turistické rozcestí Kovač
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u železniční zastávky v Kovači, ukazuje turistům po zelené značce ve směru Kovač - Úbislavice, Stará Paka.
Nadmořská výška:
258 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.392, 15.469)
Poslední aktualizace: 4.3.2011
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí turistické rozcestí Kovač
Kovač žst - Nová Paka
Trasa
Od Kovačské vlakové zastávky vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Na konci obce (u autobazaru) opustíme asfalt a skrz Kamenici a ovocné sady míříme do Lužan, kde mineme gotický kostel sv. Máří Magdalény. Po průchodu Lužanským kempem stoupáme k rozcestí U kostelíčka. Název rozcestí je odvozen o jeho umístění u gotického kostela sv. Petra a Pavla z počátku 15. století,…
0.2km
více »
Kovač žst. - Hořice
Trasa
Od žst v Kovači vyrazíme po zelené značce do Konecchlumí. Podél kostela sv Petra a Pavla stoupáme na hřeben Mlázovického chlumu. Pokračujeme stále po červené značce a sestoupíme k Dolnímu Mezihoří. Po překročení ř…
0.3km
více »
Kovač
Vesnice
Obec Kovač se nalézá, pod Mlázovickým Chlumem, cca 9km jihovýchodně od Jičína. První zmínka o obci je z r. 1318. Na návsi najdeme zvoničku a barokní pískovcovou plastiku patrona zemědělců sv. Isidora z roku 1737. Nedaleko návse se nachází zbytky tvrze ze 14-17. století. V obci je dochováno i několik roubených chalup. Na katastru obce se nachází přírodní rezervace Kovačská…
0.6km
více »
Kovač - kaplička Panny Marie
Kaple
Kapličku najdeme při polní cestě od křížku směrem do KONECCHLUMí. Postavena byla v roce 1730 nákladem rolníka a bývalého rychtáře Jana Jůzy z Kovače čp. 4. Dnes je bohužel kaplička v neutěšeném stavu. Sice se nejedná o klasický turistický cíl, ale její nepřístupnost a jisté tajemno a záhadno je přitahující...
0.9km
více »
Kovač - U Karlíčka
Socha
Lokalitu U Karlíčka najdeme na konci obce Kovač ve směru na Butoves. V pravo od silnice je mezi lípami umístěna pískovcová plastika sv. Karla Boromejského. K této památce se váže pověst, které říká, že když byl po…
1.1km
více »
rybník Náklaďák u Kovače
Rybník
Rybník Náklaďák se nachází na okraji lesa u kovačské hájovny. Od hráze rybníka se nabízí výhledy na Konecchlumí a Mlázovický chlum. Voda k letnímu ovlažení zde bývá naprosto ideální....
1.2km
více »
Třtěnice
Vesnice
Název obce Třtenice je zřejmě odvozen od potoka tekoucím mezi třtím a rákosím. První písemná zmínka o obci je z r. 1391, kdy Albert z Radče daroval kostelu sv. Dionýsa v Chomuticích plat v Třtěnicích. V dalších staletích docházelo k častému střídání majitelů. Posledními byl do r. 1850 rod Trautmannsdorfů. Majitelem velkostatku byl však tento rod až do roku 1945. V křižovatce…
1.4km
více »
Kovačská bažantnice
Rezervace
Přírodní rezervace, která byla vyhlášena v roce 1956, se nachází na severozápadním okraji obce Kovač. Důvodem ochrany je zachování zbytku smíšeného listnatého lesa lužního charakteru s bohatstvím rostlinných a živ…
1.4km
více »
Z Konecchlumí do Hořic po Chlumu
Trasy
Trasa přechodu Chlumu začala v obci Konecchlumí, kolem kostela Sv.Petra a Pavla k mohyle Viléma Konecchlumského po lesní cestě po vrcholu Chlumu přes údolí…
1.5km
více »
Konecchlumí - tvrz
Tvrz
Konecchlumskou tvrz, resp. její pozůstaky najdeme cca 200 metrů od křižovatky se státní silnicí ve směru Hradec Králové - Jičín. Tvrz byla založena zřejmě kolem roku 1400, byla opevněná vodním příkopem, který napá…
1.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v K…
1.8km
více »
Konecchlumí - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Konecchlumí - obec, která se nalézá na úpatí hřebene Chlumu, cca 10 km východně od Jičína.
Dominantou krajiny je kostel sv. Petra a Pavla, postavený v letech 1728-29 na místě původního gotického kostela. Kostel …
1.8km
více »
Pyrám - kamenný rozcestník u Vojic
Rozcestí
Pyrám - starý kamenný rozcestník najdeme u křižovatky cest ve směrech Hradec Králové - Jičín a Sobčice - Vojice. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic).
2.5km
více »
Butoves
Vesnice
Původní název obce byl Nová Lhota, Hrnčířova Lhota, poté Lhota Turská. Nynější ves vznikla 25. listopadu r. 1784 po parcelaci odpradávna (v roce 1392 založena Nová Lhota) panského dvora, který stával na místě zaniklé Lhoty Turské. Název obce je odvozen od příjmení poddaného velišského panství Mikoláše Buty, který vlastnil na konci 16. století bývalou Hrnčířovu Lhotu. Název…
3km
více »
z Konecchlumí přes Chlumy do Hořic
Tipy na výlet
Míříme k pomyslnému okraji Podkrkonoší, k Hořickému a Mlázovickému chlumu. Výšlap nezačneme přímo v Konecchlumí, ale u žst. v Kovači, kde vystoupíme z vlaku, ze směru Hradec Králové-Jičín-Turnov. Zelená značka nás…
3.7km
více »
Sobčice - kostel sv. Prokopa
Vesnice
Kostel v Sobčicích je prvně zaznamenán v roce 1384. Během husitských válek byl vyrabován a následně opuštěn. Současný pozdně barokní kostel byl postaven, v místech původního kostela, v letech 1761 - 77. V dřívější…
3.8km
více »
Sobčice žst. - Mlázovice
Trasa
V celku nenáročná a pohodová trasa s jediným, ale táhlým stoupáním na Mlázovický chlum, po kterém následuje dlouhé, ale mírné klesání…. Cesta začíná (nebo končí dle výchozího místa) u žst. Sobčice nedaleko zámečk…
3.8km
více »
Tuř
Vesnice
První zmínka o obci Tuř, která se nalézá jižně cca 7 km od Jičína, pochází z roku 1368. V té době zde již zřejmě bývala tvrz. V 17. století bylo tvrziště jezuity přestavěno na zámek, který byl následně v 19. a 20.…
3.8km
více »
Chomutice - kostel sv. Dionýsia
Kostel
Dominantou obce Chomutice je kostel sv. Dionýsia, který byl postaven v letech 1780-83 jako náhrada za kostel dřevěný, jež na chomutické návsi stával již ve 14. století. Zajímavostí kostela je neorganické spojení oválné, pozdně barokní hmoty s přísně klasicistním průčelím s věží. Vnitřní zařízení kostela pochází z druhé poloviny 18. a první poloviny 19. století.
3.9km
více »
Vrbice
Vesnice
Název obce Vrbice, která se nalézá jižně od Jičína, je podle staročeského slovníku odvozen od místa porostlého vrbami. První zmínka o Vrbici je v historických listinách zaznamenána v roce 1368 z dob panování Karla…
4.1km
více »
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Vesnice
Obec Obora, původně tvrz Radeč, je prvně doložena v roce 1318, zmínka o její obnově pochází z období kolem roku 1581. V roce 1623 došlo k připojení dvora k Frýdlantskému knížectví Albrechta z Valdštejna, který zde…
4.2km
více »
Mlázovice- městys
Městečko
Malebná podkrkonošská obec-městys Mlázovice se nachází v Královehradckém kraji, v bývalém okrese Jičín (cca 13 km od Jičína, 13km od Nové Paky, 13km od Hořic v Podkrkonoší a 7 km od Lázní Bělohrad). Nalez…
4.3km
více »
Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Mlázovice, obec na úpatí Mlázovického chlumu, která je prvně připomínána roku 1369. Z tvrziště, které je zmiňováno ve 14. století jsou dochovány pozůstatky valu a příkop po tvrzi zvané Chodův hrádek. Před rokem 1542 byly Mlázovice povýšeny na městečko. Současná zástavba pochází z první poloviny 19. století. Nejvýznamnější památkou je barokní Kostel Nejsvětější Trojice z let…
4.4km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
5.4km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
5.8km
více »
Vyhlídka z Chlumu na Český ráj
Vyhlídka
Při stoupání po červené turistické značce od rozcestí nad Libínem na hřeben Hořického chlumu, na jeho západní vrch Chlum (449 m n. m.), nás nenápadný dřevěný ukazatel upozornil na vyhlídku, která není zakreslená…
6.7km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
9.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
9.8km
více »
Kumburk - zřícenina hradu Kumburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Kumburk stojí na výrazné osamělé homoli jihovýchodně od obce Syřenov na rozhraní Jičínska, Semilska a Novopacka. Historie hradu spadá do počátku 14. století, v roce 1325 je zmiňován Markvart z rodu…
11.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
15.6km
více »