Loading...
Turistické cíle • Poutní místo
Málokdy a málokde narazíme na místo, jehož historie je současně spojovaná s bájnými Kelty i protestantskými bohoslužbami. A jedná-li se navíc o monumentální plochý kámen, který je nazýván Oltářní, málokterý pravověrný turista a milovník záhad odolá. To se prostě musí vidět, zvláště když víska Řideč leží jen pár kilometrů od dopravně velmi dobře dosažitelného města Šternberk. A samotný kámen se navíc nachází jen těsně pod modře značenou turistickou trasou z Řídeče do Chabičova i mezi vrchy Vysoká Roudná a Dubová hora, stejně jako nedaleko pramene Zlatého potoka.
Popisovanou „atrakcí“ je velký plochý břidlicový kámen, u kterého prý – podle dávné legendy - své rituály konali již pohanští Keltové, které v období Třicetileté války vystřídali věřící při tajných protestantských bohoslužbách či setkáních s valašskými povstalci (a před nimi to snad ještě stihli katolící ukrývající se před rabujícími švédskými vojsky). V každém případě je pravdou, že tento obdélný kamenný blok z břidlice skutečně oltářní mensu připomíná.
Je-li ovšem pravda i to, co se říká o Keltech, jednalo by se spíše o tzv. obětní kámen, u kterého se kněží z řad našich údajných předků scházeli vždy ve dny letního i zimního slunovratu, aby si modlitbami a zvířecími (nebo možná i lidskými) oběťmi naklonili kladné i záporné bytosti.
Název Oltářní kámen by tak správně souvisel pouze se zmíněnými evangelickými bohoslužbami za Třicetileté války (v úvahu by přicházel zejména rok 1642 a s ním – již méně pravděpodobné - mše duchovního z Mladějovic, variantou jsou také roky 1623 a 1637) a jednalo by se tak svým způsobem o „sakrální barokní památku“. V každém případě se můžete občas někde dozvědět, že je dodnes toto místo zahaleno do zvláštní tajemné atmosféry mystických tónů dávných modliteb i zvuků prastarých rituálů. Osobně jsme zde ale žádné nadpřirozeno nepociťovali …
Aby to nebylo až tak jednoduché, přidejme na závěr ještě jednu variantu, o které prý hovoří staré pověsti. Podle nich se totiž u tohoto kamene konávaly tajné bohoslužby českobratrské a na kamenném bloku byl ještě dlouhá staletí patrný vyrytý kalich. Dnes jsme zde však našli jen jeden – dnes tolik oblíbený – malovaný kamínek.
Ale pozor – na úbočí Vysoké Roudné prý svého času žili tajemní Měsíční lidé, kteří učili zdejší obyvatelstvo vstupováním do jejich snů novým poznatkům …
Podle mobilu jsou souřadnice kamene 49.7789003 N a 17.2738173 E (Mapy.cz to mají o malý kousek vedle).
A protože je tento článek spíše o magickém místě spojovaném hlavně s náboženstvím, dovolil jsem si Oltářní kámen zařadit mezi poutní místa. Přišlo mi to přirozenější, než mu přiznat „statut obyčejného kamene" ...