patří k nejvýznamnějším prvkům svatojakubské symboliky, byla totiž také používána jako křtící nádoba.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Hornické muzeum Příbram:https://www.turistika.cz/mista/hornicke-muzeum-pribram-zdar-buh
- památník Antonína Dvořáka:https://www.turistika.cz/mista/zamek-vysoka-u-pribrame-a-pamatnik-a-dvoraka
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/pribram-socha-sv-jana-nepomuckeho-pred-kostelem-sv-jakuba
- vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna:https://www.turistika.cz/mista/vrch-tremosna-s-kazatelnou
- poutní místo Svatá hora:https://www.turistika.cz/mista/svata-hora-u-pribrami-jedno-z-nejslavnejsich-poutnich-mist-u-nas-i-v-evrope
- rozhlednička Orlov:https://www.turistika.cz/mista/rozhlednicka-orlov-nad-mestem-pribram
- dub sv.Václava na svat= hoře:https://www.turistika.cz/mista/pribram-dub-svateho-vaclava-na-svate-hore
- město Příbram: https://www.turistika.cz/mista/pribram-okresni-mesto-na-ricce-litavce-a-pribramskem-potoku
- studánka „U Kloboučku“:https://www.turistika.cz/mista/studanka-u-kloboucku-na-okraji-pohori-brdy-nedaleko-mesta-pribram
- Příbram a úžasná káva:https://www.turistika.cz/rady/oda-na-kavu-a-jedna-uzasna-kaferna
- Příbram a Šalanda: https://www.turistika.cz/rady/pribram-restaurace-salanda
- Příbram a Namaskar:https://www.turistika.cz/rady/pribram-indicka-restaurace-namaskar
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/