USA – Severozápad (2): Craters of The Moon, Bruneau Sand Dunes, vodopád Shoshone Falls
USA – Severozápad (2): Idaho - Bruneau Sand Dunes, Shoshone Falls u Twin Falls, Craters of The Moon (06/2019)
V noci 12.6.2019 jsme přistáli v Seattlu a na letišti vyzvedli objednané a zaplacené auto. V plánu byly národní parky středo a severozápadu. Rozhodli jsme se začít na středozápadu, protože v tuto dobu je na severu ještě hodně sněhu a některé horské cesty jsou uzavřeny. Potřebovali jsme se tedy dostat k cca 1 000 km vzdálenému Yellowstonu. Po cestě jsme udělali několik zastávek s noclehem v Twin Falls.
Ubytování v Seattlu jsme neřešili a ještě v noci se vydali na 700 km dlouhou cestu do Idaha ke Státnímu parku Bruneau Sand Dunes s tím, že v případě potřeby po cestě zdřímneme v autě někde na parkovišti. Tak se i stalo, jízda po americké dálnici ubíhala rychle a kolem 15 hod. jsme byli v Bruneau.
Bruneau Sand Dunes State Park je území chráněné státem Idaho pro jedinečné písečné duny, které jsou nejvyššími dunami v severní Americe. Jejich zvláštností je, že poměrně stabilně drží svůj tvar a výrazně se nepřesypávají, protože větry v lokalitě vanou víceméně pravidelně jak z jihovýchodu, tak od severozápadu.
Lokalitu zakoupil stát Idaho pro veřejné využití v roce 1967. Vstupní poplatek činí 5 USD za auto a platí se u samoobslužné budky u vjezdu. Peníze vložíte do obálky, na které vyplníte pár údajů (SPZ vozidla, datum, výši poplatku). Kopii si ponecháte v autě na viditelném místě. Obálku s penězi vhodíte do kasičky.
V parku se nachází jezero, ve kterém je možné se koupat. V areálu jsou také dva kempy – za kempování je samozřejmě jiný poplatek než pouze za vjezd do parku. V den, kdy jsme zde byli my, se pohybovala teplota vzduchu kolem 30 °C a písek byl horký tak, že se v něm nedalo příliš chodit. Vystoupali jsme s obtížemi kousek na dunu, ale nic víc nešlo. Mimo určené cesty je zakázáno jezdit motorovými vozidly, takže v tomto místě nedrandí terénní auta ani různé čtyřkolky. V areálu se nachází observatoř, kde je možné pozorovat hvězdy (pro veřejnost otevřeno v pátek a sobotu).
Po silnici Bruneau Sand Dunes Rd. přijedete až na konec na parkoviště u Dunes Lake. Další parkoviště je u observatoře. Zastavit lze i v rozšířených místech podél silnice.
Webové stránky parku: parksandrecreation.idaho.gov/parks/bruneau-dunes
Lokalita na mapy.cz: Bruneau (mapy.cz/turisticka)
Jedeme dál směrem k městečku Twin Falls. Jižní část státu Idaho je vysloveně zemědělská, ale bez zavlažování polí by tu v jinak suché krajině bez stromů nevypěstovali nic. Pole jsou zavlažována automatickými systémy pohybujícími se většinou v kruhu, je to dobře vidět také na letecké mapě. Vodu zemědělci čerpají z místních řek, které protékají jinak pouštní krajinou, především ze Snake River. Idaho se pyšní přívlastkem bramborářský stát, na SPZ aut mají nápis "Nejlepší brambory jsou z Idaha", ale my jsme viděli spíše zavlažované "louky" a auta, která vozila obrovské náklady slisovaných balíků sena/slámy. Za chvíli bylo jasné proč. Ze silnice jsme pozorovali rozsáhlé venkovní kravíny, kde zvířata stála namačkaná vedle sebe na rozdupané zdevastované ploše. A to z auta vidíte jen malý zlomek. Odtud tedy zřejmě pochází značná část vyprodukovaného hovězího na hamburgery. Kravíny jsou po přiblížení na leteckém snímkování také dobře vidět.
google mapy: google.cz/maps/
Po cestě do Twin Falls, kde máme zamluveno ubytování v motelu, uděláme ještě malou zajížďku k Balanced Rock. Z dálnice č. 84 odbočíme na silnici č. 30 a po asi 28 km na vedlejší silnici k tomuto přírodnímu úkazu. Balancující skála, tedy skalní blok stojící pouze na špičce, se nachází přímo u silnice. Je zde malé parkoviště. Balanced Rock je největší atrakcí lokality, ale kolem se nachází celé skalní ryolitové městečko, které také stojí za zhlédnutí. V nejnižším místě kaňonu uvidíte kolem potoka pás zeleně a odbočku k Balanced Rock Park, což je pěkné piknikové místo. My jsme už ale dost unavení po dlouhé cestě a to pak člověka už nic nebaví. Pouze vyfotíme balancující skálu a jedeme dále do Twin Falls.
Webové stránky lokality: visitsouthidaho.com/southern-idaho-icon-balanced-rock, lokalita na mapy.cz: Balanced Rock (mapy.cz/turisticka)
Po noclehu v motelu v Twin Falls a nákupu základních potravin vyrážíme k obhlídce známého mostu a Šošonských vodopádů.
Twin Falls je příjemné městečko na řece Snake River. Najdete zde různé obchody, pekárnu a supermarket Walmart. Součástí silnice č. 93 je krásný klenutý obloukový železný most Perrine Memorial Bridge. Vyhlídky na most z obou stran jsou od Visitor Centra, kde je i větší parkoviště bez poplatku. Most by měl být osmý nejvyšší ve Spojených státech. Byl pojmenován podle místního podnikavce jménem Ira Burton Perrine, který je považován za zakladatele města Twin Falls a oceňován je jeho podíl na zřízení zavlažovacích systémů v oblasti, která se díky tomu může zemědělsky využívat. Jeho socha byla odhalena u mostu v blízkosti parkoviště.
Původně stál v místě most konzolový, který byl postaven v roce 1927. Byl soukromý a vybíralo se zde mýto. V roce 1940 most koupil stát Idaho a mýtné zrušil. V 70-tých letech 20. století bylo rozhodnuto o výstavbě nového mostu, protože stávající konstrukce již nezvládala těžkou dopravu. Stavba nového mostu byla dokončena v roce 1976 a starý most byl posléze rozebrán.
Z východní strany se cca 4 km za městem Twin Falls nachází na řece Snake River krásné vodopády Shoshone Falls (Šošonské vodopády). Jméno dostaly po domorodém kmeni Indiánů. Až k vyhlídkám na vodopády lze přijet autem. Pro vjezd se platí poplatek 5 USD za auto, ale pouze v sezóně od března do září. Vodopády jsou zvláště na jaře opravdu atraktivní a jsou nazývány "Niagárami západu". Voda se valí přes 6 milionů let starý ryolitovo-trachytový ztuhlý lávový proud, který odolává účinkům vody.
Mohutnost vodopádů závisí na množství tajícího sněhu v horách, který z velké části napájí řeku Snake River. V létě je část vody z řeky odkloněna do zemědělských zavlažovacích systémů a na podzim prý bývá vodopád téměř suchý – zemědělci plní rezervoáry v úseku nad vodopády (pro napájení obrovského množství chovaného dobytka). Těsně u vodopádů je malá funkční vodní elektrárna z roku 1907, která také část vody odebírá.
Západním směrem, kousek od vodopádů, ale také ještě za placeným vjezdem, je rekreační zóna kolem jezera Dierkes Lake. Na travnaté ploše je možné udělat piknik a vykoupat se v jezeře. Na trávu nesmí psi, ale stejně byla celá potento od husí bernešek, které zrovna v této době měly odrostlejší mladé.
Webové stránky oblasti: www.tfid.org/309/Shoshone-Falls
Oblast na mapy.cz: Shoshone Falls (mapy.cz/turisticka)
Odpoledne přejíždíme do Craters of The Moon National Monument. Rozsáhlá měsíční krajina chráněna US vládou jako národní monument, je jen z malé části zpřístupněna veřejnosti. Avšak i tato malá část opravdu stojí zato. Již hodnou chvíli vidíme při silnici bochánky ztuhlé černé lávy porostené sporou vegetací, což značí, že se blížíme k cíli. Vjezd autem do monumentu je ze severní strany ze silnice č. 93.
Kousek za vjezdem je návštěvnické centrum, dále vpravo kemp a za ním již vstupní budka. Kupujeme zde roční turistický annual pass pro vstup do všech národních parků a monumentů, který budeme dále využívat všude tam, kde území spravuje federální stát. A už vjíždíme do fantaskní lávové krajiny po silničním okruhu Loop Road, který je 11 km dlouhý se zastávkami na jednotlivých atraktivních místech.
Bohužel začíná pršet. Nakonec ale, když bouřka přeletí, barevná i ponurá obloha zároveň dodá místu ještě více vzrušující nádech. Nacházíme se v nadmořské výšce 1 800 m a v zimě je tu velmi chladno a normálně sněží. Teď v červnu je kolem 22 °C a uprostřed léta vás zde může zastihnout i velké vedro.
Vydáváme se na krátkou pěší vycházku po stezce North Crater Trail, a to z parkoviště u Snow Cone směrem od jihu. Cílem je pohled do krásného kráteru v červeně zbarvené hornině – Big Craters. Stezka je nejprve zpevněná a poté přechází v ušlapanou pěšinu. Výhled je zde nejenom do kráteru, ale i na celou krásnou a dramatickou lávovou krajinu. Projdeme ještě krátkou pěší stezku Devils Orchard Nature Trail, ale ta není už tak atraktivní. Autem objedeme okruh a zastavujeme na všech 7 zastávkách a fotíme. Láva je teď počátkem léta poseta kvetoucími nízkými rostlinami, místy trčí kužele sopek s ustřeleným vrškem, někde se země dokonce rozestupuje.
Krajina kráterů se zde vytvořila během eruptivních období před 15 000 až 2 000 lety. Láva vytekla ze série hlubokých trhlin, které začínají v blízkosti návštěvnického centra a táhnou se 84 kilometrů na jihovýchod. V roce 1983 došlo k místnímu zemětřesení, které mírně pozměnilo výškový reliéf lokality. Odborníci nevylučují, že zde v budoucnu dojde k dalším erupcím.
V letní sezóně je návštěvnické centrum otevřeno od 8 do 18 hod., mimo sezónu od 8 do 16,30 hod. Kdo má rád geologii a sopečnou krajinu, bude zde unešen. Je to nezapomenutelný zážitek.
Webové stránky parku: www.nps.gov/crmo, lokalita na mapy.cz: Craters of The Moon (mapy.cz/turisticka)
Navečer přejíždíme do Národního parku Grand Teton. Chystá se na nás nádherné počasí, které zde bezezbytku využijeme.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Navazující články z cesty po Severozápadě USA:
- USA – Severozápad (1): Autem po Severozápadu (itinerář cesty)
- USA – Severozápad (2): Craters of The Moon, Bruneau Sand Dunes, vodopád Shoshone Falls
- USA – Severozápad (3): Národní parky Yellowstone a Grand Teton, Bighorn Medicine Wheel, Devils Tower
- USA – Severozápad (4): Národní park Badlands, sochy prezidentů Mount Rushmore, Custer
- USA – Severozápad (5): Národní park Glacier, Little Bighorn Battlefield, Steptoe Butte, vodopád Palouse Falls
- USA – Severozápad (6): Národní park Mount Rainier, Mount Hood, Mount St. Helens
- USA – Severozápad (7): Národní parky Olympic a North Cascades, Deception Pass, Seattle
Naše články z cesty po Jihozápadě USA (2016):
- USA – Jihozápad (1): Autem po Jihozápadu (informace, turistické možnosti, itinerář)
- USA – Jihozápad (2): Pobřežím Pacifiku od San Francisca po Los Angeles
- USA – Jihozápad (3): Národní parky Joshua Tree a Grand Canyon, Route 66
- USA – Jihozápad (4): Územím Indiánů Navaho - Antelope Canyon, Monument Valley, Horseshoe
- USA – Jihozápad (5): Národní parky Arches a Canyonlands, Natural Bridges
- USA – Jihozápad (6): Národní parky Capitol Reef, Bryce Canyon, Zion
- USA – Jihozápad (7): přehrada Hoover Dam, Las Vegas, Valley of Fire
- USA - Jihozápad (8): Národní parky Yosemite a Death Valley (Údolí smrti), White Mountains
- USA - Jihozápad (9): Národní parky Sequoia, Kings Canyon, Pinnacles
Rada pro turisty půjčující si v USA auto: