Loading...
Centrum Uherského Hradiště je zaplněno množstvím zajímavých historických stavení (ať už sakrálních anebo těch světských), ale je tu k vidění i jeden rozsáhlý objekt, jehož venkovní ponurý zjev a ošuntělost vyvolává mrazení v zádech. Je jím bývalá, neblaze proslulá uherskohradišťská věznice, nacházející se hned vedle autobusového nádraží.
S její výstavbou a přilehlým Justičním palácem se započalo v roce 1891 a stavebních prací se ujala firma Nekvasil. Starou věznici ve Františkánské ulici totiž zachvátil požár a od roku 1850. kdy se Uherské Hradiště stalo sídlem krajského soudu, byla i nevyhovující. O stavbu nové věznice žádal i Kroměříž, jenže přednost dostala slovácká metropole. Kromě sousedního Justičního paláce tady zároveň vzniklo i nové Palackého náměstí, obklopené vysokými domy s historizujícími fasádami a hotelem Grand. Výstavba toho všeho byla dokončena roku 1897.
První političtí vězni se v interiérech věznice zabydleli už za první republiky a byli to účastníci tzv. „Hodonínské stávky.“ Ve druhé světové válce ji gestapo využívalo jako shromáždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se v ní konaly Lidové soudy a na nádvoří proběhly veřejné popravy. Roku 1948 se stal krajským městem Gottwaldov, ale krajský soud v Uherském Hradišti zůstal. Následovalo hrůzyplné období padesátých let, kdy zde byli vězněni a mučeni lidé nesouhlasící s novým komunistickým režimem. Velká spousta jich pocházela ze Vsetínska a jednalo se o rolníky, odmítající předat své pozemky JZD.
Metody vyšetřovatelů SB byly vůči nim kruté a postrachem vězňů se stal indukční přístroj s přezdívkou „elektrické boty.“ To vše se dělo krátce po „Vítězném Únoru“ za velitele věznice Ludvíka Hlaváčka, šéfa vyšetřovacího oddělení Leopolda Loveckého a jeho zástupce Aloise Grebeníčka.
Věznice svou činnost ukončila roku 1960. K plánovaným přestavbám kvůli nedostaku peněz nedošlo a ona chátrala až do roku 2020, kdy přišla změna. Tehdy prošel Justiční palác, v němž sídlí Uherskohradišťská uměleckoprůmyslová škola, rekonstrukcí a rozhodlo se, že v bývalé věznici vznikne Muzeum Totality. Právě v roce 2020 byl vyhlášen vítězný projekt na její přestavbu, s nímž zabodovalo pražské studio ov architekti. Spolu s Muzeem Totality (a historií věznice) se areál v budoucnu stane sídlem okresního soudu, okresního státního zastupitelství a mediační a probační služby. Plánovaná rekonstrukce má začít v roce 2025, náklady se odhadují na 436 milionů korun a měla by skončit o tři roky později. Věznice se stane Národním památníkem obětí totalitního režimu.
Do té doby se musí zájemci spokojit „jen“ prohlídkou velkých fotografií umístěných mezi autobusovým nádražím a Palackého náměstím na omšelých zdích věznice.
Nutno dodat, že záběry jsou opravdu jen pro otrlé a i těm se budou při pohledu na ně ježit chloupky na celém těle...