Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Vesnici Svatý Kříž najdeme asi čtyři kilometry jižně od Havlíčkova Brodu, jehož je od roku 1975 součástí, při silnici spojující Havlíčkův Brod a Jihlavu. Ves s německým názvem Heiligen Kreuz je osadou původně hornickou, v okolí se totiž vyskytuje stříbrná ruda. Název obce je odvozen od zasvěcení zdejšího kostela Nalezení svatého Kříže.
Historie obce
Podle historických souvislostí byla založena pravděpodobně kolem roku 1300 řádem Německých rytířů, ovšem první písemná zmínka pochází až z roku 1530. Po husitských válkách byla dosud převážně hornická obec opuštěna, k novému, především rolnickému osídlení došlo až v 16. století za Jana z Pernštejna, který vesnici prodal Německému (dnešnímu Havlíčkovu) Brodu za 1050 kop českých grošů. V letech 1639 a 1645 vyplenili Švédi okolí Německého Brodu, a tedy i stříbrné doly, a těžba upadla. Jejím definitivním koncem bylo zatopení dolů v průběhu 18. století. Kolem roku 1874 byl podniknut pokus těžbu stříbra obnovit, ten ale selhal.
Centrem obce byla studánka s léčivou vodou, nad níž stávala románsko-gotická kaple svaté Markéty, v letech 1712-1714 nahrazená barokním kostelem Nalezení svatého Kříže. Dvakrát ročně se k tomuto kostelu konaly poutě, kterých se kromě věřících z širokého okolí účastnili i Josef Čapek, František Halas, Jan Zrzavý nebo Henri Pourrat. Zdejší základní školu navštěvoval na přelomu 19. a 20. století český básník, překladatel a grafik Bohuslav Reynek, selský syn ze sousedního Petrkova. Nejvýznamnějším rodákem obce je československý stíhač v britských službách za 2. světové války Karel Kuttelwascher (1916-1959). Od roku 2009 má v obci pamětní desku.
Turistické informace
Obcí prochází zelená turistická značka ze Šlapanova do Havlíčkova Brodu. Končí zde také naučná stezka Bohuslava Reynka, který je pohřben na zdejším hřbitově.