Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Tento článek nemá být ani tak oslavou monumentální, ale nikterak zdobné, hrobky jednoho významného rodu, pocházejícího původně z italské Lombardie, ale spíše této rodiny samotné. Přesto, že se se jménem Primavesi setkáváme nejčastěji v kraji Olomouckém, např. v Šumperku, Olomouci nebo Koutech nad Desnou, narazíme na něj také ve vedlejším kraji Moravskoslezském. Konkrétně tato hrobka, do které byli pohřbíváni členové rodiny na konci 19. a v první třetině 20. století, se nachází v obci Světlá Hora na Bruntálsku. V každém případě byl význam rodu Primavesi pro Moravu hodně velký. Tato podnikatelsko – bankéřská rodina přesídlila na severní Moravu koncem 18. století (kořeny rodu však prý sahají až někam do století 9.) a brzy zde vybudovala pár kapitálových společností i bankovní dům. Následovaly aktivity stavební i úspěchy v oblasti textilního průmyslu a cukrovarnictví. A také spolupráce s nejvýznamnějšími architekty i umělci monarchie. Mezi nimi nechyběl ani světoznámý malíř Gustav Klimt, který dokonce jednu z mnoha Eugenií Primavesiových zvěčnil na svém známém obraze.
Rodina Primavesi se rychle zařadila mezi největší moravské mecenáše umění na počátku minulého století, tedy v období patřícímu secesi. V okruhu jejich zájmu „uvízlo“ nejen klasické výtvarné umění, ale rovněž architektura nebo umění užité. Nesmíme zapomenout, že secese v té době střední Evropě skutečně vládla a představovala i vrchol moderní architektury. To se projevilo i ve Vídni, kde vystudovali také všichni významní architekti, kteří pro Primavesiovi pracovali, např. Josef Hoffmann (původně z Brtnice), Adolf Loos (z Brna) nebo Leopold Bauer (z Krnova). Architekty rodových domů se však stali spolu s Čechem Josefem Hoffmannem Rakušané Josef Tölk a Franz von Krauss. Díky vztahu k umění i jeho tvůrcům také jistě nepřekvapí, že se rodina stala spolupodílníkem uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, které působily v letech 1903 až 1932. Tyto dílny byly ovlivněny Velkou Británií a zabývaly se návrhem designu výrobků ze skla, nábytku, keramiky, textilu nebo tapet. Působení rodiny Primavesi ve Wiener Werkstätte ukončily v roce 1924 až změny ve společnosti a finanční krize, způsobené světovou válkou. Rodina, která se nebála ani působení ve vysokých politických funkcích, tak postupně přicházela o majetek, opouštěla Moravu a stěhovala se do Vídně. Několik členů přesídlilo dokonce až do amerického New Yorku, Brazílie a Kanady, kde vznikla vesnička pro dětské rekonvalescenty, nazvaná Primavesi.
Hrobku Primavesi ve Světlé Hoře najdeme u ohradní zdi tamního hřbitova, rozkládajícího se kolem pozdně barokního kostela, zasvěceného sv. Barboře a sv. Kateřině. A jaká že vlastně byla spojitost významného rodu Primavesi s Bruntálskem? Asi jako se Šumperskem, tedy investice v textilním průmyslu. Např. Robert Primavesi, který byl poslancem Moravského zemského sněmu i Říšské rady, vedl nově založenou Akciovou společnost spojených přádelen, což byly vlastně tři velké – a původně samostatné - textilní podniky na Bruntálsku. A takový Moritz Primavesi byl majitelem velkoobchodní firmy Paul Primavesi a přádelny, která sídlila ve Vrbně pod Pradědem.
Další doporučené odkazy:
Šumperk: https://www.turistika.cz/mista/sumperk-palac-primavesi
Olomouc https://www.turistika.cz/mista/olomouc-vila-primavesi-aneb-terasove-zahradni-toulani: