Svět ametystů Maissau
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Do Světa ametystů (Amethystwelt) jsme se vypravili k dolnorakouskému městečku Maissau. Nachází se v něm komplex atrakcí těžících ze skutečnosti, že se zde nalézá největší odkrytá ametystová žíla na světě.
Ametyst je fialově zbarvená odrůda křemene. Jeho zbarvení je způsobeno radioaktivním ozářením a příměsí železa. Většinou se nevyskytuje izolovaně, ale je doprovázený jinými křemennými odrůdami. V Maissau mají doprovodné odrůdy barvu průsvitnou (křišťál), bílou (mléčný křemen), šedohnědou (záhněda) a černou (morion).
První kusový ametyst byl v Maissau nalezený při pracích v kamenolomu v roce 1845. Nebyla tomu ale věnována žádná pozornost, nález byl brán jako hříčka přírody. Teprve v roce 1986 se začaly provádět první geologické výkopy, při nichž byl objeven pásový ametyst, dnes pro Maissau typický.
Město Maissau je na ametystové naleziště patřičně hrdé. Hned po vjezdu do města si všimnete, že jste u svého cíle. Všude totiž vládne fialová barva, a to od fialově natřeného plotu na mostě, přes fialové informační tabule až po nádherné záhony fialových levandulí, oddělujících jízdní pruhy na silnici.
Hlavním tahákem areálu Ametystového světa je prohlídka štoly, kde byla odhalena ametystová žíla. Prohlídka začíná v multimediální místnosti, kde se návštěvníci dozví základní údaje o ametystech a jejich využití. Můžete si zde prohlédnout přívěsek s ametystem, který nosila anglická králova Jane Seymourová, ametystové šperky egyptských faraonů nebo korunu římského císaře vykládanou kromě ametystů i dalšími drahokamy.
Kromě toho budete obohaceni o různé zajímavosti. Příklad (nejen) pro ženy: vložíte-li ametyst do horké vody, nad párou si napaříte obličej a následně ho ještě "ametystovou" vodou umyjete, budete mít krásnou pleť... A další příklad pro všechny: řecké slovo ametystos znamená "neovladatelný" nebo také "neopilý". Řekové a Římané proto nosili ametyst jako amulet proti opilosti. Můžete vyzkoušet, ale podle průvodkyně to prý nefunguje… Po těchto informacích je na programu asi šestiminutový film o geologickém vzniku ametystů. Film lze zhlédnout i s českým překladem, o který se postaral Jan Hrušínský.
Druhou částí prohlídky je již samotná štola, která se nachází ve dvanáctimetrové hloubce pod zemským povrchem. Nežli štolu však prostor připomíná spíš velký podzemní dóm s odkrytým žulovým masivem protnutým ametystovou žílou. Podle geologických průzkumů je žíla cca 100 metrů dlouhá (z toho veřejnosti přístupných je 40 metrů), až 2 metry silná a několik desítek metrů hluboká. Prohlídku doplňuje výstavka vytěžených ametystů.
Jinou možností, kam se ve Světě ametystů vypravit je Dům drahokamů nacházející se hned v sousedství štoly. Zde si můžete prohlédnout rozličné druhy nerostů, od minerálů až po meteority, a to jak v surové (neopracované) formě, tak vyleštěné a vybroušené jako součásti klenotů. Také zde probíhá doprovodná výstava Tajemství svítících kamenů (do konce roku 2016).
Další zábavu pro děti i dospělé poskytuje vykopání si vlastních ametystů na vymezeném místě, trochu nadneseně zvoucím Pole pokladů. Při výkopových pracích, které vedou k odhalování ametystové žíly je sem vyvezena zemina, která obsahuje úlomky ametystů. Při vstupu dostanete kyblík, lopatku a krumpáč a máte hodinu na to, abyste si vykopali svůj poklad. Pokud budete mít štěstí, můžete si odnést plnou dlaň ametystů (maximálně).
Součástí Světa ametystů je také krásný park. Vřele doporučuji projít si ho. Najdete tu zeleninovou pyramidu, bylinkovou zahrádku či ovocnou zahrádku, jejíž plody jsou určeny ke konzumaci návštěvníky – můžete si zde utrhnout, co je zrovna zralé, třeba rybíz nebo maliny. Jelikož se ale na keřích nic zralého dlouho nezdrží, nejspíš si, stejně jako my, moc nepochutnáte.
Je známo, že drahokamy vyzařují pozitivní energii. Ametystu se připisují pozitivní účinky při stavech úzkosti, bolestech hlavy a nespavosti, z čehož čerpají po parku rozmístěné energetické body. Můžete se tak projít po cestě čaker (Chakrenweg), kde jsou jednotlivé kruhy (čakry) vydlážděny ametysty a dalšími barevnými křemeny. Na dalším místě, které je určeno k dobití životní energie (Energie-Tankstelle) je uprostřed jezírka zasazen obrovský krystal křišťálu a v prostoru pro snění (Traumplatz) se můžete oddávat odpočinku ve stínu velkého dubu a částečně vybroušených balvanů místních hornin.
Ve vstupní budově se kromě pokladen a obchodu s drahými kameny nachází také kavárna (Amethyst Café), kde prodávají i výbornou "ametystovou" zmrzlinu. K areálu patří také dětské hřiště a ohrada s kozami a ovcemi, které se mohou krmit zakoupenými granulemi.
Svět ametystů má otevřeno po celý rok 10-17 h (v lednu a únoru pouze o víkendech), od května do září je prodloužená otevírací doba do 18 hodin.
Vstupné se platí do Ametystové štoly, Domu drahokamů a na kopání ametystů, vstup do parku je zdarma. Štolu a Dům drahokamů je možné navštívit jen s průvodcem, prohlídka každého trvá zhruba hodinu. Po předchozí domluvě je možné absolvovat prohlídky v češtině. Před areálem se nachází velké parkoviště.