Trávní dvůr
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
V chráněném území se nachází několikadílná mozaika zbytků lužního lesa kolem starého ramene Dyje. Jedná se o rozptýlené olšové lesíky, drobné nivní louky, rozlehlé rákosiny a malé trvalé vodní plochy. Tato ornitologicky významná lokalita s výskytem volavky popelavé a hnízdišti motáka pochopa, husy velké, moudivláčka lužního, čápa černého a řady druhů kachen. Rostlinné druhy zde zastupuje běžná mokřadní a lužní flóra širokých niv teplých oblastí. Území o rozloze přibližně 80 ha je navrženo na národní přírodní rezervaci.
Evropsky významná lokalita Trávní dvůr byla do evropského seznamu zařazena jako území s významným zastoupením prioritního typu přírodního stanoviště „smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy“, zároveň jsou zde předmětem ochrany početné populace kuňky ohnivé, lesáka rumělkového a piskoře pruhovaného. Za účelem udržení příznivého stavu populací těchto druhů je nutno zajistit ochranu jejich biotopů, tj. vodních toků a vodních nádrží, mokřadů různého typu, lužního lesa a dřevin měkkého luhu obecně. Kromě toho byl v přírodní rezervaci dokumentován výskyt sedmi zvláště chráněných druhů rostlin v kategorii silně ohrožených a 109 zvláště chráněných druhů živočichů – 20 kriticky ohrožených, 56 silně ohrožených a 33 ohrožených. Tyto druhy jsou v principu vázány na několik základních typů biotopů: vzrostlý lužní les s přirozenou druhovou skladbou (ostřice černoklasá, lesák rumělkový čáp černý, orel mořský, datel černý...), extenzivní louky (majka obecná, batolec červený, zlatohlávek tmavý...), mokřadní, podmáčená stanoviště s bylinnou vegetací (prstnatec pleťový, pryšec bahenní, pestrokřídlec podražcový, moták pochop, bramborníček černohlavý...), nevysychající nebo jen vzácně vysychající vodní nádrže (růžkatec potopený, klínatka rohatá, obojživelníci, užovka obojková, potápka malá, bobr evropský...), periodické vodní nádrže (žábronožky, listonoh letní...), vodní toky (klínatka žlutonohá, piskoř pruhovaný, mník jednovousý, vydra říční....), plochy s narušovaným povrchem, přechodová společenstva (kruštík bahenní, šišák hrálovitý, konipas luční...), zasolené půdy (komonice zubatá, ledenec přímořský, blešník úplavičný...).
Poměrně rozsáhlé plochy orné půdy byly do chráněného území zahrnuty nejen z důvodu celistvosti území, ale také jako biotopy druhů vázaných na narušovaný půdní povrch a zasolené půdy.
Trávní dvůr představuje pro východní část Znojemsko unikátní zachovalý zbytek lužních lesů a mokřadních biotopů nivy středního toku Dyje, které byly jinak v důsledku regulace řeky a intenzivního využití KRAJINY v minulém století z velké části zničeny. Lokalitu lze označit za menší území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro příslušnou geografickou oblast. Celková rozloha chráněného území činí 334,9194 ha.
Přístup od obce Dyjákovice asfaltovou komunikací až ke statku Trávní Dvůr. Odtud zpevněnou cestou až na hráz současného regulovaného toku řeky Dyje. Z ní je nejlepší pohled na celou, více jak 3 km dlouhou lokalitu.
Turistická mapa 1:50 000 č.82 Střední Podyjí