Synalov - zajímavosti obce
Před dvaceti lety jsem do tohoto velice půvabného cípu Českomoravské vysočiny (myšlena oblast Kunštátska, Lysicka, Tišnovska a okolí Virské přehrady) podnikl s přítelem pětidenní výpravu. Třetí podvečer jsme po „dobytí“ vrcholu Sýkoře vyšli z lesa a naše další cesta pokračovala již otevřenou a velmi kouzelnou lokalitou PP Synalovské kopaniny, tvořenou loukami a hájky s balvanovými proudy. Se sluncem v duši a maximální pohodě jsme sestoupili nad dědinku Synalov, ležící níž ve svahu a obklopenou lesem a poli.
Před okrajem vesničky jsme narazili na silničku a odbočili po ní, abychom si mohli prohlédnout její střed. Komunikace byla lemována starými kamennými patníky, pocházejícími snad ještě z časů první republiky. Z cesty jsme viděli zvláštní mohutná stavení přestavěná z bývalých gruntů a poté narazili na unikátní náves. Její součástí byla i na jejím levém okraji umístěná vodní nádrž lemovaná nízkým zábradlím. Po hladině kroužila stále dokola osamělá čínská kachna a asi v půlmetrové hloubce pod jejím břichem všechny ty soustředné kruhy pečlivě kopíroval velikánský kapr. Část vodstva se nacházela i pod stodolou, vypínající se nad nádrží na pilířích.
Povím vám, že nám to tady připadalo jako by se tu úplně zastavil čas… a já si už tehdy umínil, že se do této půvabné dědinky jednou vrátím.
Stalo se.
Čas se pochopitelně nezastavil a od té doby poskočil o pořádný kus dál. V nádrži jsem už žádnou koupající se kačenu neviděl ( kapra jakbysmet) a protější opěrnou stěnu nad vodou zdobil nový výklenek s obligátním vodníkem. I ta stavení okolo návsi prošla jistou modernější přeměnou, dlužno ale dodat, že si dosud svůj Genius loci zachovala. Stejně jako staré patníky, dál lemující okolo silnice vstup do vsi…
A nyní už několik odstavců o dnešní podobě Synalova:
Malebná dědinka s pouhými 113 obyvateli se uhnízdila v malé kotlince ve svahu majestátního Sýkoře (704 m), jehož vrchol je od návsi vzdálen asi 1200 m. Synalov je obcí, jejíž náves má tvar okrouhlice a přináleží k ní též odloučená stavení a chatová osada vypínající se nad severním okrajem vesnice, které se nazývají Kopaninami. Výměra obecního katastru činí 694 ha, přičemž se toto katastrální území pohybuje v rozmezí nadmořské výše od 400 do 640 m!
Nejstarší zpráva o Synalovu pochází z roku 1360. Historických památek v ní mnoho neuvidíme. Na návsi se nachází kaple sv.Andělů Strážných, vystavěná roku 1883. Nad vchodem je umístěna menší plastika Panny Marie s Ježíškem. U kaple stojí mramorový kříž z roku 1925, další podobný se nachází za obcí u silničky spojující Synalov s kostelíkem sv.Stanislava a sousední obcí Osiky.
U hlavní silnice stojí za dědinkou směrem na Lomnici pomník Obětem první světové války, který sem roku 1935 umístil místní hasičský sbor.
Pozoruhodnou novější památkou je „plostika“ Járy Cimrmana (prý jediná jeho známá podoba), která je k vidění u hájenky pod Sýkořem. Je poslední zastávkou naučné stezky stoupající sem z Lomnice – tzv.“Plahočiny.“
V obci se nachází budova Obecního úřadu, hasičská zbrojnice a prodejna potravin. Bývalá škola dnes slouží coby internetová stanice a knihovna. V kulturním domě Koliba se kromě jiných akcí pořádají taneční zábavy a každoročně také „Babský ples.“
Součástí Synalova je i požární nádrž využívaná v letních měsících na koupaliště a dvě hříště na Kopaninách, na nichž se za zářijových poutí Andělů Strážných pořádá tradiční fotbalové utkání – „Ženatí versus Svobodní.“ Každým rokem se zde také koná turnaj v petanque o Synalovský pohár.
Malebná vesnička je přímo stvořena pro nenáročnou, ale o to pohodovější letní i zimní rekreaci…
Nedaleko obce se nachází několik chráněných území se zachovalými bučinami a vmíseným javorem klenem, jejichž území jsou hojně pokryta zajímavými skalními útvary tvořenými bítešskou ortorulou.
Jedná se o PP Sýkoř, PR Pod Sýkořskou myslivnou, PP Horní Židovka, PP Míchovec a PP Klášterce. PP Synalovské kopaniny mají ráz horské kopanice a v PP Pilský rybníček ležící dole v údolí u potoka Besénku žijí chránění obojživelníci.