Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Uhříněves má své počátky v 1. polovině 13. století, v r.1866 byla povýšena na městečko a r.1913 na město; v r.1974 pak byla připojena k Praze. Centrem Uhříněvsi protéká Říčanský potok; nad Uhříněvsí se na něm nacházejí rybníky Vodice a Nadýmač, protek zástavbou pak plyne uhříněveskou oborou chráněnou jako přírodní památka Obora v Uhříněvsi a součást přírodního parku Říčanka. V centru Uhříněvsi je stejnojmenná autobusová zastávka, stojí zde zámek a kostel a mimo hlavní ulici Přítelství (silnice na Kutnou Horu) jsou dvě náměstíčka - Smiřických a Bratří Jandusů. U zastávky s bývalým názvem Lidový dům vzniklo moderní Nové náměstí s novou radnicí (zastávka podle něj byla přejmenována).
Uhříněves mívala hlavní orientaci na metro A (stanici Skalka, později Depo Hostivař), ale v současnosti je rozhodně silnější orientace na metro C Háje; na Depo Hostivař je dnes vazba z hlediska intervalů slabší. V Uhříněvsi je také železniční stanice na trati směr Benešov, jež svému okolí zajišťuje rychlé spojení do centra Prahy, samozřejmě s intervalem očekávatelným na železnici.
V Uhříněvsi jsou nejvýznamnější památky v jejím centru - zde najdete zámek, postavený v r.1591 na místě templářské komendy a r.1771 upravený (dnes je v něm výzkumný ústav), Kostel Všech svatých, jehož dnešní podoba je barokní z l.1740-43, sochy v jeho okolí sem byly přeneseny z Kostelce n/Č.l., a děkanství z r.1913. Pěkná je také vila u kruhového objezdu na konci Uhříněvsi, viditelná při jízdě na Říčany; zdejší hřbitov se nachází u rušné silnice č.2 až pořádný kus za touto vilou, ale můžete si u něj vystoupit z některých příměstských autobusových linkek. Další uhříněveská památka je na Husově náměstí (u hlavní ulice až za nádražím), a sice kaplička, stojící ve stromovém porostu tohoto náměstí. Za zmínku stojí také obora, po jejímž okraji vede modrá značka, avšak určitě stojí za to projít se i hlouběji v ní. U severního okraje obory (kousíček od modře značené cesty) je hodnotný židovský hřbitov s náhrobky od 18. století. Turistické značky v Uhíněvsi vycházejí od nádraží - končí tu tři a o nich všech jsme se zmínili již v úvodu k Praze 10; kromě nich a obory stojí za to vyrazit po cestě kolem rybníků na Kolovraty - za rybníkem Vodice se napojíte na jeden z tamějších značených okruhů.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.