Uherské Hradiště - bývalá věznice
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
V historii Uherského Hradiště hrálo důležitou roli i vězeňství.
V polovině 19. stol. se stal krajský soud v Uh. Hradišti vyšetřovacím soudem zločinů a přečinů pro soudní okresy Napajedla, Uh. Hradiště, Uh. Ostroh a Strážnice a stávající věznice již kapacitně nestačila.
Nová novorenesanční budova justičního paláce s vězením byla postavena v letech 1891-1897 firmou Nekvasil jako první objekt mimo obvod pevnosti. Byla náhradou za věznici shořelou v roce 1891 ve Františkánské ulici.
V dobách první Československé republiky zde byli vězněni např. účastníci tzv. hodonínské stávky v r. 1921. Během 2. světové války sloužilo vězení jako vazební věznice před transportem do koncentračních táborů. V roce 1945 se v Justičním paláci konaly mimořádné lidové soudy, které byly zřízeny při každém krajském soudu. Souzeni byli kolaboranti a přímo na nádvoří věznice se konaly veřejné popravy oběšením. V 50. letech zde byli týráni zemědělci hlavně ze Vsetínska, kteří se nechtěli vzdát svého majetku.
Věznice pak funkčně zanikla při reorganizaci státní správy v roce 1960. To byl krajský soud přesunut do Brna a okresní soud se přestěhoval do budovy ONV. V následujícím období část justičního areálu sloužila potřebám okresní správy SNB. Bývalé sídlo soudu nyní využívá Střední uměleckoprůmyslová škola. V současnosti jsou prostory bývalé věznice prázdné a zvažuje se jejich další vhodné využití.