Loading...

Trnava – Západoslovenské muzeum (Západoslovenské múzeum)

Turistické cíle Muzeum

Nejen kostel, hospoda či starostův – jistě nejen z obecního rozpočtu a nechtěně přijatých úplatků postavený – skromný příbytek, ale také muzeum může být významnou vizitkou města. A minimálně z tohoto úhlu pohledu na sebe může být slovenská Trnava hodně pyšná. Zdejší krajské muzeum je přitom přitažlivé nejen pestrostí a rozsahem sbírek, ale také historickým prostředím kláštera, neobvykle dlouhou otevírací dobou i milým a vstřícným personálem. K absolutní spokojenosti zde tak chybí jen zpřístupnění klášterního kostela (ty klenební konzoly s „ksichtíky“ fakt zamrzely) a trošku více gotických artefaktů (což je ovšem jen subjektivní pocit autora tohoto článku).

V každém případě patří trnavské Západoslovenské muzeum mezi nejdůležitější budovy trnavského regionu i slovenská muzea. Podle mnohých odborníků se dokonce jedná jistě o jedno ze tří největších a nejkrásnějších muzeí na Slovensku. Hlavní muzejní budova se nachází na adrese Muzejní náměstí 3 (Múzejné námestie 3), v objektu Klariského kláštera, založeného ve 13. století, a tedy při historických hradbách města. Nějakou dobu pak klášterní komplex sloužil jako armádní nemocnice i coby sklady, aby se v roce 1954 stal Západoslovenským muzeem. To se stalo pokračovatelem více než stoleté muzejní tradice v Trnavě a nabídlo svým návštěvníkům jedenáct expozic představujících život na území města a regionu v období od pravěku po 20. století.

Mimo hlavní budovu, kde se nachází i muzejní pracovny a depozitář, pod toto regionální vlastivědné muzeum spadá také Muzeum knižní kultury v Oláhově semináři (expozice je zaměřena hlavně na dějiny knihtisku na Slovensku), Dům Schneidera-Trnavského a Knihovna pro odbornou veřejnost v Šándorově domu. Klášterní budova muzea je slovenskou národní památkou, je zde schraňováno přibližně 160.000 sbírkových předmětů a ročně si expozici prohlédne více než 40.000 návštěvníků.

V rámci úvodních informací je potřeba ještě zmínit, že otevírací doba je zde od 8,00 do 17,00 hod. ve všední dny (v pondělí je zavřeno) nebo od 11,00 do 17,00 hod. o víkendu. Vstupné přijde na 3 eura (studenti a důchodci to mají za 1,5 eura, děti do 15 let za 1 euro) a fotografování je za 3,5 eura (s tím, že je focení dražší než samotné vstupné, jsem se v minulosti setkal snad jen na některých českých hradech a zámcích). Základní expozice byla rozdělena na sekce Archeoologie, Gotická Trnava, Umělecké řemeslo v Číně a Japonsku (rodová sbírka), Lidová keramika, Lidový oděv západního Slovenska, Kampanologická expozice (sbírka zvonů), Sakrální expozice, Oratoř a Sbírka Štefana Cyrila Parráka.

Pro ty, kteří by se chtěli o Západoslovenském muzeu dozvědět ještě více, slouží následující informace, pocházející „přímo od pramene“.

Západoslovenské muzeum vzniklo v roce 1954 jako vlastivědné Krajské muzeum. O rok později v něm vzniklo oddělení přírodovědné a historické. V roce 1957 uspořádalo muzeum první výstavu (keramika), roku 1960 se stalo Západoslovenským a v roce 1974 se pochlubilo první stálou expozicí, která byla, bohužel, zaměřena na téma silně neatraktivní (Dějiny dělnického hnutí na Komunistické strany na okrese Trnava). Naštěstí hned za dva roky přibyla expozice národopisná.     

Klášter, kde se muzeum nachází, je poprvé písemně zmiňován již v roce 1239. Jeho současná podoba však vznikla až po požáru v 17. století. Klášter klarisek v roce 1782 zrušil Josef II. a celý komplex pak sloužil až do roku 1850 jako Všeobecná vojenská nemocnice. Z té se později stala Léčebna pro psychicky choré vojáky. V současnosti má celý komplex dvě nádvoří a jeho součástí je i někdejší klášterní kostel, který na svou rekonstrukci ještě stále čeká.

Na úplný závěr se ještě několika slovy vrátíme k muzejní expozici. Zdejší Archeologická sbírka patří k těm největším na Slovensku. Nejznámější je malovaná keramika z mladší doby kamenné, železné zbraně a nástroje, bronzové šperky nebo nálezy z germánského sídliště i halštadského hradiska. Část nazvaná Etnografie je zaměřena převážně na předměty ze dřeva, kovu, proutí nebo slámy a související se zemědělstvím, chovem domácích zvířat, výrobou textilií a vinohradnictvím. Patří sem, pochopitelně, také lidové kroje, dřevěné plastiky, malby na skle a malovaný nábytek.

Samozřejmostí je sekce zvaná Historie. Ta se pak dělí na několik částí, kterými jsou Všeobecná historie (sem patří mj. sbírka hodin, relikviářů nebo předmětů cechovních), Technické sbírky (fotoaparáty, rádia, televize, gramofony, psací stroje apod.), Umělecká historie (plastiky, obrazy, grafiky, fotografie i lidové řezby pocházející z období 16. a 20. století), Numizmatika (téměř 17.000 mincí, bankovek a medailí z období od 4. století př.n.l. po současnost), Dějiny knižní kultury (středověké inkunábule i tisky z 16. až 20. století, tiskařské stroje), Literární historie (zaměření na Antona Barnoláka) a Muzikologická sbírka (hlavně skladatel Mikuláš Schneider Trnavský).

Foto: markyz63

Přírodní vědy pak zastupují celkem tradiční sbírkové předměty z oblasti botaniky geologie a zoologie. Samostatnou kapitolou je tzv. Parrákova sbírka, což je kolekce předmětů (zejména slovenské lidové umění a předměty uměleckohistorické), kterou soustředil trnavský pekař, cukrář a sběratel Štefan Cyril Parrák. Ten si dokonce v roce 1935 otevřel vlastní muzeum, ale z finančních důvodů svou sbírku nakonec roku 1951 odprodal státu. Z celé jeho sbírky je zde nejobdivovanější tzv. slovenská fajáns, malovaný a vyřezávaný nábytek, dřevěné sakrální plastiky, cínové a měděné nádoby, formy na medovníky, fajky nebo klíče a zámky či vycházkové hole.

Samostatnou expozici zde mají trnavští hasiči i sportovci (aby ne, když místní Spartak zase po čase vyhrál první fotbalovou ligu) a zajímavé bývají také krátkodobé výstavy (v létě roku 2018 to byl např. výtvarnický Salón ZVUZS).

Poslední aktualizace: 6.10.2018
Trnava – Západoslovenské muzeum (Západoslovenské múzeum) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Trnava – Západoslovenské muzeum (Západoslovenské múzeum)

Trnava - Bazilika sv. Mikuláša
Trnava - Bazilika sv. Mikuláša
Kostel
Bazilika sv. Mikuláša Najskôr sme z vyhliadkovej mestskej veže uvideli…
0.2km
více »
Trnava - Bazilika minor sv. Mikuláša
Trnava - Bazilika minor sv. Mikuláša
Kostel
Krajske mesto Trnava v západoslovenskom kraji je siedmym najväčším…
0.2km
více »
Trnava zvaná Slovenský Řím  (Maďarsko a Slovensko 2018 / 3)
Trnava zvaná Slovenský Řím (Maďarsko a Slovensko 2018 / 3)
Cestopisy
Začíná čtvrtý den našeho maďarsko – slovenského putování a kousek před námi…
0.2km
více »
Trnava - Katedrála sv. Jána Krstiteľa
Trnava - Katedrála sv. Jána Krstiteľa
Kostel
        Rannobarokový katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa je postavený na…
0.2km
více »
Trnava - dve bývalé synagógy, ktoré dnes slúžia iným účelom a vykopávky gotickej pivnice
Trnava - dve bývalé synagógy, ktoré dnes slúžia iným účelom a vykopávky gotickej pivnice
Kostel
Mesto Trnava je mnou asi najnavštevovanejšie mesto. Najčastejšie je moja návšteva spojená s nákupom v OC Štadiona Malatinského. Takm…
0.2km
více »
Trnava - Synagóga Cafe
Trnava - Synagóga Cafe
Synagoga
V jednej z uličiek, v Haulíkovej, v starej časti mesta Trnava je zaujímava…
0.2km
více »
Trnava - Synagoga ,,status quo ante,,
Trnava - Synagoga ,,status quo ante,,
Synagoga
Synagóga ,,status quo ante,, je budova v starom centre Trnavy na…
0.2km
více »
Trnava - Tradičný trnavský jarmok
Trnava - Tradičný trnavský jarmok
Ostatní
Trnava, nazývaná aj Malý Rím bola niekoľko rokov mojím aj sestrinym "študentským" domovom a preto sa sem radi vraciame. Dnes väčšino…
0.4km
více »
Trnava - Súsošie Najsvätejšej Trojice
Trnava - Súsošie Najsvätejšej Trojice
Socha
Súsošie Najsvätejšej trojice stojí v centre meste Trnava na námestí, ktoré dostalo názov podľa neho. Hneď vedľa súsošia stojí…
0.4km
více »
Trnava - kostol sv. Jozefa
Trnava - kostol sv. Jozefa
Kostel
Trnavský kostol sv. Jozefa na Paulínskej ulici je kostol kláštorný, paulínsky, sieňového typu. Kostol svojou architektúrou a slohom…
0.4km
více »
Trnava - Trnavský jarmok
Trnava - Trnavský jarmok
Odpočinkové místo
Trnavský jarmok sa každoročne koná v polovici septembra, pravdepodobne je…
0.4km
více »
Trnava - mestská veža
Trnava - mestská veža
Drobné památky
História mestskej veže v Trnave      Veža bola postavená v 70. - 80. rokoch 16. storočia, aby slúžila ako pozorovatelňa nepriateľa.…
0.4km
více »
Festival Lumen 2019
Festival Lumen 2019
Tipy a novinky
Najväčšej udalosti roka v Trnave, festival Lumen,…
0.4km
více »
V Horních Uhrách, tedy na Slovensku Pt. 4 (z Trnavy na Katarínku)
V Horních Uhrách, tedy na Slovensku Pt. 4 (z Trnavy na Katarínku)
Cestopisy
3. 8. 2018 Přiznám se, ráno jsem zcela nechápal, proč spím jen ve slipech a vlastně nezakrytý, no prostě tvrdé ráno po několika panácích. Naštěstí fe…
0.5km
více »
Trnava - Radnica na Hlavnej ulici
Trnava - Radnica na Hlavnej ulici
Radnice
Trnava je mesto s bohatou minulosťou, veď bola vlastne prvým mestom na…
0.5km
více »
Slovensko - cesta na jihozápad
Slovensko - cesta na jihozápad
Tipy na výlet
Jedeme na Slovensko – z Prahy tam (i po aktuálně…
0.5km
více »
Trnava - Starý cintorín vedľa kalvárie
Trnava - Starý cintorín vedľa kalvárie
Hřbitov
Starý trnavský cintorí pri " lazarete" vedľa kalvárie nahradil najstarší…
0.6km
více »
Trnava - Galéria Jána Koniarka v Koppelovej vile
Trnava - Galéria Jána Koniarka v Koppelovej vile
Muzeum
Opäť sme si raz naplánovali návštevu mesta Trnava. Tentoraz naším hlavným cieľom bola Galéria Jána…
0.6km
více »
Trnava - mestské opevnenie ožíva
Trnava - mestské opevnenie ožíva
Hradby
Trnava je jedno z najvýznamnejších miest Slovenska, leží v centre…
0.6km
více »
Trnava - Pamiatky za Bernolákovou bránou
Trnava - Pamiatky za Bernolákovou bránou
Drobné památky
Pokiaľ sa vydáte v meste Trnava Divadelnou ulicou von z centra od námestia…
0.7km
více »
zavřít reklamu