Loading...
Symbolický tovačovský památník padlých vznikl v roce 1867 a jeho architektem je Jan E. Tomola. Má navždy připomínat ty, kteří v okolí Tovačova padli za prusko - rakouské války v červnu a červenci roku 1866 (často se však mluví pouze o dvojhodinové bitvě z 15.7.1866 u lesíka Bažantnice). Památník najdeme u silnice ve směru na Olomouc a mezi naše chráněné kulturní památky byl zařazen v květnu roku 1958.
Mohyla je vysoká 3 metry a její půdorys je téměř čtvercový (5,7 x 5,5 m). Je navršena z hrubě otesaných balvanů, na kterých trůní hranolový pískovcový sarkofág. Ten stojí na dvou pískovcových stupních s nástavcem s válečnými trofejemi v podobě dělových hlavní, koulí, polnice, toulce na šípy, kyrysu, rukavic, přilby, halapartny, sekyra, praporu a dalších.
V západním čele mohyly je v mělké nice zasazena bílá mramorová deska v pískovcovém rámu, na které jsou uvedena jména 288 padlých, seřazená podle hodnosti. Na jižní straně sarkofágu pak najdeme oslavnou nápisovou desku a podobnou desku můžeme vidět i na straně severní. V čele sarkofágu je umístěn litinový reliéf císařského orla, na zadní straně prý snad původně byla moravská orlice.
Je zvláštní, že mohyla vznikla v podstatě hned po tovačovské bitvě a vysvěcena byla již o rok později, konkrétně v říjnu roku 1867. O další dva roky později bylo okolí mohyly osázeno stromy. Současné oplocení již není původní.
Mohyla padlých bývá někdy také označována jako Ústřední pomník bitvy u Tovačova a je jedním ze zastavení NS Po stopách bitvy u Tovačova 1866.
Na závěr je potřeba ještě dodat, že celá bitva skončila porážkou Rakušanů, o které rozhodla horší výzbroj, křiklavé bílé uniformy i špatně zvolená taktika, a že celkový počet mrtvých byl zřejmě o něco málo vyšší.