Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Letohrad
Mapa 88 C5
První zmínka o objektu 1826
Romantická stavba z roku 1826 na půlkruhovém půdorysu v jehož středu se tyčí sloup se třemi gráciemi, kterými byly Aglajá, Eufrosyné a Thalia, celý tento sloup by měl být vytesán z jediného kamene. Stavba je otevřena směrem k Prostřednímu rybníku a terasa je lemována jónskými sloupy. Ve zdi terasy jsou umístěny sochy věd a múz. V zadní části stavby je umístěn sál s mozaikovou podlahou. Architektem byl Jan Karel Engel, alegorie múz a věd jsou od Josefa Kliebera a sloup s gráciemi od Martina Fischera. Přístup je nejlepší po červené TZN z Lednice do Valtic. Součást LEDNICKO - VALTICKÉHO AREÁLU.
Jednoho krásného dne jsme vyhledali jedno velice zajímavé místo. Jeho jméno zní Chrám Tří Grácií a nachází se přibližně na půli cesty mezi městy Valtice a Lednice, necelý kilometr od Lednických rybníků. Je součástí Lednicko - valtického areálu a leží na červené turistické trase, která spojuje výše uvedená města. Z obou míst je cíl výletu dosažitelný pěšky nebo na kole.
Při návštěvě tohoto místa si člověk připadá jako v předminulém století. Má totiž před sebou chrám, který byl v letech 1824–1825 vystavěn nedaleko jižního břehu Prostředního rybníka do polokruhu na dvanácti jónských sloupech. Ve stěně je rovněž tucet výklenků, v nichž bydlí alegorické sochy klasického umění a věd od Josefa Kliebera. Projekt vypracoval ředitel Lichtensteinské stavební kanceláře architekt Jan Karel Engel a realizaci pro knížete Jana I. Josefa provedl valtický lichtenštejnský stavitel Josef Poppelack.
Objekt empírového zámečku hlídají Tři Grácie, které se otáčí směrem k třpytivé hladině rybníka, přičemž za zády mají velkolepou klasicistní budovu. Zajímavé je to, že se ve skutečnosti nejedná o žádné grácie. Sousoší totiž zobrazuje trio antických bohyní se stejným počátečním písmenem: Athénu (bohyně moudrosti a války), Afroditu (bohyně lásky a krásy) a Artemis (bohyně lovu).
Sousoší, které dalo stavbě jméno, zaujme na první pohled. Tyto neoděné řecké krasavice, umístěném na podstavci v pomyslném středu parkově upraveného pozemku, mají krásný úsměv a zajímavě baculaté postavičky. V dnešní době by asi na módních přehlídkách neuspěly, ale na daném místě si lze jen stěží představit nějaké vyzáblé modelky. Autorem tohoto pozoruhodného díla je sochař Martin (Leopold) Fischer, který vytesal sousoší z jediného kusu kamene. Původně zdobilo zámecký park v Lednici. Až posléze jim bylo vystavěno samostatné důstojné sídlo.
Kdo toto místo navštíví, určitě nebude zklamán a bude se mít na co dívat a co obdivovat. Interiér je sice pro běžné smrtelníky nepřístupný. Kdo však má rád výborné víno od firmy VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s., může za správné konstelace hvězd při konzumaci báječných uměleckých skvostů z dílny manželů Michlovských objevit nejenom magickou krásu vína, ale i vnitřních prostor klasicistní kolonády a v jejích útrobách spatřit nevelký sál s krásnou mozaikovou podlahou.
Chrám Tří Grácií je součástí Lednicko-valtického areálu. Na velké ploše se zde nachází kulturní krajina, která je svou kvalitou a rozsahem jedním z nejvýznamnějších krajinářských počinů v České republice. Je také ojedinělá v evropském i světovém měřítku. V průběhu staletí Lichtenštejnové (Liechtensteinové) vytvořili na tomto území architektonické a krajinářské dílo nadčasového významu. Vedle zámků v Lednici i Valticích, islámského minaretu, loveckého zámečku, umělé zříceniny, empírové kolonády, obelisku a dalších zajímavých staveb je krajina protkaná soustavou rybníků, lesů a parků. Vše to doplňují zajímavé romantické stavby a pavilony. Jedná se o nejrozsáhlejší celek komponované krajiny v Evropě. Fascinující je pro mne určitě i skutečnost, že všechnu tuto krásu si nejenom vysnil, ale i realizoval jediný šlechtický rod.
Dnes je tento areál díky svým výjimečným přírodním i architektonickým hodnotám zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek a do seznamu světového dědictví UNESCO. Dle mého názoru se v tomto případě vyplatí řídit se dle seznamu UNESCO, jelikož Lednicko-valtický areál tam byl zapsán právem. Zdejší krásnou, ale těžko popsatelnou romantickou říši, lze objevovat a poznávat při pěších toulkách, na kole nebo z paluby lodi.
*
V okolí jsem navštívil také tato zajímavá místa:
- rozhledna Maják nad obcí Přítluky: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-majak-nad-obci-pritluky
- rozhledna Dalibor a kaplička sv. Urbana u obce Zaječí:https://www.turistika.cz/mista/kaplicka-sv-urbana-a-rozhledna-dalibor-u-obce-zajeci
- rozhledna Slunečná u města Velké Pavlovice:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-slunecna-u-mesta-velke-pavlovice
- zajímavá výstava:https://www.turistika.cz/mista/zajimava-vystava-v-lednici
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Klasicistní Kolonáda, pocházející z roku 1825, ukrývá nevelký sál, který je velmi krásně vyzdoben mozaikovou podlahou. Obdivovat můžete také sousoší tří antických bohyní (Aglaia, Eufrosyné a Tháliá), které je vytesáno pouze u jednoho jediného kusu kamene. Autorem tohoto pozoruhodného díla je sochař M. Fischer. Je víc než jisté, že se budete mít na co dívat a co obdivovat.
Chrám Troch Grácii je postavený oproti Rybničnému zámočku na protiľahlom brehu Prostredného rybníka. Na rozdiel od Chrámu Apollona a Rybničného zámočku tento chrám leží na rovine. Neleží hneď pri rybníku a výhľadu na rybník bránia stromy a tiež stavba so súkromným pozemkom. Prostredie, v ktorom stavba leží nie je také zaujímavé ako dve predchádzajúce stavby. Ale bolo tu najveselšie. Zrovna sem dorazila početná skupinka bicyklistov a dali sa zlákať k ochutnávke vína z tohto vinarského kraja.
Chrám bol postavený v rokoch 1824 - 1925. Ide o klasicistickú stavbu, ktorá má tvar Kolonády. V budove sa nachádza neveľký sál s mozaikovou dlažbou a sochou Psyché od Josefa Kliebera. Po bokoch sú izby na prízemí a poschodí.
V prednej časti je vstup do sály a v nikách za stĺpmi sú umiestnené sochy múz, ktoré sem boli prevezené z dnes už neexistujúceho Chrámu múz. Sochy sú dielom sochára Josefa Kliebera.
Pred chrámom je umiestnené súsošie Tri Grácie od Johanna Martina Fischera. Táto socha pôvodne stála neďaleko lednického zámku. Tu ale prekážala výstavbe zámockého skleníka a preto bola premiestnená na okraj lesa do stredu novej stavby, ktorá dostala pomenovanie práve podľa tohto súsošia Chrám Troch Grácii. Súsošie tvoria tri bohyne :
1. Pallas Athéna - v ruke drží prilbicu s chocholom - bohyňa múdrosti, ochrankyňa statočnosti, práva, spravodlivosti a umenia
2. Artemis - bez atribútov - bohyňa lovu, ochrankyňa lesov a divej zveri
3. Afrodita - v ruke drží ružu - bohyňa lásky a krásy
Okrem troch krásnych stavieb v okolí rybníka sme tak trocha závideli to množstvo cyklistických trás a boli sme už na jar a aj teraz v lete prekvapení, koľko ľudí si tu vychutnáva krásnu prírodu a stavby zo sedla bicykla. Bohužiaľ v našom okolí je to s cyklotrasami dosť bieda, aj keď už aj tu sa začínajú objavujú prvé lastovičky...