Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází cca 300 metrů jižně od parkoviště u zámku Hrubá Skála ukazuje turistům cestu po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje ve směru Turnov, Valdštejn, Hrubá Skála - Vidlák, Trosky, Prachovské skály.
V r. 1804 postihl předhradí Hrubé Skály velký požár, který zničil většinu staveb ze dřeva. Tehdejší majitel zámku Karel Josef z Valdštejna nechal postavit na předhradí kamenné domy pro úředníky, sloužící a hospodářské budovy. Zrušil zámeckou kapli v jihovýchodním rohu zámku, a vybudoval na prostranství před zámkem v r. 1812 novogotický jednolodní Kostel sv. Josefa.
lokalita 7 km JV od Turnova
Další zajímavosti v nejbližším okolí či vmístě Mapa 19 B3
kostel sv. Josefa (1812)
prachovna
zámek
socha sv. Prokopa (18. stol.)
První zmínka o objektu 1350
Jiný název objektu Skály, Smiřické skály
Jednou z největších zajímavostí Hrubé skály je především zámek. Gotický hrad byl založen na dvou pískovcových skaliscích. Historie této stavby spadá až do období kolem roku 1350, kdy byl pravděpodobně zakladatelem Hynek z Valdštejna. Některé prameny tvrdí, že založení je nutné datovat již do doby kolem roku 1310, zakladatele však ponechávají. Do roku 1371 zůstává v majetku Valdštejnů a po tomto roce se majiteli stávají pražští arcibiskupové. V jejich držení však nezůstává dlouho a roku 1396 se majiteli stávají Vartenberkové. Po necelých 10 letech je jako majitel uváděn litomyšlský biskup a roku 1416 Jan z Jenštejna. Po roce 1456 se stávají majiteli Zajícové z Házmburka. Za jejich vlády dochází k prvnímu z velkých požárů v roce 1525. Zajícové drží jej až do roku 1538, kdy se hrad vrací do rukou Vartenberků. Následně roku 1550 získávají panství Smiřičtí a nechávají hrad přestavět v renesanční zámek. V majetku Smiřických se drží až do roku 1621, kdy se stává majetkem Albrechta z Valdštejna. Ten zde nechává dožít posledního ze Smiřických Jindřicha Jiřího, který umírá roku 1630. V držení Valdštejnů zůstává po celých dalších 200 let. Během tohoto údobí hrad třikrát značně vyhořel a to v letech 1710, 1714 a 1804. Teprve roku 1821 se dostává do rukou Jana Lexy hraběte z Aehrenthalu., který nechává zámek přestavět do neogotického slohu roku 1859. Kolem roku 1950 se stává zámek majetkem státu. Dnes je zde umístěn hotel. V dnešní době je k zámku zachován přístupový most ozdobený barokními sochami sv. Floriána a sv. Vavřince z roku 1724. V průjezdu za mostem je možné spatřit zbytky stropních fresek. Průjezdem se dostaneme na 1. nádvoří odkud je průjezd ozdoben atypickým portálem., přes Kamenný most vedoucí nad příkopem se dostaneme na druhé nádvoří kde jsou zachovány zbytky renesanční sgrafitové výzdoby a neogotický portál. Přístupná věž s 1 m silnými zdmi nám umožňuje rozhled do širokého okolí Hrubé Skály. Věž je osazena hodinami a dvěma zvony. K Hrubé Skále se váže několik pověstí a také byl namalován obraz "Pobytí Sasíků pod Hrubou Skálou", který vytvořil M. Aleš a dnes je jeho dílo možno spatřit v turnovském muzeu Českého ráje. Opustíme li objekt zámku nalezneme před mostem Kostel sv. Josefa, který pochází z roku 1812. Stavitelem byl Karel Josef z Valdštejna, který zemřel 17. 3. 1814 a je v kostelní kryptě pochován - prý v uniformě rakouského generálmajora. Jeho náhrobek se nalézá vlevo od oltáře. Lokalita se nalézá asi 1 km jižně od Lázní Sedmihorky na modré TZN od Vyskře k Doubravici se zastávkou ČD Hrubá Skála. Též lze využít zelené TZN z Lázní Sedmihorky a případně červenou TZN od Turnova přes Valdštejn k Hrubé Skále, která pokračuje dále k hradu Trosky.
Cykloturistický rozcestník, který se nachází v křižovatce cca 300 metrů jižně od parkoviště u zámku Hrubá skála, ukazuje cykloturistům cestu do dvou směrů. Po trase KČT č. 4078 Turnov, Valdštejn, Hrubá Skála - Vidlák, Újezd pod Troskami, trasa zde kopíruje červeně značenou Zlatou stezku Českého ráje. Další trasou je trasa KČT č. 4015 ve směru Sekerovy loučky, Doubravice - Želejov.
krásný zámek u zámku je placené parkoviště,je tam hotel ,občerstvení i Restaurace...
z hlavního dvora zámku je krásný výhled vstup do dvora je zdarma v zámku je táké restaurace trošku předražená ale vaří moc dobře
Zámek Hrubá Skála, především jeho vznik je dosud zahalen tajemstvím. Předpokládá se, že byl založen kolem r.1350 Hynkem z Valdštejna. Původně se hrad nazýval pouze Skály. Husitské války Hrubou Skálu nezničily a její majitelé sehráli v Čechách dost důležité role (např.Zikmund Smiřický a Albrecht Jan Smiřický). Feudální doména Smiřických náležela tehdy k největším ve střední Evropě. Koncem 16. století nechali přestavět skalský hrad v renesanční zámek. Plán Albrechta z Valdštejna, aby Hrubá Skála tvořila hlavní strategický uzel celého Frýdlantského vévodství, zůstal však nesplněn. Po požáru v r. 1710 došlo k jeho nové barokní úpravě. Roku 1821 jej od Valdštejna koupil pan Lexa z Aehrentalu. Zámek, jehož současná podoba je novogotická od r.1960, sloužil jako rekreační zařízení. Nyní je provozován jako hotel.
Krásný pohled na zámek a na obzoru vystupující Trosky je z Mariánské vyhlídky.
Turistický rozcestník Hrubá skála - zámek stojí u stánku s občerstvením při parkovišti pro návštěvníky zámku Hrubá skála. Zámek Hrubá Skála je odtud jen několik desítek metrů a zdejší místo patří mezi nejnavštěvovanější v Českém ráji. Vždyť také tudy prochází červeně značená Zlatá stezka, která spojuje už mnoho let nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Samotný termín Zlatá stezka se s popisem dílčích úseků poprvé objevil v publikaci KČT už v roce 1937 a ještě před válkou vznikl také propagační film. Pokud se od zámku Hrubá Skála vydáte po Zlaté stezce Českého ráje jižním směrem, můžete dojít přes Trosky až do Prachovských skal a dál do Jičína. Opačným směrem míří Zlatá stezka přes hrad Valdštejn do Turnova. U rozcestí Hrubá Skála - zámek má také svůj výchozí bod žlutá a zelená turistická trasa. Žlutá značka odtud vede k symbolickému hřbitovu horolezců a spodem pod skalami přes hrad Valdštejn a Všeň až k železniční stanici v Příšovicích. Zeleně značená trasa z rozcestí míří do skalní rozsedliny zvané Myší díra a dál přes lázné Sedmihorky až k železničnímu nádraží.
Zámek Hrubá Skála, který dnes slouží z velké části jako hotel, jsme poznali během jedné z dovolených v Českém Ráji. Přijeli jsme sem navečer po projití nedalekého skalního města a po prohlídce hradu Valdštejn.
Auto jsme nechali na placeném parkovišti u zámku, který nahradil původní hrad Skály ze 14.století a šli dovnitř. Vstoupili jsme přes kamenný most, který překlenuje hlubokou skalní průrvu, nahrazující příkop. Ocitli jsme se v pseudogotickém předhradí s byty a konírnami a v průjezdu jsme našli recepci hotelu, kde jsme získali tři razítka do památníku.
Potom jsme přišli na nádvoří zámku, který vznikl v 16.století přestavbou gotického hradu a vystoupali na jeho věž. Shlédli jsme tak hrad Trosky a další zajímavosti nádherného Českého Ráje. Zaujalo nás, že zámek Hrubá Skála byl kulisou v několika českých pohádkách a mezi ty nejznámější patří Princ Bajaja. Pak jsme sestoupili z věže a vrátili se na parkoviště.
Cestou jsme ještě nahlédli do kostela sv.Josefa z roku 1812. Ve stánku na parkovišti jsme koupili známku a sešli Myší dírou do zámecké rokle. Syn ještě odběhl odlovit kešku, ostatní jsme se vrátili k autu a počkali na něj.
Potom jsme odjeli do Tatobit, kde jsme byli ubytováni. Na zámku, jenž byl v 60. letech 20. století přebudován v odborářskou ubytovnu a stal se tím u veřejnosti velmi oblíbeným výletním místem, jsme se zdrželi asi hodinu.
Otevírací doba
Květen Pá - Ne 10:00 - 16:00
Červen - Srpen PO-NE 9:00 - 16:00
Září So - Ne 10:00 - 16:00
Vstupné
Vyhlídková věž, zámecké salonky
Plné vstupné: 50,00 CZK
Poznámka: Prohlídka s průvodcem trvá cca 30 minut.
Nádvoří, výstava IQ parku
Plné vstupné: 20,00 CZK