Tvrz Stachelberg - Obr na prahu Krkonoš
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Stachelberg je největší československá předválečná tvrz, která byla budována v letech 1937 a 1938. Jedná se o unikátní komplex povrchových bojových objektů propojených podzemním labyrintem v hloubce 30 až 60 metrů. Dnes je zde umístěno kvalitní muzeum československého opevnění.
Při příjezdu na Stachelberg spatříte zpravidla nejprve lehkou pevnůstku vz. 37 s křížkem, poblíž které můžete odstavit auto. Odtud se po úzké asfaltce vydáte kolem rozestavěného pěchotního srubu T-S 74, zbytků zařízení staveniště a dvou kulometných pevnůstek s obnoveným zákopovým systémem. Tudy se dostanete přímo před pěhcotní srub T-S 73 hlavní objekt muzea. Jedná se o mohutný bunkr, vybudovaný jako palebné postavení pro dva protitankové kanony, čtyři těžké a čtyři lehké kulomety. V objektu bylo rovněž umístěno Stanoviště dělostřeleckých pozorovatelů, kteří odsud měli navádět palbu tvrzových houfnic ze sousedních objektů. V tomto objektu je umístěna hlavní část expozice a je zde také vstup do podzemí.
Do srubu se vstupuje původním nouzovým vchodem. Počítejte s tím, že se budete muset trochu sehnout, ale nebojte se, vstup bez problémů zvládají i návštevníci, kteří pamatují doby budování tvrze. Za vchodem je umístěna pokladna se zpravidla milými pokladními a hned za ní začíná samotné muzeum. Expozice umístěná ve dvou patrech je zpracována velmi profesionálně a kromě zajívavých textů s množstvím kvalitních fotografií, nákresů a plánů v ní najdete řadu modelů včetně unikátního plastického stolu, který ukazuje situaci tvrze po jejím úplném dokončení.
Do podzemí se dostanete pouze s průvodkyní. Výprava vychází nejméně jednou za hodinu, při větším počtu lidí i častěji. Dolů sejdete po 186 schodech a stejný počet vás čeká i při cestě nazpátek. Podíváte se pod nedokončenou dělostřeleckou věž, k pomocnému sálu tvrzové elektrárny a nakonec do nedokončených avšak velmi působivých sálů podzemních kasáren, která měla posyktovat úkryt více než osmi stovkám vojáků tvrzové osádky.
Po výstupu z podzemí ještě nezapomeňte navštívit malou pevnůstku na povrchu, která je upravena do původní podoby a vyzbrojena originálními zbraněmi. Pevnůstku odemykají průvodkyně vždy po prohlídce podzemí.
Dál už je to na vás. Buď můžete odložit děti do dětského koutku a dopřát si chvíli odpočinku u občerstvení vedle Pevnosti nebo se vydat na podrobnějsí prohlídku okolí. Směrem k Rýchorám je k vidění trojice dokončených samostatných pěchotních srubů tzv. Vernířovického uzávěru nebo se můžete dát po sedmi kilometrové Naučné stezce od Stachelbergu směrem na jihovýchod až do Libče. Cestou potkáte řadu dokončených pěchotních srubů a několik desítek malých pevnůstek tzv. řopíků. Z Libče, kde trasa končí u srubu s číslem T-S 63, se dostanete autobusem a v létě i víkendovým vlakem. Nebo můžete svůj výlet protáhnou do Žacléře, trutnova, na Rýchory, do Mladých Buků, Svobody nad Úpou nebo Horního Maršova.
Muzeum na Stachelbergu je otevřené od května do září o víkendech. V červenci a srpnu je otevřeno každodenně kromě pondělí a od října do prosince jsou zpravidla organizovány sobotní prohlídky. Pokud chcete na tvrz zavítat se skupinou, můžete se objednat téměř na jakýkoliv den i mimo otevírací dobu.
Tvrz Stachelberg nabízí opravdu zajímavou náplň na půl i celodenní rodinný výlet. Je jedno zda půjdete pěšky, pojedete na kole či autem. V kombinaci s nádherným okolím zejména jednou z nejcenější krkonošských lokalit Rýchorským pralesem představuje rozhodně místo, které stojí za to vidět.