Tvrziště Pecihrádek na okraji Plzně v katastru městské části Bolevec
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Území okolo Plzně patřilo k místům, přes které procházely v minulosti důležité obchodní trasy a probíhaly zde vzájemné kulturní styky. To se projevilo v množství archeologických lokalit odrážejících veškerou lidskou činnost dob minulých.
Mezi nepočetnější nemovité kulturní památky archeologické povahy patří zcela jistě také tvrziště nebo to, co se z nich do dnešní doby dochovalo.
Lokalita se nachází na skalnaté ostrožně vysoko nad řekou Berounkou a kostelem sv. Jiří na okraji Plzně v katastrálním území Bolevec. Tvrz zde existovala možná již od konce 13. století, ale pravděpodobnější se jeví datace jejího vzniku do 15. a 16. století, tedy doby, kdy byl v Čechách největší rozkvětu tvrzí.
Na první pohled je jasné, že se jednalo o místo strategicky velmi výhodné. Z tvrze bylo možné přehlédnout k severu se otevírající plošinu, ale i údolí Berounky a s kostelem sv. Jiří, ves Doubravku nebo část cesty z Plzně přes Doubravku na Prahu.
Dnes tady lze rozpoznat přibližně, kde se nacházelo tvrziště. Jedná se o pahorek s plošinou průměru asi 20 metrů, přibližně kruhového půdorysu. Místo je situované nad prudkým svahem a chráněné asi čtyři metry hlubokým, částečně ve skále vylámaným příkopem a vnějším valem. Na plošině patrně stávala centrální budova, doplněná dalším souborem staveb a v okolí bylo hospodářské zázemí.
Dnes je toto místo, na rozdíl od doby existence tvrze, zarostlé lesem a tudíž výhledy nejsou úplně ideální. Tvrziště bylo zapsáno do seznamu kulturních památek v roce 1958 pod číslem 26554/4-4484.
Jedná se o lokalitu celkem snadno dostupnou. Autem je potřeba jet z centra Plzně k rozhraní ulic Mohylová – Chrástecká a odtud pokračovat severním směrem na odstavnou plochu – parkoviště u kostela sv. Jiří. Vlaková zastávka Plzeň – Doubravka se nachází nedaleko a taktéž městské autobusy budou určitě zastavovat někde poblíž na sídlišti. Když se člověk vydá pěšky, tak je vhodné jít po trase NS Údolím Úslavy, na kterou navazuje NS Údolím Berounky, po níž se dojde až k mostu (lávce) sv. Jiří. Jedná se také o žlutě značenou turistickou cestu. Za mostem je potřeba na okraji lesa odbočit vlevo po vyšlapané pěšině. Značená cesta ale k vlastnímu tvrzišti nevede.
V Plzni i okolí mne zaujala další zajímavá místa:
- soutok Úslavy a Berounky:https://www.turistika.cz/mista/soutok-uslavy-a-berounky-v-casti-plzne-zvane-doubravka
- kostel sv. Jiří v Plzni – Doubravce, patrně nejstarší dochovaný kostel na území dnešní Plzně:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-jiri-v-plzni-doubravce-patrne-nejstarsi-dochovany-kostel-na-uzemi-dnesni-plzne
- vyhlídka Holý vrch a hradiště Bukovec:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-bukovec-a-vyhlidka-holy-vrch-v-prirodni-rezervaci-zabela-na-okraji-mesta-plzen
- Husitský památník v Plzni – Bukovci:https://www.turistika.cz/mista/husitsky-pamatnik-v-plzni-bukovci
- Přírodní park Horní Berounka a most sv. Jiří: https://www.turistika.cz/mista/prirodni-park-horni-berounka-a-most-u-sv-jiri-na-okraji-mesta-plzen
- Plzeňský Matterhorn:https://www.turistika.cz/mista/ostra-hurka-neboli-plzensky-matterhorn
- Rotunda sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-rotunda-sv-petra-a-pavla
- pomník Mistra Jana Husa:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-mistra-jana-husa-v-plzni-doubravce
- rozhledna Chlum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-chlum-na-okraji-mesta-plzen
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/