Loading...
Vzhledem k tomu, že je Terchová zřejmě nejznámějším turistickým centrem Malé Fatry, tak zde přítomnost rozhledny asi nikoho moc nepřekvapí. Nečekaný je spíše fakt, že se jedná o naprostou novostavbu, zajímavé zejména to, že rozhledna stojí na místě, kde ve filmu Jánošík z roku 1935 na šibenici zahynul zdejší nejslavnější rodák.
Oficiálně se ale rozhledna Terchovské srdce nachází na vrchu Oblaz (609 m), je vysoká 30 metrů a po svém dokončení v říjnu roku 2015 se stala posledním zastávením naučné stezky (zde chodníka) zaměřené na poznávání fauny a flóry Národního parku Malá Fatra. Každý ze základních pilířů rozhledny je umístěn na jedné ze světových stran a její název prý vychází z lidové písně, ve které se zpívá: „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí...“.
Podobu rozhledny navrhl – inspirován již zmíněnou filmovou šibenicí - známý lidový architekt a umělec Alojz Mucha a z centra Terchové k ní vede asi kilometr dlouhá, nikterak náročná, trasa, která částečně kopíruje modrou TZ ve směru na Mravečník. Odměnou jsou pak výhledy ze tří teras, které jsou stejně jako schodiště roštové. Kromě Terchové z ptačí perspektivy čeká turisty pohled min. na Velký i Malý Rozsutec, Boboty, Tiesňavy, Obšívanku nebo Sokolie. Znalci jistě ocení, že kromě vrcholů Malé Fatry zde uvidí také dolinu Žilinské kotliny nebo kopce Kysucké vrchoviny.
Rozhledna ve tvaru jehlanu je celoročně volně přístupná. Většinu návštěvníků jistě potěší nejen informační tabule, které je seznámí s tím, co vlastně vidí, ale také stánek vedle rozhledny, který nabízí různé formy občerstvení (pivo Terchovské srdce se zobrazením rozhledny zde sice stojí 2,20 euro, ale dole v obci ho levněji nekoupíte a tady asi i více chutná) i nějaký ten vrcholový suvenýr. Nechybí „výhledové“ lavičky a plastová pololehátka. Cesta je schůdná i s kočárkem (možná také proto raději počítejte s tím, že zde bývá dosti „plno“) a nedaleko (pár stovek metrů vzdálenostních a několik desítek výškových) od rozhledny se nachází malé parkoviště.