Třebíč - větrný mlýn
Jedná se o několikapodlažní větrný mlýn holandského typu postavený zde v roce 1836, nazývaný Větrník, který se nachází poblíž železniční trati v části Kancibork. Původně měl být dřevěný, ale nakonec byl postaven z kamene a cihelného zdiva. Věž o průměru 8 m ve formě komolého kužele zakončovala špičatá střecha s šindelovou krytinou. Strojovnu pak osvětlovala v každém patře 3 - 4 okna. Od poloviny 19. století sloužil k mletí borové kůry na tříslo, užívané místními koželuhy při činění kůže. V roce 1977 byl nákladně restaurován a uveden do podoby jakou měl v 19. století. Jeho charakteristická silueta se objevuje téměř na všech třebíčských betlémech.
Tento objekt nebyl postaven na mletí obilí, ale byl zařízený na drcení dubové nebo smrkové kůry pro výrobu třísla. Postavili ho v roce 1836 majitelé místních koželužen, bratři Budischowští, když místní mlynáři pro výnosnější mletí třísla zanedbávali mletí obilí. Stavba s průměrem u země 8 m je výrazně konická (na 10 m výšky se zužuje o 1,8 m). Celková výška objektu je 13,5 m. Atypická je i jeho půlkulová šindelová střecha. Mlýn drtil kůru do konce 19. století, kdy jej nahradil výkonnější parní stroj. V roce 1929 již opuštěný a zchátralý objekt odkoupila obec a opravila jej na provizorní byty pro místní chudinu.
Roku 1977 k výročí 700 let města byl mlýn opraven a doplněn o malé železné lopatky. Další opravy se dočkal až v roce 2017, kdy byla vyměněna střecha a položena zde nová šindelová krytina. O rok později byla provedena oprava vnitřních omítek a pak i vnější fasády, následně zhotovena replika původních perutí a upraven též nový interier mlýna. Od června 2021 je pak mlýn přístupný veřejnosti. V interiéru objektu je expozice o koželužství, chudinském bydlení a historii větrných mlýnů.
Provozní doba je od začátku května do konce září denně kromě pondělí od 10 do 17 hod. O prázdninách pak až do 18 hodin.
Od vlakového nádraží byla k mlýnu navržena i vycházka, která je zobrazena zde.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.80 Třebíčsko, GOL 1:25 000 Pojihlaví a Pooslaví