Taipei 101 - 11 hodin na Tajwanu
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Cestou na Nový Zéland máme čekací dobu na další let kolem 11 hodin. Nechce se nám tedy zůstat celou dobu na letišti a tak vyrážíme do centra města. Na letišti Taipei je pro cestující poskytovaná zdarma prohlídka města. Každý den jsou dvě různé cesty. Jedna je dopoledne, druhá odpoledne. Naskočíte přímo na letišti do autobusu a ten Vás doveze i zpět. Celý výlet trvá cca 6 hodin a je potřeba počítat i s určitou časovou rezervou pro případ nějakého dopravního kolapsu, který je v této zemi celkem běžný.
Existuje však i druhý způsob jak se vrátit zpět na letiště. Pokud se chcete podívat přímo na mrakodrap Taipei 101, musíte z tohoto autobusu vystoupit a na letiště se vrátit s místní městskou hromadnou Dopravou. Průvodce nám ochotně vysvětlil kde autobus zastavuje, že je potřeba počítat cca s 1 hodinou cesty zpět na letiště atd.
No, ale vraťme se na začátek. Vzhledem k časovým možnostem si vybíráme odpolední výlet. Jakmile vystoupíme z letadla, je třeba projít vstupními formalitami do země. Naštěstí občané ČR nemají na Tajwanu vízovou povinnost a když jsme ukázali letenku a vysvětlili, že chceme na výlet organizovaný městem, tak vše bylo vyřízené velice rychle. Dostáváme do pasu razítko s vízem na 90 dní a vydáváme se hledat příslušnou přepážku, která tento výlet organizuje.
U přepážky si nás vyzvedl průvodce a zavedl nás k autobusu. Po hodině cesty se dostáváme k první zastávce. Tou je Longshan Temple. Nejznámější a nejúžasnější chrám (alespoň podle průvodce ). Chrám je nádherným příkladem tajwanské chrámové architektury. Pobyt v něm je doprovázen všudypřítomnou vůní vonných tyčínek, které lidé používají k modlitbám. V tomto chrámu mají jeden unikát. Jde o sochu draka, který místo ohně chrlí vodu. Prý jen na Tajwanu mají takové draky. Jinak se jedná a krásně zpracovanou fontánu.
Kolem další pozoruhodnosti pouze projíždíme. Jedná se o Presidental Office Building neboli Palác Prezidentů. Celé sídlo bylo stavěno 7 let a uvedeno do provozu v březnu 1919. Nejdříve budova sloužila jako kancelář prezidenta. Po přestěhování vlády do Taipei (v roce 1949) slouží jako sídlo vlády. Není tedy možné se tam jen tak podívat.
Další zastávkou je Chiang Kai-Shek Memorial Hall neboli muzeum věnované prezidentu Chiangovi. Tato obrovská budova se rozkládá na 25 hektarech v krásné zahradě s jezírky a různými pavilony. Budova je postavená ve stylu Dinastie Ming. Průvodce nás zavedl i do muzea. Zde je k vidění spousta věcí, které souvisí s životem a vládou prezidenta Chianga.
Už ale spěcháme na další zastávku. Tentokrát Martyrs Shrine. Jde o Památník věnovaný k uctění hrdinů Čínské války. I tento Památník je postavený ve stylu Dinastie Ming. V jedné části Památníku je dokonce zakázáno fotografovat. Naštěstí nás na to průvodce upozornil. Nechtěla bych se na Tajwanu dostat do křížku se zákonem.
Poslední zastávkou je právě mrakodap Taipei 101. Budova je vysoká 508 m, má 101 poschodí, rozkládá se na ploše 30.278 m2 a byla otevřená 31.12.2004. V prvních pěti patrech budovy jsou obchody. Snad každá značka, která ve světě něco znamená, zde má své zastoupení. V 5.patře je výtah, který nás zavezl na prohlídku 89. podlaží budovy. Nejdřív jsme si ale museli vystát frontu na lístky a pak ještě frontu na výtah. Celé to mohlo trvat asi hodinu. Pak už ale nastupujeme do nejrychlejšího výtahu světa pro přepravu lidí (toto prvenství je zapsané v Guinessově knize rekordů). V 89. patře jsme za několik okamžiků. Tato vyhlídka je zasklená a je v ní mimo jiné i restaurace. Po celou dobu člověk cítí, jak se s ním budova houpe. Je to docela zvláštní pocit. K vyrovnávání budovy slouží obrovská žlutá koule, které je zavěšená uprostřed budovy a je možné se na ni podívat při cestě z první vyhlídky na druhou (nebo opačně). V 91. patře je totiž ještě jedna vyhlídka. Ta je otevřená. Pro osoby menšího vzrůstu je ale hrozně nepraktická. Jsou zde vysoké stěny a mříže (kvůli sebevrahům), takže tam není skoro nic vidět.
Pak už se člověk musí jen vymotat ven. Pro cestu dolů slouží opět stejný výtah. Než se k němu dostanete, je potřeba projít několik pater. Během této procházky je možné obdivovat spoustu nádherných a taky drahých výrobků z minerálů a drahých kamenů. Vše je také možné zakoupit. Cesta nahoru a dolů zpět do 5. patra zabere taky asi hodinu.
Když jsem se konečně dostali dolů, tak spěcháme na autobus. Bylo trochu umění najít ten správný východ. Naštěstí se nám to povedlo a zastávku jsem našli poměrně rychle. Jízdí řád autobusu je taky zajímavý. Jezdí každých cca 20-30 minut. Nakonec autobus přijel a my jsme se včas a v pořádku dostali na letiště. Ještě jsme si i v místním fast foodu dali něco na zub.
Musím říct, že výlet to byl velice pěkný. Pokud někdo bude mít dostatek času, určitě doporučuji.
Cena vstupenek na Taipei 101 v roce 2012 - 450 NTD pro dospělého.
Autobus na letiště 145 NTD pro dospělého.