Kam a jak jedeme?
Když jsme plánovali, kudy se
vydat do Přerova, abychom projeli nám ještě neznámé rozhledny, příp. naše znalosti doplnili i o další minipivovary, zjistili jsme, že jeden je v
Třebíči, kde je snad nejzachovalejší
židovská čtvrť.
Za čím jedeme?
Třebíč, která leží 60 km na západ od Brna přes 20 km na jih od
Velkého Meziříčí, je naše zamilované město, ale informace o tom, že je tam pivovar, nám nějak unikla. To musíme napravit.
Zjistili jsme, že je to vše pěkně pohromadě -
zámek, kde je muzeum, nádherná basilika sv. Prokopa a nyní i Podklášterní pivovar Urban, který je otevřen v areálu Centrum lihovar. Je to skutečně areál bývalého lihovaru, který byl založen r. 1890 tehdejšími majiteli třebíčského zámku. Vyráběl se v něm průmyslový líh, který dodávali do širokého okolí. R. 1929 ho prodali společnosti Družstevní lihovar v Podklášteří, která ho v letech 1929-1934 postupně modernizovala. Přímo v areálu lihovaru bydlel správce - v jeho bytě je nyní restaurace. Po 2. světové válce byl lihovar znárodněn a tím skončila jeho bohulibá činnost. Lihovar chátral, zařízení skončilo ve šrotu. Jen snad ta hospoda v bytě správce nějakým způsobem fungovala.
R. 2009 získala chátrající areál do svého vlastnictví fa VARIANT plus, spol. s r.o. Získané objekty uvedli do původní podoby a proměnili je v kulturní a společenské centrum. Původní hospodu upravili na útulnou restauraci s krytou a v zimě vyhřívanou pergolou a s otevřenou terasou. Postupně otevřeli i velký sál, kde se pořádají koncerty a společenské akce. Další akce je možno v létě pořádat v Lihovarské zahradě. Právě tam už uspořádali Festival malých pivovarů.
V květnu 2012 v bývalých hospodářských budovách zprovoznili nový mini-pivovar a po 40 letech navázali na dlouholetou tradici. Konečně opět po letech se zde vaří pivo, které můžete ochutnat právě v jejich restauraci. Vaří nefiltrovaná a nepasterizovaná piva. Mají stálou nabídku klasických českých ležáků (11, 12 a polotmavá 13) a k tomu nabízí vždy minimálně dva speciály (svrchně kvašená piva, pšeničné, ochucená a pod...).
U venkovního posezení jsou v cyklistické sezoně i stojany na kola a děti se mohou zabavit v dětském koutku s pískovištěm, domečkem a malou skluzavkou. Dokonce je možnost připojit se zdarma na WIFI. Víc informací na
http://www.centrum-lihovar.cz/Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se samozřejmě nechá právě v pivovaře. Pivo mají dobré a podle toho, jak tam bylo plno, tak asi i dobře vaří. My jsme tam přijeli najedeni, takže jsme tuto službu nevyužili. Jen pivo jsme si koupili - mají ho již předem připravené v petkách.
A co se týká ubytování? Minule jsme spali v hotelu Zlatý kříž hned na historickém Karlovo náměstí. Už si přesně nepamatuji, jak vypadal pokoj, ale přesně vím, že oběd jsme si dali v restauraci v 1. patře s výhledem na město a pak se ještě zašli podívat do kavárny v posledním patře hotelu, kde byla vyhlídková terasa s možností podívat se doslova na celé město i s okolím. A to byla skutečně nádhera.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tady se nám moc líbilo. Parkoviště velké, prostředí hezké, personál milý a pivo vynikající. Víc si snad ani nemůžeme přát.
Ostatní informace
Poslední aktualizace: 18.1.2018
Třebíč - Centrum lihovar a Podklášterní pivovar Urban na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Třebíč - Centrum lihovar a Podklášterní pivovar Urban
Třebíč je nádherná, zejména romantická stará Židovská čtvrť, spolu s bazilikou zapsané v UNESCO.…