Slavonice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Slavonice leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od města Jindřichův Hradec a v těsné blízkosti hranice s Rakouskem. Město se rozprostírá na území přírodního parku Česká Kanada a je obklopeno lesy. Slavonice jsou označovány jako jedno z Českých nejkrásnějších měst. Městem protéká Slavonínský potok a v jeho okolí je vybudovaná celá řada rybníků. Některé z rybníků ležících severozápadním směrem od města jsou využívány jako přírodní koupaliště. Severozápadním směrem nedaleko města je u hájenky Muzeum samorostů. Ve města se křižuje řada cyklistických tras, mezi nimi Českomoravská trasa a Česko-rakouská příhraniční trasa. Západním směrem z města jsou vyznačeny dvě naučné stezky a to Po stopách lupiče J.G. Grassla a naučná stezka Československého opevnění. Město je výchozím bodem dvou turistických tras, vydáme-li se západním směrem dojdeme k zaniklé středověké vsi Pfaffenschlag, jejíž umístění prozradí odhalené základy. Severovýchodním směrem dojdeme ke kostelu zvanému Montserrat.
Historie
Procházela tudy obchodní stezka, na které stála strážní stanice a z ní byla 12. století vybudovaná osada. První písemná zmínka je z roku 1260. Od 13. století byla osada v majetku panů z Hradce. V blízkosti osady bylo v druhé polovině založeno trhové městečko. Hned po vybudování bylo městečko opevněno a to příkopem, valem a plaňkovými ploty. Kolem roku 1359 se budování města rozšířilo východním směrem a bylo vytvořeno další náměstí. Městečko se rozrostlo a bylo povýšeno na město. V roce 1366 byly kolem města vybudovány kamenné hradby se třemi vstupními branami. V roce 1423 město neúspěšně obléhali husité. Od druhé poloviny 15. století a v 16. století zaznamenalo město svůj největší rozkvět. Rozvíjela se řemesla a to především soukenictví, tkalcovství a pekařství. Od roku 1560 vedla přes město poštovní silnice Praha ? Vídeň. V roce 1537 byla značná část města zničena požárem. Výstavba nových domů probíhala v renesančním slohu. V období třicetileté války bylo město napadeno a vypáleno. Rozvoj města je zastavil. Novými majiteli města se stal rod Slavatů, kteří provedli rekatolizaci města. V roce 1750 ve městě opět řádil rozsáhlý požár a poštovní silnice byla převedena na jinou trasu. Tyto události byly příčinou stagnace města. K mírnému rozvoji došlo v roce 1902 po dokončení železnice z Kostelce do Slavonic. Zdejší obyvatelé byly převážně němci a ve 30. letech 20. století tu bylo centrum sudetoněmeckého hnutí. Po druhé světové válce se rozvoj města opět zastavil, příčinou byl odsun němců a uzavření hraničního pásma. Historické centrum města je chráněné jako městská památková rezervace. Z původního opevnění se dochovaly souvislé částí hradeb s hranolovými věžemi a baštami. Dochovaly se také dvě ze tří vstupních bran a to Jemnická a tak zvaná Červená věž. Brány prodělaly v 16. století přestavbu a byly vyzdobeny sgrafity. Nejcennější památkou ve městě je soubor renesančních domů, které zdobí figurální či psaníčkové sgrafity. Několik domů se pyšní sklípkovými klenbami ze 16. století. Na obou městských náměstích jsou kašny, na Dolním náměstí je kašna zdobená sochou panny Marie a na Horním zdobí kašnu Socha Svatého Floriána. K cenným církevním památkám patří gotický kostel Nanebevzetí panny Marie a gotický špitální kostel svatého Jana Křtitele. Barokní hřbitovní kaple svatého Kříže je zdobená renesančním portálem z roku 1586.
V Jihočeském kraji, nedaleko historického trojzemí Čech, Moravy a Rakouska se nachází menší město Slavonice. Jedná se o místo, které si zachovalo do dnešních dnů tolik obdivovanou renesanční krásu. Jakoby se zde koncem 16. století zastavil čas. Nejlepší památky se zde vyskytují na obou náměstích. Jedná se o soubor pozdně gotických a renesančních měšťanských domů, z nichž některé se mohou chlubit krásnou sgrafitovou výzdobou. Dále je možno ve Slavonicích vidět zajímavé klenby, dochované nejen v přízemí, ale i v patrech domů.
Zaujal nás zde také kostel Nanebevzetí Panny Marie a u něho tyčící se městská věž. Poté, co jsem zdolal její výšku po 176 schodech, mohl jsem si vychutnat úžasný výhled na město i do okolí. Ve Slavonicích je možno také navštívit městské podzemí nebo si prohlédnout dvě zajímavé městské brány – Horní (Jemnická – Znojemská) a Dolní (Dačická – Bolíkovská).
Městu Slavonice, překrásnému a ojedinělému souboru goticko-renesančních památek, se někdy přezdívá „malá Telč“. Dle mého názoru právem. Jedná se o příjemné místo, naštěstí ještě klidné, turisty tolik nedoceněné. Od roku 1961 jsou Slavonice prohlášeny městskou památkovou rezervací a od roku 2003 se ucházejí o zápis do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Myslím, že Slavonice náleží k místům, které může člověk navštívit několikrát a stále bude vnímat zdejší kouzelnou atmosféru. Vždy se mu bude městečko poodhalovat v jiné své kráse.
Na náměstí Míru č. 480 se nachází turistické informační centrum, kde ochotně poskytnou potřebné informace. Otevřeno mají přes léto (červen, červenec a srpen) každý den od 8:00 – 18:00, v květnu a září platí stejná doba, pouze se zavírá o hodinu dříve. V měsících říjen a ž duben očekávají návštěvníky od pondělí do pátku v době 8:00 – 16:00.
V současnosti mají Slavonice včetně přilehlých obcí okolo 2700 obyvatel. Město leží na východním okraji České Kanady v nadmořské výšce 519 metrů. Slavonice jsou konečnou stanicí na železniční trati Kostelec u Jihlavy – Telč – Dačice – Slavonice. Autem nebo autobusem sem lze přijet po silnice č. 152 (Nová Bystřice – Brno), silnici č. 406 (Slavonice – Jihlava) či komunikaci č. 409 (Planá nad Lužnicí – Vranov nad Dyjí).
*
V okolí Slavonic bych doporučil navštívit tato místa:
- obec Maříž:https://www.turistika.cz/mista/mariz--1
- historické trojzemí:https://www.turistika.cz/mista/trojzemi
- město Dačice:https://www.turistika.cz/mista/dacice--2
- slavná kostka cukru v Dačicích:https://www.turistika.cz/mista/dacice-kostka-cukru
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/