Toulky čajovníkovými plantážemi v Cameron Highlands
Turistické cíle • Výletní místo
Čaj je jedním z nejpopulárnějších a nejstarších nápojů na světě. Jeho největším producentem je Čína, kde byl také před více než čtyřmi tisíci lety vynalezen. V současné době se čajovníkové keře pěstují zhruba ve dvaceti zemích. Jedním z čajových producentů je také Malajsie, ačkoliv její čaj nepatří k těm nejproslulejším jako třeba ten cejlonský, nebo čínský, určitě stojí za to jej ochutnat. A ještě více stojí za to navštívit Cameron Highlands – kopcovitý region, odkud většina malajského čaje pochází.
Vrchovina Cameron Highlands se nachází zhruba 200 km severně od Kuala Lumpur. Centry oblasti je Brinchang a Tanah Rata, které se staly oblíbenými základnami pro výlety do okolí. Jméno vrchovina dostala po Williamu Cameronovi, britském koloniálním geodetovi, který tuto oblast v roce 1885 během mapování objevil. Zanesena do mapy byla vrchovina až ve 20. letech 20. století a brzy se stala oblíbeným letoviskem Britů, kteří v zemi pobývali. Díky nadmořské výšce pohybující se v rozmezí od 1100 do 1800 metrů zde panuje příjemné klima s průměrnou teplotou osmnácti stupňů. Klima je ideální nejen pro pěstování květin či jahod, které si ve sklenících rozesetých podél hlavní silnice můžeme sami natrhat, ale i pro pěstování čajovníků.
Čaj je jednou z malajských deviz
Kopcovitá krajina posetá čajovníkovými keři, které od sebe oddělují úzké cestičky se stala symbolem Cameron Highlands. Jako první se v této zemi rozhodl pěstovat čajovník britský obchodník J.A.Russel. V roce 1929 založil společnost BOH, která je v součastnosti největším malajským producentem černého čaje. V Cameron Highlands patří BOH tři plantáže. Druhou společností, která v oblasti vyrábí čaj je Cameron Valley Tea.
Procházka mezi čajovníky
Nejnavštěvovanější a také nejmalebnější plantáží společnosti BOH je Sungai Palas Tea Estate rozprostírající se na sever od Brinchangu. K odbočce vedoucí k fabrice se můžeme nechat dovézt místním autobusem, který kyvadlově jezdí mezi městy. Odbočka je označená směrovkou, od které je to k fabrice s čajovnou 3,5 km. Vzdálenost by bylo možné pěšky překonat za méně než hodinu, ale hned po prvních několika stech metrech se nám naskytne první dechberoucí panorama plantáží a během četných fotografických zastávek a kochání se všudypřítomnou zelení zapomeneme na čas. Cesta k fabrice nám tak může zabrat i několik hodin. Během procházky určitě narazíme na česače čajovníkových lístků, kteří se mezi jednotlivými keři prodírají s košem na zádech a speciálními nůžkami uštipují listy.
Fabrika Sungai Palas Boh Tea Estate je orientovaná na návštěvníky. Dominuje jí moderní prosklená terasa čajovny vyčnívající ze svahu, kde můžeme pokračovat v obdivování krajiny s šálkem některého z čajů BOH. Součástí areálu fabriky je i malé muzeum. Z informačních panelů a videa se dozvíme o procesu výroby čaje a můžeme nahlédnout přes sklo do samotné výrobní haly. V obchodě se suvenýry si pak můžeme koupit tolik čaje, kolik uneseme.
Plantáže Bharat Tea Plantation společnosti Cameron Valley Tea nejsou tak oblíbené mezi návštěvníky, ačkoliv také stojí za návštěvu. Údolí vyplněné čajovníkovými keři s fabrikou a dvěma čajovnami se nachází 4 km jižně od Tanah Rata. I tady je možné strávit nějaký ten čas procházkou mezi keříky.
Cameron Highlands jako oblíbený turistický cíl
V okolí Tanah Rata a Brinchangu je několik turistických stezek, které nás dovedou třeba k vodopádu Parit, k Robinsonovům vodopádům, na vrcholky okolních kopců a nebo třeba k plantážím Bharat Tea Plantation společnosti Cameron Valley Tea, které se nacházejí 4 km jižně od Tanah Rata.
Místní agentury pak kromě zastávky na plantážích nabízejí celodenní výlety do mlžného lesa, na horu Gunung Brinchang a nebo třeba rafting.