Světelský oltář v kostele sv.Barbory, Adamov
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
V Kostele sv. Barbory v Adamově se nachází od roku 1857 (tentýž rok byl kostel vystavěn v novogotickém slohu) tzv. Světelský oltář. Pochází z let 1516-1525 a jde o monumentální řezbářské dílo, které je skutečně jedinečné a nemá v Evropě obdoby. Celkem 59 pozdně gotických soch, vyřezaných v lipovém dřevě, bez použití barev, ve velmi zajímavé kompozici. Těžko popsat, nutno vidět... (základní info je na www.adamov.name).
Světelský oltář je nejvýznamnější památka města Adamov . Toto impozantní řezbářské dílo je umístěno na boční stěně kostela sv.Barbory z let 1855-1857 . I přes neobvykle mohutné rozměry (oltář měří na výšku přes 7m a na šířku 3m) se jedná pouze o torzo mnohem mohutnějšího oltáře, původem z cisterciáckého opatství ve Zwettlu (Světlé) v Dolním Rakousku - vyrobeného šesticí řezbářů mezi léty 1516-1525.
Tento gotický oltář z lipového dřeva představuje vrcholné dílo tzv.Dunajské školy. I když se jedná o pozdně gotické dílo,obsahuje už i prvky nastupující renesance a svou členitostí připomíná baroko. Původně byl oltář vysoký až 22 m. Tomuto kostelu oltář sloužil až do roku 1732, kdy byl z chrámu odstraněn a nahrazen novým, modernějším.
V roce 1857 ho získal v dražbě kníže Alois z Lichtensteina a poté jej věnoval kostelu sv.Barbory v Adamově. Za 2.světové války oltář zachránili adamovští před bombardováním tím, že jej rozebrali a přemístili do krypty Lichtensteinů v nedalekém Vranově. Současný Světelský oltář představuje střední část původního křídlového oltáře s rozsáhlým souborem figurálních plastik (60 postav) ve třech řadách nad sebou,je propracován do nejmenších detailů a zobrazuje výjev Nanebevzetí Panny Marie.