Tajemná Planina džbánů a Phonsavan
Turistické cíle • Příroda • Planina
Laos rok od roku navštíví více turistů, postupně se otevírá stále víc a víc světu. Je škoda, že většina z nich se omezí na návštěvu Luang Prabang, Vang Viengu či Vientiane, neboť i další místa v této úchvatné zemi mají co nabídnout. Jedním z těchto míst je Planina džbánů ležící poblíž města Phonsavan, kam se lze během zhruba 8-hodinové jízdy, plné serpentin a stoupání, dostat běžnou autobusovou Dopravou z Luang Prabang, či o 1-2 hodiny rychleji tranzitem některé z mnoha cestovek, které naleznete v Luang Prabang. Další spoje jezdí i z Vang Viengu, Vientiane a několik autobusů se vypravuje i z Vietnamu. Je třeba počítat s tím, že autobusy vás vyhodí na nádraží, nacházející se 4 km od samotného centra. Na vás pak je domluvit se na rozumné ceně za tuktuk do centra. Může se Vám poštěstit, že vám nabídne odvoz zdarma některá z místních cestovek. Není se třeba bát a odvoz klidně využít, odvezou vás k penzionu, který si řeknete. Jen budou trošku očekávat, že si od nich následující den koupíte zájezd na Planinu džbánů. Je pak na vás, zda je zklamete a s díky odmítnete, či nabídky využijete. V Phonsavanu se nachází i letiště, takže pro ty, jimž nevoní ne zrovna snadná laoská přeprava po silnici, je zde i tato alternativa. Spoje létají několikrát týdně z Vientiane.
Phonsavan je hlavním městem provincie Xieng Khuang, která velmi trpěla během války ve Vietnamu. Přestože Laos nebyl oficiálně do tohoto konfliktu nikdy vtažen, jde o jedno z nejvíce bombardovaných míst na celém světě, což připomíná množství kráterů v krajině, spousta nevybuchlé munice i zbytky bomb vystavených v mnoha penzionech v Phonsavanu. Děsivá je dostupná statistika, podle níž v letech 1964-73 byla na Laos a především provincii Xieng Khuang každých 8 minut shozena jedna bomba. Bohužel, i v dnešní době zde ročně zahyne několik desítek lidí v důsledku styku s nevybuchlou municí.
Je až zázrak, že džbány na planině během náletu amerických vojsk přežily prakticky bez úhony, neboť např. Phonsavan byl srovnán celý se zemí a teprve v dnešní době se z této tragedie začíná vzpamatovávat a díky začínajícímu turistickému ruchu vzkvétat. Například dnes zde není problém najít dostatek možností ubytování i dalších služeb.
Samotné džbány jsou rozsety na zhruba desítce nalezišť v blízkém okolí Phonsavanu, nicméně nejnavštěvovanější jsou 3 hlavní místa, označená čísly 1-3. Zde došlo i k odstranění nevybuchlé munice, takže veškerý pohyb po vyhrazených cestách je bezpečný. Účel džbánů je opředen tajemstvím s několika výklady. Obecně nejrozšířenější teorií je, že džbány sloužily jako pohřební urny, ale lze se setkat i s teoriemi, že jde o nádoby, jež plnily roli sýpek, a ukládala se do nich rýže, nebo se v nich nechávala zkvasit, aby se po čase v nich vytvořil alkohol, či šlo o zásobníky na dešťovou vodu, jež sloužily projíždějícím karavanám. Archeologický výzkum, dlouho přerušený konfliktem ve Vietnamu, dále pokračuje a zřejmě si na plné osvětlení záhady ještě nějaký ten čas počkáme. Stejně tak i na zjištění stáří, neboť ani v tomto nemají archeologové úplně jasno, i když většina zdrojů uvádí stáří okolo 2000 let. Ať tak, či onak, atmosféru tato naleziště mají a určitě stojí za to si ji vychutnat přímo na místě.
Největší naleziště je hned to nejbližší, s označením 1, nebo-li Thong Hai Hin. Vstupné zde činí 15 000 Kipů/os. Je zde k nalezení více jak 200 džbánu různých velikostí, jimž dominuje mohutný Hai Cheaum (Cheaumův džbán) se svojí dvoumetrovou výškou. U tohoto naleziště můžete prozkoumat i jeskyni, u které je opět několik výkladů jejího využití. Budeme-li brát v potaz nejrozšířenější názor o pohřebních urnách, pak dle francouzské geoložky a archeoložky Madelaine Colaniové jeskyně sloužila jako jakési krematorium.
Další dvě naleziště jsou menší, klidnější a levnější, neboť zde vám naúčtují po 10 000 Kipů/os. Druhé naleziště Hai Hin Phou Salato se rozkládá na dvou kopcích, je zde hezký výhled do okolní KRAJINY a najdete zde zhruba stovku džbánů. U parkoviště, kde lze zanechat motorku, se nachází i restaurace pro případné občerstvení. Třetí naleziště, Hai Hin Lat Khai, se nachází u vesnice Ban Xieng Di a je asi nejmalebnější. Džbány se zde rozprostírají ve stínu stromů malého háječku a cesta od parkoviště (i zde najdete malou občerstvovárnu) vede mezi políčky a pasoucími se krávami.
Mezi druhým a třetím nalezištěm lze ještě navštívit vodopád Lang. Zde vás přispěchá zkasírovat paní odkudsi z polí o dalších 10 000 Kipů. Vodopád je celkem hezký, i když jeho okolí hyzdí budování nové komunikace.
Na jednotlivá naleziště se dostanete buď prostřednictvím domluveného zájezdu s některou z místních cestovek (zde však záleží, co je v relativně přemrštěné ceně zahrnuté, neboť lze se setkat s tím, že vás zavezou pouze na první z nalezišť a zase zpět), či individuálně zapůjčením kola či motorky. V pěší vzdálenosti se nachází max. naleziště č.1, ale nejde o příliš příjemnou cestu. Chcete-li si půjčit motorku, je lepší si jí rezervovat již den předem, neboť půjčoven zde není tolik jako v jiných lokalitách a často bývají rychle rozebrané, což platí zejména o skútrech s automatickou převodovkou. Cestovky se o vás budou prát sotva vystoupíte na autobusovém nádraží v Phonsavanu, a je pouze na vaší nátuře, zda vám tento způsob poznávání vyhovuje. Průvodce vám jistě poví mnoho zajímavostí, na druhou stranu motorka vás vyjde levněji, a máte času, kolik jen chcete.
Vzhledem ke své poloze je zde po celý rok relativně příjemné podnebí, i když v zimních měsících zde může turisty přeci jen překvapit zima, proto si, zejména jedete-li na motorce, na sebe vezměte teplejší oblečení.