Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jeden z mnoha památkově chráněných objektů městyse Svitávka, nacházejícího se nedaleko Boskovic, je tzv. Malá vila. Jedná se o další budovu, jejíž historie je spojována s podnikatelskou rodinou Löw-Beer a vzdáleně také se jménem Tugendhat. Tato stavba se – stejně jako její starší a větší „příbuzná“ - nachází v rozlehlém parku, tentokrát však známe autora projektu a i současné využití objektu je jiné. Malou vilu nechal postavit v roce 1906 otec Grety Tugendhatové, Alfred Löw-Beer, a to podle projektu brněnského stavitele – a vídeňského rodáka - Josefa Nebehostenyho, mj. autora přestavby a rozšíření budovy hlavního brněnského nádraží. Dnes je vila, která se svou kýlovou střechou také patří mezi „Slavné vily Jihomoravského kraje“, v soukromém majetku a sídlí zde privátní zubařská ordinace.
Malá vila má charakter příměstského letohrádku usazeného do přírodního parkového rámce. Jedná se o třítraktovou dvoupodlažní budovu, postavenou na půdorysu čtverce. Bydlel zde nejprve Alfred Löw-Beer se svou ženou Marianne (v této souvislosti je malou kuriozitkou, že tři bratři Löw-Beerovi se oženili se třemi sestrami Wiedmannovými – Fanánek by měl jistě opět radost) a s třemi dětmi, později jeho syn Max se ženou Editou s dvěma dětmi. Po znárodnění v roce 1945 pak sloužila Malá vila nejrůznějším účelům a její vnitřní vybavení bylo postupně zničeno nebo rozkradeno.
Vile dominuje vnější konkávní schodiště s terasou, za kterou se nachází noblesní vstupní hala. V této hale s krbem původně stával kulatý stůl, proutěná křesla a velká knihovna. Vpravo býval hostinský pokoj, vlevo obývací pokoj s mahagonovým vyřezávaným nábytkem, knihovnou a klavírem, na který navazovala jídelna s letní terasou. V levém zadním koutě byla ložnice, koupelna a malý pokojíček vychovatelky. V pravém zadním koutě se nacházely dva velké dětské pokoje. Ve sníženém přízemí byla umístěna velká a malá kuchyně, pokoj kuchařky, prádelna a sklady potravin. Prádelna přitom sloužila také jako tělocvična. V parku za Malou vilou později vzniklo koupaliště, které v zimě sloužilo jako kluziště.
Löw-Beerovi byli typickou ukázkou našich předválečných „krvelačných“ kapitalistů. Ve Svitávce kromě továrny a dvou nádherných rodinných vil postavili rovněž úřednické a dělnické domky pro své zaměstnance, mateřskou školku s bezplatným stravováním pro jejich děti a o Vánocích prý vždy obdarovávali všechny děti nejen hračkami, cukrovím a ovocem, ale také obleky pro chlapce a šaty nebo kabátky pro děvčata. Samotní zaměstnanci se museli spokojit s vysoce kvalitními vlněnými látkami. Nevím, jestli i pro tyto pracující byl únor 1948 jejich velkým vítězstvím. Jako zajímavost lze také uvést, že stavitel Malé vily – tedy Alfred Löw-Beer – později zakoupil vilu na Sadové (dnes Drobného) ulici v Brně a horní část pozemku za touto vilou následně věnoval své dceři Gretě, provdané Tugendhatové. Na tomto pozemku pak vyrostl rodinný „domek“, který se časem stal jednou z nejvýznamnějších vilových staveb v dějinách světové architektury a památkou UNESCO.
Malou Löw-Beerovu vilu najdete na adrese Svitávka 197 a kulturní památkou České republiky je od října 1996. Stavba je to (téměř) stejně krásná jako její větší sestřička. Jen ta její návštěva se doporučuje o něco hůře, když zde v současnosti sídlí zubař. Autor tohoto článku se do útrob objektu sice vydal, ale onen známý zvuk zubní vrtačky ho zase brzy vyhnal na čerstvý vzduch.